58furkan
58furkan (üye)
Ankara / Amatör

Sony 75-300 Lens Çekim

sony alpha 390 var 18-55 lens var uzernde ben yarı proftan tam profa gecmıs bırısı olarak buraya yazıyorum benım cekım yapmak istediğim fotoğraflar aşağıdaki gibidir bunlar için 85 mm daha doğru olduğunu biliyorum fakat 75-300 de bu gibi fotoğraflar cekebilir diye düşünüyorum fotoğraflar aşağıdadır 75-300 sony lens ile bu tür fotoğraflar çekebilirmiyim?

yani kısacası hem geniş açılı hem tam boy resimler çekebilen bir lens arıyorum alpha 390 cihazıma 75-300 lens butcesı uygun fakat uzaklasıp cekmem gerek blıyorum uzaklasmak benm ıcın skıntı değil.Eğer uygun olur çeker der iseniz hemen almayı dusunyorum

Tarih: 9 Mayıs 2014, 17:38 - İp: 81.***.**2.220
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

300 mm lens kuş lenslerinin en az mm sidir. Yani kuş lensi 300 mm den başlar. Demekki 75-300 mm ile kuş çekimi yapabilirsin. Havada uçak çekimi yapabilirsin. Yani uzağı yakın eder. Portre çekebilirsin.
Grup fotografı, manzara fotograflarında yetersiz kalır. Günlük kullanım veya devamlı lens olarak kullanamazsın. Seni kısıtlar ve sınırlar.
Ben yıllar önce sigma 70-300 Apo macro lensimi satınalıp (Yanıma başka lens almamıştım) Kapadokya gezisine çıktım. Manzarayı karşıdan çekmek isterken manzaranın içine düştüğümü anladım. 180 derece görüş açısı ile manzaranın tam ortasındaydım. Haliyle geniş açı lense ihtiyaç duydum. Bu benim hiç unutmadığım bir acemilik anım oldu. 75-300 lensi daha sonra satmak zorunda kaldım.
Bir de senin fotograflarına dikkat edersen hepsinde arka plan flu. Sen bunu 85 mm sabit odaklı lens ile çekmişsin. 18-55 lenste bile arka plan bu kadar flu olmaz. 75-300 lensle arka planı flu yapmak çok zordur.
Özet olarak 75-300 lens devamlı lens değildir. kullanım alanı sınırlıdır.
Ona göre kararını kendin ver.

Tarih: 9 Mayıs 2014, 22:58 - İp: 176.***.**6.168
  • 1