tekno
tekno (üye)
İstanbul / Amatör

Polarize Ve Uv Filtre Önerisi

Arkadaşlar,

Havaların güneşlenmesi ile birlikte, filtreli ve filtresiz yaptığım çekimlerdeki karşılaştırmalar sonucunda kullanmakta olduğum filtrelerin yetersiz/kalitesiz olduğu fikrine vardım.

Kaliteli bir 55mm Polarize ve bir 55mm UV filtre almak istiyorum.

Bu konuda "Türkiye'de rahatlıkla bulabileceğim" ve önerebileceğiniz marka/model ne olur?

Teşekkürker.

#TeknO' tarafından 13.06.2006 17:37:02 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Haziran 2006, 17:36 - İp: 88.***.**6.173
burfak
burfak (üye)
İstanbul / Amatör

Benim de bir sorum olacak. Belki de bir hatırlatma.

Örnek olarak gösterilen filtrelerden birinde "wide" birince "slim" gibi bir ibare var. Özellikle geniş açıda filtreler kenarlardan kararma yapmasın diye kasnakları ince üretilmiş olan filtreler bunlar.

Bunların dış tarafında bir lens daha takmak için veya koruyucu kapağı kapatabilmek için dişliler var mı, yoksa her zaman en dışta bunlar mı olmalı. Eğer böyleyse bir daha düşünmek lazım. Zira illaki sizin lensinizde slim filtre kullanmak gerekiyor diye bir şart olmayabilir.

Benim bir lensimin kullanım kılavuzunda kaç filtre kullanılabilineceği yazıyordu. Siz de bir kaynaktan bu bilgiyi edinebilirsiniz.

Forumda bu lensleri kullanıp, üstüne filtre takan arkadaşlardan da rica edelim bizi bilgilendirsin en geniş açıda kenarlardan kararma oluyor mu, oluyorsa kaç filtrede oluyor ve kaç mm'den itibaren başlıyor bu.

Bunları yazmamın nedeni slim kasnaklı olan ve olmayan filtreler arasında ciddi fiyat farklarının olması.

Bir yerde bu filtreleri veya başka filtreleri lenslerinin üzerinde deneyebilirsiz kenarlarda kararma olup olmadığını görebilmek için fakat profesyonel kameralar dışındaki makinelerde vizör kadrajın tamamı yerine %95 (-+3)'ini kapsadığı için bunu göremeyebilirsin. Dijital kullanıyorsan başka tabii.

Tarih: 15 Haziran 2006, 12:42 - İp: 84.***.**7.186
caganen
caganen (üye)
İstanbul / Amatör

Bende B+W tavsiye ederim. Ancak fiyatı yüksek gelirse Cokin marka (Fransız) filtreyi deneyebilirsin.

Ben şahsen fiyat/performans oranından memnunum (Hem UV hemde C-PL için konuşuyorum)

Tarih: 18 Haziran 2006, 02:11 - İp: 195.***.**7.71