musti4u
musti4u (üye)
Samsun / Amatör

Nikon D80 İcin Tamron,sigma,nikkor

selam arkadaslar basliktada belirtigim gibi Nikon D80 makinama objektif alirken illada nikkor mu almam gerekiyor? sigma yada tamron bunlarda kalite farki cok mu belli oluyor resim keskinliginde?
denemeleri olan varsa tecrübelerinden yararlanmak isterim mesela 18-200mm lik bir objektif düsünüyorum tak cikar yapmamak icin kisaca portreden manzara cekimi ve ürün cekimi icin bir objektif düsünüyorum nikkor genelde digerlerine nazaran pahali arada cok belirli keskin fark varmi resim kalitelerinde?

Tarih: 24 Aralık 2008, 02:00 - İp: 88.***.**8.96
trojaner
trojaner (üye)
Almanya / Amatör

merhaba musti4u
Tabiiki Nikon objektifler kalite bakimindan öbürlerinden iyidir,yalniz su son zamanlarda nikon kit veriyor yani makine ile beraber objektifini yaninda kit olarak,iste o objektifler pek kaliteli degil, oldugu gibi pllastik, 18-200 objektifte o karagoriden eski objektiflerin makineye takilan yerleri felan metaldi bildiginiz gibi.
Eger paran varsa iyi bir objektif al derim mesela 70-200/2,8 veya 70-200/4 gibi.Bu arada hemsehriyiz bende Samsunluyum sana yardimci olmak isterim,ben Almanyadayim mayista Samsuna gelecegim.
selamlar
[email protected]

Tarih: 24 Aralık 2008, 12:56 - İp: 77.***.**1.68
musti4u
musti4u (üye)
Samsun / Amatör

selam trojaner,
cevap icin tesekkürler hemserim bende almanyadayim?
almanyanin neresindensin? Nikon D80 alali cok olmadi 2 hafta filan isin icnden cikamiyorum ürün cekimi yapmak istemistim web sayfasi actim www.bellax.de burdaki resimleri cekim dedim ama beceremedim. eger fotografcilikta bana biraz yardimci olabilirsens evinirim.. bu arada samsunun neresindensin? ben icindenim Atakumda oturuyorum yani Türkis Ömür evleri.. gerci 6 senedir almanyadayim doguda.. yazarsans evinirim...

Tarih: 25 Aralık 2008, 00:42 - İp: 88.***.**0.135
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Tabii ki illa Nikkor almanız gerekmiyor Nikkor objektifler, belirtmiş olduğunuz diğer markalardan daha kaliteliler, ancak önemli olan aradaki bu kalite farkının pratiğe ne kadar yansıdığıdır..Örneğin bir Tamron 28-75 f/2.8 500 dolarken Nikkor 24-70 f/2.8 2250 dolar civarında..Bu iki lensin optik kaliteleri tabii aynı değiller birinden ancak alacağınız kalite farkı, diğerinden alacağınızın aynen fiyatlarında olduğu gibi 4-5 katı kadar olmayacaktır..

Tarih: 25 Aralık 2008, 11:42 - İp: 88.***.**4.200
musti4u
musti4u (üye)
Samsun / Amatör

benim anlamadigim nokta makineyi alirken kit objektif 18-55mm VR idi.
onunla cekim yaptigimda bisey dikkatimi cekti 18mm de f3.5 oluyor fakat büyüdükce f degeride büyüyor 55mm de f degeri 5.6 nin altina düsmüyor? burdanda anliyorum ki zoom obyektiflerde nekadar f:2.8 yazarsa yazsin zoom arttikca f degeri büyüyor yani isime yaramiyor.. sadece sabit objektiflerde mesela 50mm f:1.4 olan obyejtifte uzaklik sabit ama o ozaklikta f:1.4 degerini kullanabiliyor olmam gerekiyor resmin keskinligide ona göre deyisiyor olmali? dogru mu düsünüyorum? nikkorun 18_200mm f:3.5 - 5.6 makinelerinde 3.5 degerini hangi araliga kadar kullanabiliyorsunuz? mesela 80 e geldimi f degeri halen 3.5 kaliyormu yoksa o degerde büyüyor mu?

Tarih: 25 Aralık 2008, 12:36 - İp: 88.***.**0.135
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

burdan da anliyorum ki zoom obyektiflerde nekadar f:2.8 yazarsa yazsin zoom arttikca f degeri büyüyor yani isime yaramiyor..

Yanlış anlamışsınız.. Zoom objektifler sabit diyaframlı ve değişken diyaframlı olabilirler..Mesela bir zoom lens için f/3.5-5.6 diyafram değeri varsa, bu şu demektir: bu lens, en geniş açıda maksimum f/3.5 diyafram değerini, en dar açısında da f/5.6 diyafram değerini görebilir demektir..Yani ilgili lensin diyafram değeri, odak uzaklığına göre dğeişiklik göstermektedir..Başka bir zoom lens için de sabit f/2.8 değerinden bahsediliyor olsun..Mesela 24-70 f/2.8 lensini ele alalım.Bu durumda bu lens, sahip olduğu tüm odak uzaklığı değerlerinde, maksimum diyafram açıklığı olarak f/2.8 değerini görebilir demektir..Yani sabbit diyaframlı olduktan sonra, diyafram değeri objektifin odak uzaklığı değerinden bağımsız değişebilir demektir..

Tarih: 25 Aralık 2008, 13:23 - İp: 88.***.**4.200
musti4u
musti4u (üye)
Samsun / Amatör

bilgi icin tesekkürler benim elimdeki kit lensinden yola ciktim cünki elimde sadece kit lensi var ondada dedigim gibi 18mm de 3.5 olurken 55mm de 5.6 nin altina düsmüyor? yani bir lenste zoom lensinde f araligi 3.5-5.6 yaziyorsa yoksek mm lerde atiyorum 80mm de en düsük f degerini kullanamiyorsunuz 3.5 i yani?

resmin keskinligi f degeriyle dogru orantili sanirim bir 500mm f:1.4 un cekti resim 18-55-mm f:3.5-5.6 nin cekti resimden cok daha keskin? dogrumuyum?

Tarih: 25 Aralık 2008, 14:44 - İp: 88.***.**0.135
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Son mesajdaki sorunun yanıtı olarak; evet, verdiğiniz örnekte tele açılarda en açık diyafram değerini kullanamazsınız..

......

Bir fotoğrafın keskinliğinin oluşumunda birkaç parametre birden etkili.Keskinliği sadece diyafram değerine bağlayamayız.Kullanılan objektifin kalitesi, kullanılan makinenin markası, çekilecek fotoğrafa makine üzerinden vermiş olduğunuz keskinlik , kontrast..gibi parametreler...keskinliğin belirlenmesinde temel rol oynayan ffaktörler..Ancak açık diyaframlı lenslerin ( f/1.2, f/1.8 gibi...) en açık diyaframlarından yavaş yavaş kapalıya doğru ilerledikçe ( f/4, f/5.6 ..gibi ) keskinlik de gözle görülür şekilde genelde artar..

Tarih: 25 Aralık 2008, 23:33 - İp: 88.***.**4.200
darnglove
darnglove (üye)
İstanbul / Amatör

bende samsundayım D80 arıyorum uygun fiyata bir türlü bulamadım USA de tamron lensli olan bir makine var # Tamron 28-80mm Auto focus Lens
# Tamron 70-300mm Auto Focus Lens veriyor yanında 1000 $
Fakat bu tamron nikkor kadar iyi değil sanırım fakat insanın aklına şöyle bir soruda geliyor , hani diyorsunuz ya yanında verilen kitler o kadar kaliteli değil diye , acaba bu tamron lensler kitlerden daha mı iyidir yardımlarınızı bekliyorum

7/24 msn : [email protected]

Tarih: 23 Temmuz 2009, 13:53 - İp: 77.***.**4.195
  • 1