hdmgl
hdmgl (üye)
Antalya / Amatör

Sokak Çekimi Ve Manzara İçin 550d Lens ?

Arkadaşlar nikon D90+18-105vr lens mı canon 550D+18-55mm veya 18-135mm lens mi fln derken en sonunda bir arkadaşımın tavsiyesi ile canon 550D body + lens almaya karar verdim Arkadaşım şöyle dedi sizin de bu fikir hakkında yorumlarınızı merak ediyorum

Canonun ve nikonun yanında verdigi lensler pek işe yaramaz onun yerine kendi ihtiyacına göre f degeri iyi olan başka lens al fln dedi fotografcılıkta önemli olan lensin kalitesidir lensde de önemli olan f degeridir dedi sizin düşünceniz nedir acba ?

Birde sizden şunu istiyorum benim ihtiyacıma göre sizce hangi lens i almalıyım Sokak fotografcılıgı + manzara fotografcılıgı yapmayı düşünüyorum sanırım bunun için geniş açılı lens almalıyım hangi marka ve model lens önerirsiniz

benim buldugum birkaç lens şu:

Sigma 10-20 f3,5 lens
tokina 11-16 mm f2,8 lens

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Tarih: 3 Temmuz 2011, 08:22 - İp: 195.***.**1.60
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

Benim tavsiyem bundan sonra arkadaşınızdan tavsiye almamanız

Tarih: 3 Temmuz 2011, 10:28 - İp: 78.***.**7.11
hdmgl
hdmgl (üye)
Antalya / Amatör

sizin öneriniz nedir sokak fotoğrafcılıgı konusunda hangi lensi önerirsiniz

Tarih: 3 Temmuz 2011, 11:00 - İp: 195.***.**1.60
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

Bahsettiğiniz lensler ultra geniş açı ve zoomu yok denecek seviyede. Yeni başlayan biri için ihtiyaçlarını tam olarak belirlemeden lense bu kadar para harcamak doğru olmaz. Belki bu kadar geniş açıya ihtiyaç duymayacaksınız. 550d ile gelen 18-55mm ile bir süre çalışmanız yerinde olur. 18-55 ile manzara da çekilir sokak fotoğrafçılığı da yapılır. Bu lens kısık diyaframı dışında optik olarak gayet de kalitelidir. Yanına bir de 50mm f/1.8 alırsanız düşük ışık koşullarında da zorlanmadan çalışabilirsiniz.

Bu süre içinde tekniğinizi geliştirir neye ihtiyacınız olduğunu daha sağlıklı belirlersiniz. Baktınız 18 mm yetmiyor o zaman düşünürsünüz geniş açı lens almayı.

#najdorf' tarafından 03.07.2011 11:27:49 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Temmuz 2011, 11:09 - İp: 78.***.**7.11
alize
alize (üye)
İstanbul / Amatör

İyi günler.
Bir süre önce ben de sizin gibi bir arayışa girmiştim. canon 550 D aldım. Ama lensi ayrı aldım. Sordum, soruşturdum, uzunca bir süre yeniden lens değiştirmemek adına 18-200 lens aldım. Her amaç için kullanabiliyorum, gayet memnunum.

Tarih: 3 Temmuz 2011, 11:21 - İp: 178.***.**6.77
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

çok amaçlı lens = vasat lens

Fotoğrafta kaliteye önem veriliyorsa bu tip lensler zorunluluk halleri dışında kullanılmamalı.

Tarih: 3 Temmuz 2011, 11:31 - İp: 78.***.**7.11
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Benim tavsiyem bundan sonra arkadaşınızdan tavsiye almamanız

arkadasınız buyuk ihtimalle oradan buradan okudugu iki uc kırıntıyla size tavsiye vermiş. soyledigi seyler eger bu işten para kazanan gercek bir profesyonelseniz, veya ciddi anlamda bu işe odaklanmış bir amatorseniz evet gecerli olabilir, ancak oyle olsanız zaten arkadasınızdan tavsiye almazsınız, o gelir size hacı ne yapıyım diye sorardı.

neyse uzun lafın kısası, arkadasınızın tavsiyesi gecerli degil.

ozellikle d90 yanında gelen 18-105 cok kaliteli bir lens.
yine canon yanında gelen 18-55 IS fiyatına gore kaliteli bir lens.
analog zamanında cokdaha kotu lenslerle cekiliyordu fotograflar kimse şikayet etmiyordu. fotografa dijitalle baslayan insanların bu begenmezligini anlamak gercekten zor.

insanların kendi BECERİKSİZLİKLERİNİ (dunya capında aynı malzemeyle mukemmel işler cıkaran insanlar varken üstelik) makine veya lenste bulmalarını anlamk zor.

canon aldıysanız 18-135 IS ile alın.
nikon alacaksanız zaten 18-105 ile geliyor.
sokak fotografcılıgı için mukemmel bir aralık.
haa siz kafanızdaki seyi sokak fotografcılıgı diye tarif ederken yanlışlık yapmıyorsanız.
10-20 veya 11-16 sokak fotografcılıgıyla alakasız lensler (cok ozel amaclar dogrultusunda kullanılmıyorsa)

Tarih: 3 Temmuz 2011, 22:10 - İp: 88.***.**8.140
hdmgl
hdmgl (üye)
Antalya / Amatör

Sokak fotoğrafçılığından kastım şu tip resimler çekmek
http://farm4.static.flickr.com/3622/3362839556_10e2a33b87_o.jpg
http://img23.imageshack.us/img23/8721/img9484copy.jpg
http://www.gaxxi.com/fotoritim/fotoritim/gorsel/dosya/1180445996sbrast87.jpg
http://img169.imageshack.us/img169/6096/duymak6ctyb3.jpg
http://img264.imageshack.us/img264/3586/bgznc.jpg

peki tamron 17-50mm lens sizce nasıl olur bu iş için anladıgım kadarıyla sigma 10-20mm ve tokina 11-16mm lensler bu iş için biraz fazlamı geniş açı kaçıyor ?

Tarih: 4 Temmuz 2011, 00:32 - İp: 195.***.**1.60
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bunlar o lenslerle cekilmez. yukarıda belirttigim lenslerle cekilir.
17-50 iyi bir lens ancak aralık olarak kısa kalacaktır.

Tarih: 4 Temmuz 2011, 01:20 - İp: 88.***.**8.140
romeo077
romeo077 (üye)
Antalya / Amatör

merhaba arkadaslar...
Konuyla biraz iliskili olarak bende birsey sormak istiyorum izin verirseniz.
Bir yıldır canon 50D makinemle canon 17-85 lensimi kullandıktan sonra bugun itibariyle tamron 17-50 f/2.8 vc modelini aldım, aradaki farkı görebilmek için ıkı lenslede aynı kareleri çekmeye çalıstım ancak gorebildiğim 17-50 nin aynı iso değerinde aynı kareyi daha düşük perde hızında çekebilmesi. Bi amatör olarak eye dikkat etmem yada neye bakacağımı bilmem acısından,acaba bunu dısında f/2,8 in ne gibi farkları vardır? Yada bu farkları nasıl tespit edebilirim? Son bir soru, ilk defa canon dısında bır lens kullandıgımdanmıdır bilmem tamron 17-50 bana bıraz garip geldi, özellikle af sesi ve birde fotoğrafı çektikten sonra makineyi one yada arkaya eğdiğimde lensin içinden bi kayma sesi geliyor bu normalmidir acaba?
Vereceğiniz bilgiler için şimdiden tesekkürederim...saygılar...

Tarih: 4 Temmuz 2011, 18:29 - İp: 95.***.**2.202
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

"ancak gorebildiğim 17-50 nin aynı iso değerinde aynı kareyi daha düşük perde hızında çekebilmesi"

Diyaframı açık lensleri almamızın nedeni de bu değil mi zaten? Eşdeğer pozlamalar için isoyu artırmamıza gerek kalmadan pozlama süresini düşürmek. Bu sayede az ışıklı ortamlarda tripod kullanmadan da fotoğraf çekebilmek ve bunları yaparken görüntü kalitesinden taviz vermemek. Bunlar dışında tamronun diyaframı açık olduğundan bokehi daha iyi. Lensin keskinliği içinse fazla söze gerek yok.

Af sesini dert etmeyin. usm motorlu 17-85 e alıştıktan sonra tamronun hafif gürültülü af si ilk başlarda garip gelebilir ama normal bir durum.

#najdorf' tarafından 04.07.2011 18:58:38 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Temmuz 2011, 18:52 - İp: 78.***.**4.63