ademgorgulu
ademgorgulu (üye)
Ankara / Amatör

Tokina 11-16 Mm Yardim

Arkadaşlar ben nikon d3100 kullanıyorum. Malum af motoru yok. Tokina11-16mm almayı planlıyorum. Onda da af motoru yok. Acaba çok elle netleme yapmakta çok zorlanır miyim? Tavsiyelerinizi bekliyorum.

#arananadam' tarafından 18.12.2011 08:04:19 tarihinde düzenlendi.

#arananadam' tarafından 18.12.2011 08:04:52 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Aralık 2011, 16:27 - İp: 46.***.**3.250
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

arastırılmadan verilmiş düzeltme amaçlı yanlış bilgileri de ben düzelteyim.
tokina 11-16 makinenizde af yapamaz. cunku makinenizde af motoru YOK. siz o halkayı istediginiz kadar ileri geri sallayın..

bu d90 gibi af motorlu govdeler için af- mf imkanı veren bir hareket.

Tarih: 24 Aralık 2011, 13:51 - İp: 78.***.**3.8
ademgorgulu
ademgorgulu (üye)
Ankara / Amatör

sevgili gaijin henüz lensi deneme firsatım olmadı.
benim de kafam karıştı var mı ? yok mu ?
bu hafta sonu deneyeceğim.

otofocus yaparsa sevinirim yapmasa da elle yaparım sonuçta 11-16 mm bi lensi elle otofocus yapmak çok zor olmaz herhalde..

Tarih: 29 Aralık 2011, 11:36 - İp: 195.***.**7.10
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Bu konuda son noktayı koyayım.
Açıkçası o lensle ben de ilgileniyordum. Bir defa çok kaliteli ve üst düzey bir lens. Türkiye fiyatı çok da pahalı.
Türkiye distribütörü Reproset A.Ş.
Bu firmanın web sitesinde bu lensle ilgili verilen bilgi malesef yanıltıcı nitelikte. Netleme halkasından bahsediyor. İleri çekince netleme yapar diye yazmış. Ama gövdesinde AF motoru olmayan makinalarda yapmaz diye bir bilgi yok.
İkinci eli Hayyam'da Babataş fotografçılıkta bir tane var. Satıcı malesef tam bir açıklama getiremedi.
Reproset'e mail atarak sordum. Gelen cevap olumsuz. Yani gövdesinde netleme motoru olmayan makinalarda netleme yapmaz diyor.
Bu bilgilere göre siz lensi elle netleyeceksiniz.
Bence üzülmeyin, elle netleme de zevkli bir olay. Üst düzey bir lense sahibolduğunuz için mutlu olmalısınız...
Lensinizi iyi günlerde kullanın...

Tarih: 29 Aralık 2011, 20:31 - İp: 92.***.**9.21
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

yanlış anlamayın ama elle netleme bir iki özel durum dışında sürekli kullanılabilecek bir durum değil bence... sıkıntı yaratır...

Tarih: 29 Aralık 2011, 21:36 - İp: 78.***.**1.125
ademgorgulu
ademgorgulu (üye)
Ankara / Amatör

Teşekkür ederim ercan bey. Bugün test ettim lensi evet auto focus yapmadı. Lensim kalitesi ortada.. af motoru govdede olan bir makina alıncaya kadar elle netleyecegim. Selamlar üstadım

Tarih: 29 Aralık 2011, 22:07 - İp: 46.***.**3.41