acemi38
acemi38 (üye)
İstanbul / Amatör

Sigma 17-70 Köşelerde Kararma?

Arkadaşlar Bu lensi 1 haftadır kullanıyorum oldukça memnunum. 2 gün önce martı fotoğrafları çekerken dikkatimi çekti köşelerde kararma oluyor (aşağıdaki örnekte olduğu gibi), şu ana kadar sadece gökyüzü fotoğraflarında farkettim bu normalmidir? normal değilse ne yapmam lazım.
Makinam Pentax K10D

Tarih: 9 Ocak 2007, 16:06 - İp: 81.***.**2.239
_unknown_
_unknown_ (üye)
Kayseri / Stüdyo Fotoğrafçısı

Slm acemi;
Öncelikle şunu söylüyorum bu konuda benimde kesin bir bilgim yok.Fakat buraya yazdığımızda bilgilerimizi yanlışsa eğer bilen arkadaşlar düzeltiyor doğruysa zaten ne aala.Yazmanın her halukarda faydası olacaktır.Bu benim düşüncem.Neyse fazla edebiyat yapmayayım
Çektiğim fotoğraflarda yatay olan kısımlarda 1/4'lük bir bülüm siyah görünüyordu tamemen hemde.Bu negatiftede bariz bir şekilde görünüyordu.Sonra sordum soruşturdum ve bunun estantenenin hızından kaynaklandığını öğrendim.Yani daha yavaşlatmalı perdeyi ve bu şekilde ışığın içeri tamamen girebilmesini sağlamam gerektiğini öğrendim.
Şimdi gelelim senin soruna Diyafram açıklığıda Çapı olan bir daire ve benim mantığıma göre eğer perde hızında hata olduğunda diktörgen şekilli bir ışık eksikliği oluyor ise diyaframın yeteri kadar açılmadığı durumlardada kenarlarda bi siyahlık(ışık almayan bölgeler) belirecektir.Bu benim görüşüm

Tarih: 9 Ocak 2007, 16:41 - İp: 88.***.**7.186
guneyt
guneyt (üye)
Ankara / Amatör

Selam, iki sorum olcak bu resmi kaç mm ile çektin ve filitre kullandin mi ?

Tarih: 9 Ocak 2007, 19:20 - İp: 213.***.**5.69
acemi38
acemi38 (üye)
İstanbul / Amatör

_unknown_ cevabın için teşekkürler.
az önce arkadaşım amati yabancı bir fotoğraf dergisinde Sigma 17-70 reklam sayfasının hemen altında not olarak ''70mm'de köşelerde crop faktöründen dolayı kararma yapabilir'' diye bir not okumuş, bu not aynı zamanda benim sorumun cevabıda olmuş oldu.

guneyt merhaba fotoğraf herhangi bir filtre kullanılmadan 70mm'de çekildi.

fotoğrafın diğer çekim özellikleri
F/5.6
1/500
iso:100

Tarih: 9 Ocak 2007, 19:36 - İp: 81.***.**2.239
akdenizli
akdenizli (üye)
Antalya / Amatör

Benzer bir sorunu Nikon 18-70 AF-S DX lens ile bende yaşamıştım ama sadece 18-20 mm çekimlerde.Sonradan lens ağzındaki parasoleyden kaynaklandığını öğrendim

Tarih: 9 Ocak 2007, 21:52 - İp: 88.***.**3.133
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Acemi birde gökyüzünü diyaframı 8 yada 11 e getirerek falan çek. Yine aynı kararma olacakmı. Ayrıca bu kadar kararma da normaldir pek sorun edilecek bir durum değil.Hatta polarize takarsan daha da kararabilir.

Tarih: 10 Ocak 2007, 16:29 - İp: 85.***.**3.154
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Geniş açıda olabilir ama 70mm'de pek beklenen bir durum olmasa da, okyanus'un da dediği gibi çok fazla sorun edilecek bir etki değil. Ayrıca, exif bilgilerinden gördüğüm kadarı ile, bu pozda spot ölçüm kullanılmış ki bunun da etkisi olmuş olabilir.

Tarih: 10 Ocak 2007, 17:33 - İp: 88.***.**6.200
cfiliz
cfiliz (üye)
Bursa / Amatör

''70mm'de köşelerde crop faktöründen dolayı kararma yapabilir''

Orada bahsedilen farklı bir konu (vignetting). Sigma 17-70mm DC serisi (dijitale özel) bir lens olduğu için, filmli veya full-frame dslr ile kullanıldığında, kenarlarda siyah bant olacaktır. Sendeki gibi, kenarlarda hafif kararma değil. Zaten K10D APS boyutlu sensör kullandığı için, vignetting görülmesi bu konu ile ilgili değil.

Polarize filtre kullanımında buna benzer etkiler olabileceğini okumuştum, ama filtre de kullanmadığını belirtmişsin.

Nedenini bilemesem de, çözümünü söyleyeyim. Photoshop CS2'de bu kararma etkisini düzeltici bir fonksiyon var.

Tarih: 10 Ocak 2007, 17:41 - İp: 213.***.**6.250
acemi38
acemi38 (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşlar yardımlarınız için teşekkür ederim.

Bu bir kusurmudur?
Eğer kusur ise değiştirmeyi gerektirirmi?

Tarih: 10 Ocak 2007, 18:30 - İp: 81.***.**2.239
  • 1