xidir
xidir (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Potre Fotograf İçin Yardım Lütfen.

Selamlar...

Nikon D5100 kullnıcısıyım makinamdan gayet memnunum merak edenler için. Ama bu hobide yeni oldugum için kendimi geliştirme çabası içerisindeyim.
Fotografçılık adına hemen hemen herşyi öğrendim diye bilirim ama henüz hangi lesin hangi amaçlar için kullanıldıgı konusun da hiç bir fikrim ve deneyimim de yoktur.
Demem oki çok güzel potre fotografları çekmek istiyorum. Bazı forumları takip ettim ve bu iş için genelde 50 mm ve 85 mm lik lenslerden bas ediyorlar. Ama dx formatta 85 mm olarak sadece AF-S DX Micro NIKKOR 85mm f/3.5G ED VR mevcut.
Sevgili arkadaşlar. benim bir de ögrenmek istedigim. Fx formatta bir lens DX lerde kusursuzca çalışırmı çalışıyorsa da AF-S NIKKOR 50mm f/1.4G gibi bir lesn alsam cros çarpanı 75 mm ye mi denk gelecek ve F duragı 2.1 mi olacak bunu mu anlamam lazım peki bu böylese bir DX formatta lens mi almak daha iyi olur yoksa bu AF-S NIKKOR 50mm f/1.4G almak mı daha iyi olur yardımlarınız için teşekkürler. Kısa bir not. Nikkor harici herhangi bir lens düşünmüyorum lütfen önermeyin. sadece potre çekimler için özellikle geniş açılı ve arkayı yeterince flu ede bilecek lens istiyorum Tekrar teşekkürler...

Tarih: 21 Kasım 2011, 20:51 - İp: 65.***.**4.75
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Crop faktörün diyaframla ilgisi yoktur. FX formatta 50mm f:1.4 lens DX formatta 75mm olur. Diyafram değişmez, yine f:1.4'tür. Portre için 50-100 aralığı uygundur. Geniş açı uygun olmaz.

Tarih: 22 Kasım 2011, 15:26 - İp: 213.***.**5.242
xidir
xidir (üye)
Yurtdışı / Meraklı

ilgin için teşekkürler dikkate alınacaktır. DX formatlı F duragı daha küçük rakama sahip bildigin lens varmı ?

Tarih: 22 Kasım 2011, 16:23 - İp: 65.***.**4.75
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

1.4 yetmez mi diyorsun?

Tarih: 22 Kasım 2011, 17:08 - İp: 213.***.**5.242
xidir
xidir (üye)
Yurtdışı / Meraklı

yeter o yeter de DX formatlı bir obje düşünüyorum ama DX de bu oran yok sanırım Bu FX formatlı bir makina

Tarih: 22 Kasım 2011, 17:54 - İp: 65.***.**4.75
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Niye DX formatlı bir objektif düşünüyorsunuz? Makineniz DX formatlı ve hem DX hem de FX formatlı objektifleri kullanabilirsiniz.

Tarih: 22 Kasım 2011, 20:44 - İp: 46.***.**6.104
xyzarc
xyzarc (üye)
Ankara / Amatör

Sayın Xidir,

Ben portre fotoğrafları için sana AF-S 35 mm f/1.8 öneririm.Kullandım mı? Hayır, ancak ben de kit lensime portre çekimi için bir objektif eklemek istiyorum ve yaptığım araştırmalarda vardığım sonuç 35 mm f/1.8 oldu.Para sorun değil diyorsan aynı objektifin 1.4 olanı da var, üstelik nano kaplamalı ancak epey tuzlu.Bu arada arkadaşımız düzeltmiş gerçi ama makinenin dx formatta olması yani full frame olmaması objektiflerin açılarında farklılıklara yol açıyor tabii ki kafa karışıklığına da..Şöyle ki, full frame için satılan bir objektifi mesela 50 mm.odak uzaklığı olsun, bunu kendi dx makinemize taktığımızda (yani bizim d5100 ler) bu objektif 1.5 crop faktörü nedeniyle 75 mm.olarak çalışıyor.Bu nedenle portre için tavsiye edilen 50 mm.,85 mm., gibi değerler, aslında bizim makinelere uyarlandığında 35 mm., 50/60 mm. gibi değerlere tekabül ediyor.Diye düşünüyorum, elbette üstadlarımız bu konuda daha doyurucu bilgiler vereceklerdir..

Selamlarımla..

Tarih: 30 Kasım 2011, 23:54 - İp: 85.***.**0.199
  • 1