gencfoto2011
gencfoto2011 (üye)
Ankara / Amatör

Tak Çıkar Lens

bir kaç ay önce canon 550D aldım. 18-55mm kit lensiyle birlikte ama şimdi bu lens yetmiyor ne tavsiye edersiniz.

Tarih: 16 Kasım 2011, 10:40 - İp: 212.***.**6.144
adagio
adagio (üye)
Ankara / Amatör

ne açıdan yetmediğini detaylı belirtmezseniz kimse sorununuzu anlamadığı için yardım edemez diye düşünüyorum. Örneğin doğada kuş, köpek gibi canlıları uzaktan çekmek için bir objektifemi ihtiyacınız var , yada makro çekimler yapmak için bir objektifemi ihtiyacınız var?
Bunlar sadece birkaç örnek. Sonuç olarak siz ne çekmek istiyorsunuz onu belirtin ki size öyle yardımcı olunsun.
saygılar

Tarih: 16 Kasım 2011, 21:09 - İp: 46.***.**2.148
gencfoto2011
gencfoto2011 (üye)
Ankara / Amatör

gölde yabani ördek gibi kuşları çekmek istedim, zoom yetmedi.
tele objektif macro amaçlıda kullanılabilirmi?

ya da tak gez cinsi bir lensmi tavsiye edersiniz.

İlginize çok teşekkür ederim.

Tarih: 17 Kasım 2011, 14:10 - İp: 212.***.**6.144
adagio
adagio (üye)
Ankara / Amatör

tak gez denilenler sanırım 18-200 mm gibi geniş aralıklı objektifler.(yanlış bilmiyorsam) . bu tip aralığı geniş olan objektiflerde genelde netlikte, kalitede ve keskinlikte sıkıntılar yaşandığını yazıyorlar.

ördek , kuş , köpek vs çekmek için bende objektif aradım ve forumlara baktığımda 55-250 is in hem bütçeme uygun olduğunu hemde fiyat/performans açısından oldukça iyi olduğunu duydum. e tabi siz bütçe konusunda ne kadar yukarı çıkarsanız o kadar kaliteli objektifler alabilirsiniz. tele objektiflerin bazılarında macro modları mevcut ve benim bildigim sigmanın 70-300 olan modellerinden birinde vardı . Onun dışında nacizane benim yorumum eğer macro çekmek istiyorsanız sırf o iş için olan objektiflerden , doğa fotoğrafı çekmek istiyorsanız bir tele veya portre çekmek istiyorsanız bu iş için uygun olan objektifi seçmeniz. gerçekten hem macro hem tele hemde geniş aralıklı olsun gibi bir çok farklı özelliği bir objektifte topladığınız zaman sonuçlar çokta tatmin edici olmuyormuş.

Tarih: 17 Kasım 2011, 16:37 - İp: 46.***.**2.148
  • 1