haziran1
haziran1 (üye)
Aydın / Amatör

Sigma Af 70-300 Mm Apo Macro

Biray önce aldigim Sigma Af 70-300 Mm Apo Macro Lens le ilgili kaygilarimi bir sekilde dile getirmistim..sorunun daha cok isikla ilgili oldugunu,isiksiz bir ortamda yordugunu söylemistim.. Bel ki de degil kesin benim beceriksizliklerimin de bu yargida payi olmustur..
Gecen zaman icinde hele isigi bol ortamlarda beni biraz utandirdi.. Aldigim sonuclar benim acimdan olumlulandi en azindan baslangic zamanina göre..Hatta artik önerebilirim de...
Ilk fotografi görmek ve degerlendirmek isteyenler icin..

http://galeri.netfotograf.com/portfolyo.asp?foto=haziran1

Paylasim ve degerlendirmeleriniz icin tesekkürler..
Yeni fotograflarla bulusmak dilegi ile..

#haziran1' tarafından 22.02.2007 13:06:31 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Şubat 2007, 13:04 - İp: 89.***.**4.19
akdenizli
akdenizli (üye)
Antalya / Amatör

Merhaba Haziran1 !
Yeni bir Sigma Af 70-300 mm apo Macro lens ile ilgili mesajına yanıt verme zamanım olmamıştı.

Galerindeki fotoğrafını inceledim. Gayet net görünüyor. ama göz altlarındaki ışık biraz fazla. F değerini biraz yükseltmen gerekiyormuş galiba.

Lens konusunda benimde benzer tespitlerim var. Düşük hızlarda -örneğin 1/250'nin altındaki- sorunlar başlıyor.Hele 1/160 sn den sonra kesinlikle tripod kullanmak zorunluluğu doğuyor.Belki D200'de biraz daha düşük hızlarda elde çekim yapılabilir. ama Nikon AF-S 18-70 mm DX lense göre çok ağır, hantal ve kullanışsız.

Birde odaklama-netleme bölgesi genişliği sorunu doğuyor. Düşük F değerlerinde -ki makro çekimlerde gerekiyor- çok küçük bir bölgeyi net olarak alabiliyor. F değerini yükselttikçe ise ışık azaldığından hız düşüyor. Birde AF modunda 1:2 makro büyütme oranına çıkamıyor.Bazı durumlarda manuel netleme daha verimli oluyor.

Alışma devresindeyim ve henüz ısınamadım. Şöyle bir iki ay geçsin bakalım belki fikrimi değiştiririm.

Tarih: 22 Şubat 2007, 14:56 - İp: 88.***.**3.146
haziran1
haziran1 (üye)
Aydın / Amatör

Merhaba Akdenizli..
Öncelikle yanitiniz ve degerlendirmeniz icin tesekkür ederim..
Tripot kullanmak zorunlilugu konusunda son derece haklisiniz..
Odaklama-netleme konusu bu objektifte ilk dikkatimi ceken seydi.. yani olumsuz anlamda.
Aslinda secenekleri iyi arstirmadan almamak gerkiyor galiba..
Bu arada emanet Tamron 17-50 ile calistim.. cok cok
rahat.

Tamron'dan da bir fotograf ekledim

#haziran1' tarafından 25.02.2007 15:30:21 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Şubat 2007, 15:12 - İp: 89.***.**4.178
akdenizli
akdenizli (üye)
Antalya / Amatör

#akdenizli' tarafından 25.02.2007 20:03:01 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Şubat 2007, 19:24 - İp: 88.***.**3.124
akdenizli
akdenizli (üye)
Antalya / Amatör

Aslında bir telefoto-macroya ihtiyacım vardı.Aralık ve fiyat olarak en uygunu Sigma idi.Gün ışığındaki çekimlerde bir sıkıntı yok ama bazen ağaç altı, dere içi gibi gölge yerlerde sıkıntı yaşamaktayım.

Tarih: 25 Şubat 2007, 20:02 - İp: 88.***.**3.124
  • 1