roses76
roses76 (üye)
Samsun / Amatör

Sony A 200 Objektif Hk.

merhaba arkadaşlar. ben aranıza yeni katıldım. bu işte amatör olarak sony a 200 modelini alarak başladım. üzerinde 18*70 objektif var, ben ayrıca sony 70*300 objektif alacam. sorum şu. yanlış anlamadıysam , en yakın 70 en uzak 300 mm. uzaklığı çekebilyior.yakınl mesafede üzerindeki 18*70 orta uzaklıkta 70*300 kullanılıyor. bu konuda eksik bilgi veya yanlış bilgiye sahipsem lütfen düzeltirmisiniz. ayrıca güvenilir 2 el alabileceğim site adresleride yazarsanız sevinirim. şimdiden teşekkürler.

Tarih: 24 Ocak 2009, 21:33 - İp: 88.***.**4.167
toxicpoet
toxicpoet (üye)
Tokat / Amatör

ben de bir hafta önce aynı makineyi alarak başladım , aynı arayıştayız
araştırdığım kadarıyla mm'li değerler odak uzaklığı ve bikaç tane ölçü olarak birbirinin devamı gibi (18-70, 70- 300, 300-700) almak yanlış sanırım.
ne çekmek istediğimzle alakalı objektifler almamız gerekiyor. aynı değerdeki bi objektif macro iken diğeri tele olabiliyor galiba. ben epey site ve öğretici video döküman buldum ama burda reklam oluyor mu bilmiyorum. olmuyorsa ilgili arkadaşlar uyarırsa yazarım

Tarih: 24 Ocak 2009, 21:43 - İp: 78.***.**4.32
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

18-70 70-300 gibi sıralı lensler almak aslında yanlış değil,tersine çok mantıklı bir harekettir.

Şimdi,temel bilgilerden bir başlayan olarak yoksun olduğunuz için sizi bazı linklere yönlendireceğim,çünkü çok uzun hikaye bunları anlatmak.

MM değerleri nasıl bir görüş ifade eder öğrenmek için TIKLA

Fotoğrafçılık terimleri için TIKLA

http://forum.netfotograf.com/filtre_lens.asp?msg_id=34505

http://forum.netfotograf.com/filtre_lens.asp?msg_id=37420

http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=37201

http://forum.netfotograf.com/filtre_lens.asp?msg_id=32285

#mavi_izci' tarafından 24.01.2009 23:07:42 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Ocak 2009, 22:59 - İp: 88.***.**7.194
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Şu mantığı benimserseniz herşeyi anlamanız kolaylaşır...

Tele lens,uzağı yakına getirir ve dar açılıdır. (200mm gibi)

Geniç açı lens,yakını uzaklaştırır ve geniş açılıdır. (20mm gibi)

İkinci el için güvenilir bir yer diye birşey sözkonusu değil,önemli olan satıcının güvenilirliği.Lensin temiz olup olmadığını anlayabilmeniz,kusurlarını sorunlarnı görebilmeniz gerekir.

İKİNCİ EL İLANLARI İÇİN TIKLA

#mavi_izci' tarafından 24.01.2009 23:11:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Ocak 2009, 23:09 - İp: 88.***.**7.194
toxicpoet
toxicpoet (üye)
Tokat / Amatör

ben bu lens olayını anladın sanırım
ilk değer başlangıç odağı son değer bitiş odağı yani zoom olarak düşünürsek ilk değer ne kadar düşük olursa zoom yapmadan daha net fotoğraflar çekebiliriz yakından

ikinci değer de yüksek olursa yine yakından çekebiliriz ama zoom yapmamız gerekir
ikinci değeri yüksek olanlarla macro çekebilmek için çok kaliteli olması gerek değer yükseldikçe kalitenin düşmemesi gerekir

ilk değeri yüksek olup ikincisi daha yüksekse bunlar uzaktaki fotoğraflar için herhalde 300-700 gibi.. öle bi aralık var mı bilmiorum

merak ettiğim şey sabit mm olan objektifler mesela 90mm objektif nasıl oluyor zoom yapmıyor mu

Tarih: 25 Ocak 2009, 00:32 - İp: 78.***.**4.32
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

off sanırım size başka türlü anlatmak gerekecek.İfadenizde doğru noktalar olmasına rağmen unutun eski bilgilerinizi,şimdi yeniden öğrenme zamanı.

Makro dediğiniz şey bambaşka birşeydir,lensin ne kadar yakından netleme yapabildiği ile alakalıdır.

Fokal uzunluk yani bu 35mm 200mm dediğimiz şeydir(en basit haliyle böyle kabul edin).
Rakam ne kadar büyürse ilk verdiğim linkteki gibi objeleri uzaktan kendinize doğru yakınlaştırırsınız(büyütürsünüz demiyorum dikkat ! ).

ZOOM olayını da unutalım,baştan alalım.

Standard lensler mesela atıyorum Minolta markalı 50mm f1.7 lensi de zaten size bir açı sunar ve siz o sabit açıda çekersiniz.

Ama mesela Tamron markalı 17-50mm f2.8 lensi ile 17mmden(yani 50 ye nazaran çok daha geniş açı) 50mm ye kadar uzanan bir çekim açısı elde edersiniz.

Uzunluğu aynı olan 2 çubuk düşünün aralarında 10 derece açı yapacak şekilde tutun bir de 90 derece açı yapacak şekilde tutun ve şimdi fotoğraf makinesi lensini düşünün cismi farklı açıdan nasıl çektiğini hayal edebilirsiniz.

Zoomlu lensler size kullanım kolaylığı sağlar.Kompakt makinelerden öğrendiğiniz 3x 5x zoom şeyini unutun.MM değerini cisme ne kadar yaklaşabileceğiniz konusunda baz alın.

Ve benim nacizane fikrim DSLR almayın,alacak kıvama gelene kadar ufak dijital makinelerle çalışın ve bol bol okuyup öğrenin mümkünse de bir fotoğrafçılık kursuna gidin.

Tarih: 25 Ocak 2009, 01:59 - İp: 88.***.**7.194
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Net çekmenizin de fokal uzunlukla bir bağlantısı yoktur.

Tarih: 25 Ocak 2009, 02:00 - İp: 88.***.**7.194
toxicpoet
toxicpoet (üye)
Tokat / Amatör

sağolun tekrar. anladım şimdi. dslr alma konusu oldu bir kere aldık artık kaynak okuma ve kendimi geliştirme konusunda yaşadığım şehirde fotoğrafçılık kursu yok. mecburen döküman ve dijital fotoğrafçılık kitaplarından faydalanıyorum.

Tarih: 25 Ocak 2009, 18:03 - İp: 78.***.**9.195
roses76
roses76 (üye)
Samsun / Amatör

arkadaşlar bilgileriniz için teşekkür ederim. ben sony 70*300 lensini aldım. memnunum.

Tarih: 27 Ocak 2009, 22:06 - İp: 88.***.**0.63
  • 1