musti4u
musti4u (üye)
Samsun / Amatör

Sigma Nikon Ve Canon?

Merhaba Arkadaslar arkadasimin Canon 40D si var bende nikon D80 var arkadasin canonu iicn kullandigi sigma lensler benim Nikona olurmu uyumlumudur bir fikriniz var mi? yoksa sigmanin lensleri nikon ve canon icin ayrimi?

Tarih: 25 Haziran 2009, 23:15 - İp: 94.***.**6.154
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Yalnıca Sigma'nın değil, diğer üçüncü parti üreticiler olan Tamron, Tokina, Cosina..gibi markaların da ürettiği objektifler, firmanın belirttiği belirli bir marka ile uyumludur.Yani bu markalar sadece bir marka için üretim yapıyorlar anlamında söylemiyorum; ürettikleri objektif sadece bir marka ile uyumludur.Dolayısıyla arkadaşınızın Canon'u için kullandığı hiçbir objektifi siz nikon'da kullanamazsınız..Ancak dönüştürü adaptörler yardımıyla kullanabilirsiniz.

Tarih: 26 Haziran 2009, 00:52 - İp: 88.***.**6.239
musti4u
musti4u (üye)
Samsun / Amatör

Verdiniz bilgi icin tesekkür ederim. Dönüstürücü ile kullandimi kalitede bir fark olurmu?

Tarih: 26 Haziran 2009, 10:50 - İp: 94.***.**6.154
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Dönüştürücüler herhangi bir kalite farkına neden olmazlar ancak otomatik odaklama yani AF yapamazsınız bu durumda.Bir de Canon uyumlu bir Sigma objektifi Nikon uyumlu hale getiren dönüştürücü piyasada var mı yok mu bilmiyorum ama şuana kadar hiç dumadım ben.. Yani her markanın her markaya dönüştürücüsü olmayabiliyor.Ama mesela Nikon objektifleri Canon'da kullanılabilmesine olanak sağlayan Nikon'dan Canon'a dönüşüm sağalayan adaptörlar var piyasada.

Tarih: 26 Haziran 2009, 15:18 - İp: 88.***.**6.239
  • 1