kemalaldag
kemalaldag (üye)
Yurtdışı / Amatör

Tamron mi Yoksa Canon Mu?

Merhaba arkadaşlar,
Benim güzel kullanışlı tatmin edici sonuçlar veren bir zoom lens'e ihtiyacım var. Daha çok amatör olarak doğa fotoğrafları çekiyorum ve iyi bir zoom lens arıyorum. Şu aşamada Tamron AF28-300mm F/3.5-6.3 XR Di VC (Vibration Compensation) LD Aspherical (IF) ve Canon 75-300mm IS USM lensleri arasında kaldım ikiside pahalı sayılabilecek lensler fakat almışken iyi bir lens amla taraftarıyım. Bu nedenle siz üstatlarımdan fikir almak istedim, bana yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim herkese.

Tarih: 20 Aralık 2009, 16:08 - İp: 212.***.**7.71
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Merhaba Kemal Bey..

28-300 ile 75-300 bir objektif, siz de takdir edersiniz ki farklı kategorilerdeki lensler..dolayısıyla kıyaslama yapmak pek sağlıklı fikir vermez..

Eğer sadece telefoto zoom bir objektif istiyorsanız, öncelikle bu objektif için ne kadarlık bir bütçe ayırdığınız önemli..Ne kadarlık bir bütçe ayırdınız bilmiyorum ama mesela Canon 70-200 f/4 Non-IS 'yi tavsiye ederim..fiyatı makul bir objektif..

Tarih: 20 Aralık 2009, 16:16 - İp: 94.***.**4.34
kemalaldag
kemalaldag (üye)
Yurtdışı / Amatör

Kıyaslama konusunda haklısınız da ben macro çalışmayı da çok seviyorum o nedenle bu lensi de süşünüyordum Şu an için 700 ila 1000 TL arası bir bütçe ayırdım 70-200 beni tatmin edecekmi acaba kusura bakmayın amatörce bir soru olacak ama, mesela 100-300 metre mesafedeki bir kuşun veya başka bir canlıyı tüm detaylarıyle fotoğraflayabilirmiyim bu önerdiğiniz lensle?

Tarih: 20 Aralık 2009, 16:48 - İp: 212.***.**7.71
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Makro için sadece makro için üretilmiş sabit odaklı objektifleri tercih edin..çünki zoom objektiflerin makro performansları, hiçbir zaman sadece makro için üretilmiş sabit odaklı makrolar kadar olmuyor..en azından 1/1 büyütme vermiyor hiçbirisi..tabii ki her bir objektif ayrıca bir bütçe demek ama siz de takdir edersiniz ki pahalı bir hobi fotoğrafçılık..acele etmeyin ve zamanla alırsınız..herşeytek bir objektifte veren objektifler, aynı zamanda da herşeyden biraz götürüyorlar.mesela detay kalitesi, keskinlik çok tatmin edici olmuyor..özellikle de 18-200, 28-200, 28-300 gibi ultra zoom objektilerde..

size bahsetmiş olduğum canon 70-200 f/4 L Non-IS'nin fiyatı spot piyasada 700-750 dolar civarında..

kuş fotoğrafçılığı için telefoto zoom bir objektiften ziyade süper telefoto sabit odaklı objektifler tercih edilirler..mesela 300 mm, 400 mm gibi...ancak fiyatları da çok pahalıdırlar..mesela nikon 300 f/2.8 6000 dolar civarında..

70-200 bir objektifler 200 mm odak uzaklığında kuş çekip daha sonra çektiğiniz fotoğrafı croplama yöntemiyle kuşa biraz daha yakınlaşmış hale getiremek de bir çözüm önerisi..

#aeron' tarafından 20.12.2009 17:59:43 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Aralık 2009, 17:53 - İp: 94.***.**4.34
kemalaldag
kemalaldag (üye)
Yurtdışı / Amatör

Galiba haklısınız çünkü yaptığım araştırmalarda da hepsi bir arada lenslerin keskinliğinin zayıflığından bahsediliyor genel olarak, sanırım 70-200 benim için ilk aşamada tatmin edici bir lens olacaktır diye düşünüyorum. Çok teşekkür ederim, ellerinize sağlık gerçekten aydınlatıcı oldu benim için. tekrardan teşekkürler.

Tarih: 21 Aralık 2009, 18:02 - İp: 212.***.**7.71
  • 1