xiphoid
xiphoid (üye)
İstanbul / Amatör

Sigma 70-300mm Focus Sorunu

Selamlar. Yaklaşık iki hafta önce ikinci el bir Nikon D200 aldım. Daha önce Nikon D40 ile sadece manuel olarak kullandığım Sigma 70-300mm Apo lensim var.
Sorum şöyle;
D200 ile 70mm'de oto fokus yaparak çektiğim fotoğraflar yeterince net değil. Lense 300mm'de oto fokus yapıp fotoğrafı 70mm'de çektiğimde ise gayet net fotoğraflar olmakta. Tüm focus noktalarında ve diyaframlarda durum böyle. 300mm'de fokuslayıp odağı düşürmek tam bir eziyet, manuel fokus yapsam daha iyi. Daha önce D40 ile manuel fokusta daha net fotoğraflar çekiyodum, bu durum fazlasıyla canımı sıktı. Daha önce lensimi auto focus olarak hiç kullanmadığımdan bu durum normal mi değil mi bilmiyorum. Acaba her af zoom lenste bu durum böyle mi? Yoksa benim makinamda veya lensimde sorun mu var? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

#xiphoid' tarafından 06.04.2009 20:39:31 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Nisan 2009, 20:38 - İp: 88.***.**6.28
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Once uzun sure manuel focus kullaninca , AF zarar mi gordu diye dusunmustum . Sigma almayi arasira dusunen biri olarak merak edip biraz arastirdim ...

Sizin 70-300mm APO 'da olusan focus problemi - eger 1997 tarihlerinde üretilmeye baslanan ise - maalesef Sigma'nin da kabul ettigi bilinen bir sorun imis . Sonraki dizaynlarda bu sorun duzeltilmis ...300 mm'de resmen 1 km ilerdeki objeye makina 15 metre focus mesafesi veriyormus . Yani lensin "kisa" yaptigi focusu , makina " dogru" algiliyormus .

Boyle basit bir hatanin nasil gerceklestigi daha enteresan . Sigma , Nikon'a "mount " teknolojisi icin lisans ucreti odemiyormus ve kendileri eldeki Nikon govdelerinin sistemlerini cozerek bu isi halledebiliyorlarmis ( hala oyle mi bilmem ) . Nikon , o sirada ilerde cikaracagi modeller icin ayri bir elektronik devre yaratinca , Sigma bunu basinda atlamis ve o anki 70-300mm'ler sonraki Nikon'lara , bir sureligine uyumsuz kalmis .....Sorun sadece Nikonlarda olusuyor anlasilan...

70-200 mm arasinda pek problem olmuyormus .

Anlasilan , her lensi almadan once iyice arastirmak lazim .

Tarih: 9 Nisan 2009, 20:01 - İp: 96.***.**9.175
  • 1