bep
bep (üye)
Yurtdışı / Amatör

Prime Lens Tercihi 35 Mm Vs 50 Mm

Bir Prime lens almak istiyorum iki alternatif var Nikkor Afs 35 mm 1.8 G ve 50 mm 1.4 G . Genel olarak portre, sokak , günlük kullanım gibi amaçlarda keskinlik ve düşük diyafram avantajlarını kullanmak istiyorum. Fiyatları 50 mm biraz daha pahalı ama diyaframda 1 durak fazlası var okadar 1.4 de kullanımda nasıl olur bilemedim. Bu konuda hangisini tercih etmem yerinde olur . Yorumlarınızı merak ediyorum

#bep' tarafından 12.03.2011 18:56:10 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Mart 2011, 18:55 - İp: 88.***.**3.83
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Sokak fotoğrafçılığı ile portre çekiminde aynı prime objektifi kullanmak zor.35 mm sokak için gayet idealken portre için yetersiz kalacaktır.Tabii burdaki portreden kastım, insanın vücudunu tümüyle kadraja almak değil; sadece başını, veya en fazla göğüslerden yukarısını alacak şekilde portreyi kastediyorum..35 mm ile bunu yapmak için, portresini çekeceğiniz modelin tabir-i caizse burnunun dibine kadar girmek zorunda kalırsınız...Ben sizin yerinizde olsam 35 f/1.8 G ile 50 f/1.8 alırdım..50 f/1.4 G'nin başta dahili otofokus modülü olması, daha kaliteli bir dış kasa, yeni tasarım, daha kaliteli optiğe sahip olma gibi avantajları var ancak 50 f/1.8 aralarındaki farkı, ancak full frame bir gövdede kullanıp da çok açık diyaframlarda profesyonel çekimlerde farkedebilirsiniz...50 mm'ler, optik parametreleri çok uzun yıllar önce çözülmüş ve hangi diyaframa sahip olurlarsa olsunlar, hepsi de çok kaliteli sonuçlar veren objektiflerdir ve 1.4 mü yoksa 1.8 mi alsam diye kararsız kalmanızı asla gerektirmeyecek objektiflerdir.

Tarih: 12 Mart 2011, 21:07 - İp: 94.***.**9.237
bep
bep (üye)
Yurtdışı / Amatör

Aeron
kesinlikle haklı olmanızla beraber D5000 kullandığımı belirtiyim dolayısıyla 50 mm 1,8 otofokus yapamaması nedeniyle biraz gündemim dışı kalıyor 35 mm de portre için yetersiz kalıyo o yüzden tüm bileşenlerin çözümü 50 mm 1,4 G oluyor sanıyorumki yani en pahalı seçenek

Tarih: 12 Mart 2011, 21:43 - İp: 88.***.**3.83
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Siz kullandığınız modeli belirtmediğiniz için bu durumu göz önünde bulundurmamıştım..İşte her zaman söylediğim olay bir kez daha kendini gösterdi; giriş sınıfında Nikon alınmaz ! sen kalk 800-900 dolar para verip slr makine al, üzerinde otofokus motoru bulunmasın...Kendini bulunmaz hint kumaşı sana Nikon bu durumu ''otofokus motorunu makineden atarak sözde maaliyeti azalttık'' şeklinde açıklıyor ama bu makinenin muadili tüm markaların modellerinde böyle tuhaf bi eksiklik olmadığı gibi fiyatları da aynı üstelik..Neyse..

O halde sizin yerinizde olsam önce birini, ardından da birini almayı düşünürdüm..sonuçta anladığım kadarıyla hobi amaçlı ilgileniyorsunuz ve ikisini de aynı anda edinme gibi bir aciliyetiniz yok.. Zamanla olsun ama elinizde kaliteli ve içinize sinen iki objektifiniz olsun bence..

Tarih: 12 Mart 2011, 23:46 - İp: 94.***.**9.237
bep
bep (üye)
Yurtdışı / Amatör

Bu gövdeden motor konusu tabiki çok tartışıldı aslında 2 farklı bakış açısıyla bakmak gerek birincisi dar bütçeli, öğrenci vb yeni başlayanlar için elbette bu giriş seviyesi Nikonlar uygun olmuyor zaten herkez böyle kişileri Canon a yönlendiriyor haklı olarak ben ilk makinayı alırken aynı şekilde uyarıldım ve alırken bu handikapın farkında olarak aldım D5000 i ama ben giriş seviyesi DSRL3-4 yıl sonra makinam eskiyince orta seviye veya ileri seviye alıcağımı hesaplayarak D5000 aldım . Lens yatırırmımıda ona göre uzun vadeli yapıcağım için Tercihimi Nikondan yana kullandım ve lens fiyatları yaşadığım yerde Türkiyenin nerdeyse yarısı olduğu için pek bütçe problemim olmuyor . Şimdi hangisini tercih etmem lazım diye düşündüm ama ikisinede ihtiyacım olabilir diye düşünürsem 35mm f/ 1,8 ide alabilirim sanırım burada 180 $ civarlarında satılıyor. Teşekkürler bilginizi paylaştığınız için

Tarih: 13 Mart 2011, 18:41 - İp: 88.***.**0.71
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

yapacagınız sey cok basit.
kit lens varsa elinizde, alın 35mm ye.

sonra alın 50mm ye

bakın iki kadrajada.
hangisi size daha pratik ve yakın geliyorsa gidipona uygun lensi alın.

ben 50mm f:1.8 dısında lens kullanmıyorum diyebilirim.
acıkcası portre için bir 85mm f:1.8 almak istiyorum.
yani 35mm cok geniş gelebilir.

Tarih: 13 Mart 2011, 22:29 - İp: 88.***.**8.140
bep
bep (üye)
Yurtdışı / Amatör

@Gaijin
Aslında dediğinizi denedim benim gözüme 35 mm daha kullanışlı gelmişti 50 mm biraz dar kaldı tabi bunu evde denedim sokakta denesem belkide 35 mm çok geniş kalıcak birde şu cümleniz (ben 50mm f:1.8 dısında lens kullanmıyorum diyebilirim. ) ile birlikte 50 mm nin çok daha kullanışlı olduğunu tekrar örnekle sabitlenmiş oldu kararım 50 mm kesin alıcam ve yanınada 35 mm almayı düşünebilirim. teşekkür ederim güzel oldu bu bilgiler

Tarih: 14 Mart 2011, 15:50 - İp: 78.***.**0.90
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Sunlara 50mm ve 75mm desek?.D5000 icin yeni 35mm 1.8 lens ,eski 50mm 1.8 in yerini aldi artik.Ben 50mm yerine 60mm macro bir lens alirdim sanirim ki daha cok is gorsun...

#ozansan' tarafından 20.03.2011 06:07:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Mart 2011, 06:01 - İp: 219.***.**6.57
  • 1