aliakan98
aliakan98 (üye)
İzmir / Amatör

Tamron-sigma 70-300

Baslıkta yazan lenslerde af varmıdır ?
Sizce bu lensler yerine nikon 70-300 g mi almalıyım keskinlik olarak cok daha iyiymis af motoru makinamda yok af yapamayacapım fakat bu lenslerde af zaten cok yavas kalıyormus ben kus fotoğrafları cekeceğim soylenenler kafar yavas bir af ile fotoğraflarımı cekemem bu nedenle nikon d3100 üme nikkor 70-300 alıp daha kaliteli fotoğrafları manuel focusla cekmem daha mı iyi olur .Anlatımım briraz bozuk fakat yardımlarınızı bekliyorum

Tarih: 29 Haziran 2012, 01:04 - İp: 78.***.**4.34
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

2 sebepten ötürü bu lensleri manuel odaklama amaçlı almanızı önermem.
1- Bu lensler af motorlu gövde düşünülerek yapılmış. Manuel odaklama için yapılan lenslerin odak halkası uzun turlu olur ve elle odaklamaya uygundur. Sözünü ettiğiniz lenslerle hassas odaklama yapmanız hızlı ve kolay olmaz.
2- Günümüz DSLR makinelerinin buzlu camları elle odaklamaya uygun değil. Özel camlar var, bulup taktırmanız mümkün, ama uygun lens te kullanmanız lazım.

Ciddi kuş fotografı çekecekseniz hızlı af yapan iyi bir lens edinin, bazı şeylerin ucuz yolu maalesef pek verimli olmuyor.

Dediğiniz metot hareketsiz nesneler için kullanılabilir.

Tarih: 29 Haziran 2012, 01:17 - İp: 85.***.**8.222
alperenuenal
alperenuenal (üye)
İzmir / Amatör

Tamron ve Sigma 'da AF motoru var yani makinenizde AF olarak kullanabilirsiniz fakat dediğiniz gibi focus süresi nisbeten uzun ve gürültülüdür. İkisi de maliyet odaklı üretilen lenslerdir. Beklentinizin zaten yüksek olmaması gerekir.
MF konusuna gelince özellikle kuş çekimlerinde başarılı olunabileceğini yada pratik olabileceğini düşünmüyorum. Kuş fotoğrafçılığıyla ilgili trakus.com 'dan ayrıntılı inceleme yapabilirsiniz.

Sevgiler.

Tarih: 29 Haziran 2012, 11:24 - İp: 212.***.**9.11
aliakan98
aliakan98 (üye)
İzmir / Amatör

cok teşekkürler bütçem kısıtlı sizce hangisini almalıyım. Zaten tamron da odaklama cok yavas kalırsa manuel focusa gecireceğim oyle cekim yapacağım . Sizce hangisi daha uygundur? benim için

Tarih: 29 Haziran 2012, 14:11 - İp: 78.***.**4.34
deklansorist
deklansorist (üye)
Sivas / Doğa Fotoğrafçısı

tamron ve nikonu bilmem ama sigma 70-300 apo kullandım. bir siteden ikinci el aldım 3 sonra bende satılık ilanı açtım. sigma alıp bence macera arama. diğerlerini kullanmadığım için birşey söyleyemeceğim.

Tarih: 15 Temmuz 2012, 15:01 - İp: 95.***.**5.112
  • 1