absolutepower
absolutepower (üye)
İstanbul / Amatör

Öneriniz Ne Olur

Selam arkadaşlar
benim 7 d üzerinde 18-135 kit lens var.Bu beni günlük kullanımda memnun ediyor.Ama denemeler yanılmalar ile birşeylere ulaşmak derdindeyim..
1 aylık bir temel eğitimden sonra hocamdan öğrendiğim Portre için sabit bir lens gerektiği...Portre için en uygun olacak lens için ise 85-90 mm lik ve 1.4 mm diyafram gerektiğidir.Tabiki bu söylediği full frame bir makine için geçerli imiş..
Şimdi benim makine 1.6 çarpanlı bu durumda 85 mm/1.6 dersem benim için en uygun lens 50-55 mm lik diyaframdada ucuz olması için 1.8

Bu hesabımda bir hata varmı ?
Yani 50 mm-1.8 lens portre çekimi için uygun mu yahut başka bir soru

18-135 kit lens varken bu na gerek yok mu,Makro çekimde etkisi olurmu....
yahut bu lens ile başka ne tür çekimlerde sonuç alabilirim

Teşekkürler

Tarih: 14 Nisan 2011, 21:25 - İp: 88.***.**7.58
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

portre için sabit bir lens GEREKMEZ
1.4 diyafram GEREKMEZ
illa 85-90mm GEREKMEZ

18-135 varken ayrıca bir lense gerek yok sizin durumunuzda. 200 lira yuksek bir meblag degil ama bosa harcamaya lüzumda yok bu asamada.

Tarih: 14 Nisan 2011, 21:40 - İp: 88.***.**8.140
absolutepower
absolutepower (üye)
İstanbul / Amatör

o halde biraz daha açarmısınız rica etsem.
yani sevim belli tabiki.bir başlangıç dönemindeyim.ama merak ediyorum.Merakım beni bir yere taşıyor.Orada böyle bir kilit cevap ile karşılaşıyorum.cevabınız çok önemli benim için.Çünkü iyi niyetle söylediğiniz aşikar.Öyle olmasa sorularımı kısaca cevaplar al diyebilirdiniz...

ama öğrenme açlığında birine vakit bulursanız sorularama nedenleri ile cevap vermeniz mümkün mü....Ne zaman böyle bir şey almalıyım o halde ?

Tarih: 15 Nisan 2011, 20:38 - İp: 88.***.**3.210
ralralf
ralralf (üye)
İstanbul / Meraklı

hocam selamlar.Öncelikle bir tek bu aşamada bu sorunu yaşayan siz degilsiniz. benimde aynı sorunla vakti zamanında boguştugum dönemler oldu fakat size bir dost tavsiyesi olsun, elinizde hangi lens bulunuyorsa bulunsun bence o lensi iliklerine kadar özellik olarak sömürün. temel terimleri iyice kendinize otutturun ve inanın bana hak vereceksiniz.bence bu aşamada sorununuz lensinizin özelliklerini bilmemekten geliyor.Doğrudur 50mm daha iyi portreler verdiği doğrudur, ama illede çekim tekniği. yoksa 50mm"dende sıkılmanız hiç de uzun sürmez..saygılar...

Tarih: 16 Nisan 2011, 16:45 - İp: 78.***.**2.22
  • 1