06redline
06redline (üye)
Ankara / Amatör

Sigma 10-20 Ye Polarize Tavsiyesi

Merhabalar. Geçen hafta sigma 10-20 sahibi oldum. buna birde polarize filtre almak istedim fakat çok çelişkide kaldım. magaza da aldığım bilgiye göre çoğu marka filtreler kenarlarda kararma yapıyormuş saadece B&W nin slim modeli o kararmaya neden olmuyormuş.
Kullanan Arkadaşlardan nasıl kullandıklarını ve hangi markayı tercih ettiklerini öğrenmek istiyorum.

Tarih: 17 Eylül 2008, 16:50 - İp: 193.***.**1.84
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Köşelerde kararma etkisinin filtrenin markası ile bir ilgisi yok.

Aşağıdaki linke bir göz atın:

http://forum.netfotograf.com/filtre_lens.asp?msg_id=14947

Tarih: 18 Eylül 2008, 09:10 - İp: 195.***.**1.17
06redline
06redline (üye)
Ankara / Amatör

ben markayı kastetmemiştim zaten benim kullandığım lens 10-20 olduğu için 10mm çok geniş ve haliyle polarizenin siyah halkasını gördüğü için bir miktar o bölgeler fotoğrafta kararmaya sebep oluyor.
Dün aldığım bir bilgiye göre B&W markasının slim polarize filtresinde o etkinin yani fotoğrafın kenarlarına düşen kararmanın neredeyse sıfıra yakın olduğu.
Lakin diğer cokin hama vs. gibi markalarda kararmanın mutlak olacağı söyleniyor. benim 10-20 lensi kullanan arkadaşlardan öğrenmek istediğim eğer b&w nin haricinde bir filtre kullanıyorlarsa 10 mm de ne gibi bir etki ile karşılasıyorlar?.

Tarih: 18 Eylül 2008, 09:48 - İp: 193.***.**1.84
zabazingo
zabazingo (üye)
Ankara / Amatör

tesekkurler cuneyt bey .

Tarih: 23 Eylül 2008, 12:10 - İp: 193.***.**2.250
gencmenn
gencmenn (üye)
Almanya / Amatör

bendede 10-20 var, hem uv hemde pol filtre almistim.
pol filtrenin markasida kenko, fakat suan kenarda duruyor sebebi lensin belli yerlerinden isik vermesi ve fotografta karanlik aydinlik bölümlerde cok farkli olmasi.
ben sadece uv flitreyi kullaniyorum, pol filtre sadece alt kisimlarda isik yansimasi olan yerlerde cok ise yariyor, mesela ters iskta bir caddede veya beyaz tasli bir yolda v.s v.s
pol filtremi istanbul,a geldigimde satacagim, istersen sana verebilirim.

Tarih: 23 Eylül 2008, 18:12 - İp: 90.***.**8.55
triggers
triggers (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba ben de 10-20 sigma kullanıyorum vede hem b&w polerize hemde cokin uv kullanıyorum köşelerde herhangi bir kararma olmuyor slim güzel ama lens kapağını takamıyorsunuz yani gerek yok bende kararma yok bilemiyorum ama bu işte bir yanlışlık var polarize kullananacaksanız ve bana göre çoğunlukla dışarıda kullanılan bir lens olduğu için manzara fotoğrafçılığının olmazsa olmazı...

Tarih: 24 Eylül 2008, 23:30 - İp: 85.***.**0.199
  • 1