siginarock
siginarock (üye)
İstanbul / Amatör

Tokina 80-200mm F/2,8 Optik Kalitesi

merhaba arkadaşlar, yeni almakta olacağım "tokina 80-200mm f/2,8" lensin optik kalitesi hakkında bilgi sahibi olanların, bu bilgileri benimle paylaşmasını rica ediyorum. nikonun aynı değerlerdeki lensinin fiyatı malum ama tokina daha cazip fiyatta, kullanma fırsatına erişen test edenlerin yardım ve bilgilerini bekliyorum. teşekkürler. Osman Ertuğrul

Tarih: 12 Eylül 2009, 22:29 - İp: 78.***.**5.223
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Ben Sony kullanıcısıyım, hemen veritabanlarından Tokina 80-200 e baktım ve şu özelliklerinin öne çıktığını gördüm.

2.8 olması
Ağır olması
2.8 deki kalitenin idare eder olması
Hızlı fokuslaması
1.8 metreden fokuslaması
yapım kalitesinin iyi olması
biraz flare sorunu olması.

Toparlarsak eğer bu lensi ucuza alırsanız (Ucuz dediğim 400-750 lira ) hem 2.8 bir lensiniz olacak hem de kaliteli bir optik olacak(keskinlik ve kontrast iyi). Ayrıca taş gibi bir lense sahip olacaksınız,kaliteli ve sizi mutlu edecek karizmada olacak ve tabi içten fokuslayacak bu da artı.

Ancak en yakın fokus 1.8 metreden olacak ki ufak nesneleri çektiğinizde sorun olacak.Yani pek de bir makro lensi değil. Portre çekerken de zaman zaman sorun yaşarsınız yine aynı sebepten. Uzaktan çekme lensi bu daha çok. Bir de eski bir lens olmasından dolayı bazı kötü kopyalar olabilir,dolayısıyla tutarsızlaşabilir lens. 2.8 de bir arkadaşınızın lensi çok keskin çekerken sizinki gayet yumuşak olabilir,tam tersi de tabii. Elinizdeki lensi iyi tanımanız lazım,ışığı iyi kullanmanız mümkünse parasoley kullanmanız lazım.

Daha önce Tokina 300 f4 kullandım hemen hemen aynı ağırlıkta sizinki ile ve kullanması keyifli idi. Eğer titreşim önlemeli lenslere param yetmiyor diyorsanız öneririm.

Bu arada dediğiniz lensin 2 versiyonu var birisi PRO diye geçiyor ama sanırım hemen hemen aynı.

Eğer ki ucuza bulduysanız alın sahi ne kadar buldunuz ?

Tarih: 12 Eylül 2009, 23:47 - İp: 88.***.**0.86
siginarock
siginarock (üye)
İstanbul / Amatör

valla verdiğiniz bilgiler gerçekten iç gıdıklayıcı lens 700 tl ye inş. alabilirim biraz pazarlık payı olur diye tahmin ediyorum. benim için tek eski yanı 1,8 metreden netlemesi. lensi bende biraz araştırmıştım. alacağım lens ATX PRO modeli yani sınıfının en iyisi diye biliyorum. kullandığım makinada D200, sonuçlar verdiğim paranın hakkını ödermi endişem var. aynı lensin bide nikon olanı var ama açıkçası gücüm yetmez onu almaya ama makro hevesimi gideremeyeceğim tokinada, ayrıca bir diğer lensimde nikon 24-120 VR olmayan modeli sizce ne yapmalıyım.....

Tarih: 13 Eylül 2009, 22:45 - İp: 78.***.**7.152
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

24-120 lensi tanımıyorum ama 80-200 aralığının bir kısmını karşılıyor.

Benim tıkandığım bu yerde diğer arkadaşları davet ediyorum fikir belirtmeye.

Tarih: 14 Eylül 2009, 18:53 - İp: 88.***.**8.143
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

ucuz fiyatlı 70-200 80-200 serisi bir lens almayı düşünüyorsanız benim size tavsiyem tamron 70-200 2.8 olacaktır. tokina biraz eski bir lens ve mavi_izci'nin de yazdığı gibi eski olmasından kaynaklı problemler yaşayabilirsiniz. ve diğer eksileri de.
tamron yeni bir lens ve spot alırsanız uygun fiyatlı bulunabiliyor.

Tarih: 17 Eylül 2009, 03:14 - İp: 81.***.**7.8
  • 1