centipede
centipede (üye)
Bayburt / Amatör

Tokina 100mm 2. 8 Diyafram Neden Kullanamıyorum

merhaba.
nikon d7100 makinam için kit lens yanına tokina 100mm (ilk nesil) lens aldım. ancak lensimi F32 de kullanabiliyor, F2.8 diyaframa doğru bir tık bile döndürüp ayarladığımda yani bileziğini döndürdüğümde makinam arıza koduna geçiyor. fotoğraf çekemiyorum. aynı durum 50mm nikon lenstede oluşuyor.
bunun bir mantıki izahı vardır. rica etsem bana anlatabilecek bir ustamız varmıdır.
ben 2.8 diyaframı yani o kova gibi açılmış şekliyle bu lensi bu makinada kullanamayacakmıyım.
teşekkür ediyorum.

Tarih: 28 Ocak 2018, 01:09 - İp: 178.***.**1.49
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Makinanızı daha yakından tanımanız gerekiyor.

Lens diyaframları, uzun zamandır govde uzerinden degil, makina govdesi uzerindeki ayarlardan kontrol ediliyor. UBunun için de , uzerinde diyafram halkası olan eski lenslerin minimum diyaframlarında kilitli olması gerekiyor. ( Genelde farklı bir renk ile gosterilir )

Diyaframı f32ye getirip, govde uzerindeki on tekerlekten ( dogru cekim modunda oldugunuzdan emin olun ) diyafram seçimi yapabilirsiniz.

Diger bir yol da makinanın menusunden, diyafram kontrol halkalı lenslerin diyafram secimine lens uzerinden izin veren ayarı secmeniz. Kullanım klavuzunda mutlaka yazar.

#Paperman' tarafından 28.01.2018 02:36:23 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Ocak 2018, 02:27 - İp: 64.***.**6.111
centipede
centipede (üye)
Bayburt / Amatör

sayın paperman; cevabınız için teşekkür ediyorum.. elimde nikon d7100'e ait kullanım kitabında ben lensin 2,8 de kullanabilmek için gereken ayarın olduğu bölümü bulamadım. lütfen hazırcılık olarak değerlendirmeyin bu işin hangi menüden yapıldığını birileri de yazarsa çok memnun olucam. saygılarımla.

Tarih: 28 Ocak 2018, 19:03 - İp: 178.***.**1.49
the_photgrpher
the_photgrpher (üye)
Yurtdışı / Amatör

Selam hocam, makinanızı manuel moduna getirip deklanşörün hemen aşağısındaki makarayı çevirerek f değerini 2.8 - 32 arasında seçiyorsunuz. Otomatik moddayken birşey yapmanıza gerek yok makina ışığa göre diyaframı 32 den 2.8 e kadar kendi belirler.

Tarih: 28 Ocak 2018, 19:43 - İp: 194.***.**0.202
centipede
centipede (üye)
Bayburt / Amatör

Benim tam ne istediğimi sayın paperman son parağrafta açıklamış şöyleki; "Diger bir yol da makinanın menusunden, diyafram kontrol halkalı lenslerin diyafram secimine lens uzerinden izin veren ayarı secmeniz. Kullanım klavuzunda mutlaka yazar" işte benim aradığımda bu. Ben lens üzerinden f değerini kendim 2,8 yaptığımda d7100ü nasıl kullanırım. Zira f32 den bir tık dahi çevirsem makina arıza veriyor. Bunun makina menüsünden izni varmış. Ama nerede. Ilginiz için teşekkürler.

#centipede' tarafından 28.01.2018 20:25:14 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Ocak 2018, 20:19 - İp: 178.***.**1.49
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

D7100 kullanıcısı degilim ama kimse yazmayınca internetten baktım.

Custom Menu , f5
Aperture / diyafram ) settings
Aperture ring ( halka ) secenegi OK

sonrasında diyafram halkasından seciminize izin veriyor.

Diger arkadasın da yazdıgı gibi, illa diyafram halkasını kullanmanız gerekmiyor. Lensin f32yi gostermesi, secimin f32 oldugu demek degil. Onu f32 degil de " X " diye bir kilit olarak dusunun. Ayarı o "X" e getirip, on tekerlekten istediginiz diyaframı ( A ve M modlarında ) sectiginizde, diyafram elektronik olarak o ayara kendiliginden gelir.

S modunda da yine diyafram, makina tarafından otomatik olarak f2.8-f32 arası kendiliginden ayarlanır.

edit : Canon yazmısım yanlıslıkla - duzeltildi...

#Paperman' tarafından 28.01.2018 23:20:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Ocak 2018, 22:29 - İp: 64.***.**6.111
centipede
centipede (üye)
Bayburt / Amatör

Değerli yorumlarınız, yol gösterici tavrınız için çok teşekkür ederim. Minnettarım. Saygılarımla

Tarih: 28 Ocak 2018, 22:56 - İp: 178.***.**1.49
  • 1