ahmetiz
ahmetiz (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Tokina 12-24 Yardım

Tokina 12-24 lensime Köselerde kararma yapmaması için 165 YTL'ye B&W Marka slim polarize filtre aldım azda olsa Köselerde kararma yapıyor sizce bu kadarı normalmi Yoksa Hiç kararma yapmamasımı lazım?

Tarih: 6 Ağustos 2008, 16:01 - İp: 85.***.**5.59
alimallah
alimallah (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba Ahmet bey,
Uzun zamandır aynı lensi kullanıyorum ve çok memnunum.
Bir keresinde aceleden UV filitrenin üzerine takmıştım polarize filitreyi ve o zaman köşelerde kararma yapmıştı. UV filitreyi çıkarıp, tek başına polarizeyi takarsanız, normal şartlarda köşelerde kararma yapmaması gerekir. ( Tam olarak vidalamazsanız da köşelerde bir miktar kararma yapabilir )
Aslında çok özel durumlar olmadıkça polarizeyi kullanmamak gerekiyor. Bu filitre ile çektiğiniz kareleri, filitresiz çekim şekline bir daha getiremezsiniz. Ama filitresiz çektiklerinizi çeşitli tekniklerle filitre kullanılmış hale getirebilirsiniz. Hatta UV filitrenin bile kimi durumlarda çok zararlı olduğunu farkettim. Şimdi özenle çekeceğim konularda mutlaka filitreleri çıkarıyorum.
Kolay gelsin.

Tarih: 7 Ağustos 2008, 12:19 - İp: 91.***.**9.2
ahmetiz
ahmetiz (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Tesekkür ederim İlginiz Cevabınız için.Ben uv filtre Kullanmıyorum sadece polarize filtre oda çok az kararma yapıyor

Örnek:http://www.fotokritik.com/ekler/0/9/0/090039/f85aceea83612da279735d6a91b1f6ad.jpg

Tarih: 7 Ağustos 2008, 14:00 - İp: 85.***.**5.59
  • 1