okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Polarize Filtre

Arkadaşlar 62 mm polarize filtre arıyorum.İkinci el de olabilir. Circular olması gerekiyor.

Yeni alacak olursam hangi markaları tavsiye edersiniz. Fiyat olarak yüksek olmasın.

Tarih: 10 Ağustos 2005, 20:42 - İp: yok
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

B+W veya Heliopan. Geniş açıda kullanacaksan, slim olanlarını tercih etmeni öneririm. Ffiyatları biraz yüksektir ama kalite açısından çok iyidirler. Biraz daha hesaplı olsun diyorsan Tiffen ama slim olanı var mı bilmiyorum.

Tarih: 11 Ağustos 2005, 08:32 - İp: yok
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Teşekkür ederim ocaklılar. Geniş açıda da 28 mm olarak kullanacağım. Slim denilenlerin camları daha mı ince oluyor acaba ??

Tarih: 11 Ağustos 2005, 18:48 - İp: yok
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Camında bir fark yok. Sadece kasnağı ince. Ön tarafında üzerine bir filtre daha takmak istediğinizde dişleri olmadığından takamıyorsunuz. Zaten polarize filtrenin üzerine başka bir filtre takmanın da ne anlamı ne de gereği var. Bu ince yapısı sayesinde geniş açıda köşelerde kararma (vignetting) olmuyor veya oluyorsa da çok az oluyor. Kendim şahsen şahit olduğum için yazıyorum. Daha önce kullandığım 62mm Hama bir polarize ile 35 mm de bile köşelerde hafif kararma gördüm. Daha sonra 62mm Heliopan slim polarize filtre aldım. Artık köşelerde kararma olmuyor.

Tarih: 12 Ağustos 2005, 09:03 - İp: yok
dilekcinar
dilekcinar (üye)
Zonguldak / Amatör

Sayın ocaklılar,
Bu slim filtreler normallerinden daha ucuz. Bir yanlışınız olmasın?

Tarih: 27 Şubat 2006, 17:55 - İp: yok
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Sevgili dilekcinar,

Fiyatları biraz yüksektir ama kalite açısından çok iyidirler derken B+W veya Heliopan markalarını kastetmiştim.

Tarih: 28 Şubat 2006, 09:06 - İp: 85.***.**5.234
  • 1