cfiliz
cfiliz (üye)
Bursa / Amatör

Sonia Close Up

Arkadaşlar,

9 Şubatta sipariş ettiğim ve geçen perşembe günü elime ulaşan Sonia 58mm close-up lens setini dün akşam deneme fırsatım oldu.

Fiyat olarak gittigidiyor.com'da 79YTL'ye satılan bu seti USA'den kargo dahil 25 ytl'ye kapıma kadar getirtmiş bulunuyorum. Kutudan dört tane lens çıkıyor, +1, +2, +4 ve +10.

Lenslere geçecek olursak, kullanımı çok basit, mevcut lense filtre ilave eder gibi takılıyor ve min odaklama uzaklığını azaltıyor. Örneğin sigma 70-300 lensim normal modda en yakın olarak 150 cm mesafeye odaklayabilirken, rahatlıkla 10cm'e odaklama yapabildim (+10 lens ile).

Ancak (doğal olarak) lensler takılı ilen uzak mesafeye odaklayamıyorsunuz.

Set aşağıdakinin aynısı

Tarih: 24 Şubat 2007, 16:36 - İp: 213.***.**6.250
cfiliz
cfiliz (üye)
Bursa / Amatör

Bir tane de örnek fotoğraf..

F22 ile çekilmişti. Buna rağmen ne net alan derinliği oldukça sınırlı kalıyor.

Bu küçültülmüş hali

Bu da 100% crop

Bu arada, görüntüdeki ev sinema sisteminin surround hoparlörünün yüzeyi...

Tarih: 24 Şubat 2007, 17:24 - İp: 85.***.**6.128
dsc_dsc
dsc_dsc (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

güle güle kullan

e-baydan mı? aldın aldıysan
alış sürecini kısaca yazarsan memnun olurum

Tarih: 26 Şubat 2007, 15:22 - İp: 212.***.**6.246
cfiliz
cfiliz (üye)
Bursa / Amatör

@dsc_dsc,

Evet ebay'den aldım. Alış süreci aslında son derece basit oldu. Başta bir kullanıcı adı almak için siteye kayıt oldum. Sonra "hemen al" seçeneği ile (ingilizce'sini hatırlamıyorum) aldım. Paypal ile (kredi kartı) ödemesini yaptım.

Ödemenin alındığına dair bir e-mail geldi. Yaklaşık 2 gün sonra da ürünün kargoya verildiğine dair bir e-mail aldım. Ve beklemeye başladım

Siparişi verdikten 13 gün sonra da elime ulaştı - hiç bir şekilde gümrük vs işlemi olmadı. (Ürün ABD'den geldi bu arada)

Bir de aynı günlerde yedek pil siparişi vermiştim (Hong Kong'tan). Bakalım onu bekliyorum şimdi...

Tarih: 26 Şubat 2007, 15:46 - İp: 213.***.**6.250
dsc_dsc
dsc_dsc (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

çok teşekkür ederim

Tarih: 26 Şubat 2007, 16:33 - İp: 212.***.**6.246
barış ak
barış ak (üye)
İstanbul / Amatör

bende 1+2+4 kalimar kullanıyorum, çok keyifli çekimler yapılıyor, ama +10 da çok ayrı bir keyifmiş

Tarih: 3 Mart 2007, 21:15 - İp: 85.***.**6.244
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

Pekiyi bu lensler büyütme oranını değiştiriyor mu? Mesela bir arıyı ancak yarım kadraj çekebilirken şimdi tam kadraj çekiyorum, diye birşey söyleyebilir misiniz?

#murgur' tarafından 03.03.2007 21:42:10 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Mart 2007, 21:40 - İp: 88.***.**7.151
barış ak
barış ak (üye)
İstanbul / Amatör

Murgur merhaba,

kadrajı doldurmakta büyütmek anlamında etkili , ancak söyle bir sıkıntı var, alan derinliği 1 cm e filan iniyor, ve kademeler 1,2,4 diye gittiği için konuyu macro zoom lens ile kadraja oturturken kadar rahat değilsin yani bazı durumlarda ya kadrajda küçük yada kadrajdan dışarı taşmış olabiliyor. hatta 4 de kadrajı doldurmayan bir konu 10 da muhtemelen kadrajdan taşar. tüm bu durumlara ragmen hem cok eğlenceli hemde fiyatı bu eğlenceyi kaçırmayacak kadar uygun

ben fiyatı uygun olduğu için biraz paraya kıyıp alınabilecek en kaliteli close up lens kiti ne acaba onu merak ediyorum

Tarih: 5 Mart 2007, 23:20 - İp: 85.***.**6.244
  • 1