hsynhsyn
hsynhsyn (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon D300s Lens Tavsiyesi

Herkese selamlar

Yeni aldığım Nikon D300s için geniş açılı bir lens bakmaktayım.Önceden Canon 40D kullanıyordum , orta sınıf lens secenekleri Nikondan daha genişti.Şimdi kafamda değişik seçenekler var .Şöyleki , Sigmanın kaliteli bir geniş açısımı yoksa Nikon 18 105 veya 18 70 mi ? Ağırlıklı olarak Nikon olması taraftarıyım.Kafam oldukça karışık seçimim konusunda yardımcı olursanız sevinirim. Saygılar.

Tarih: 17 Mart 2010, 23:29 - İp: 78.***.**5.226
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon 300 s'in kendi kit lensi hangi lens? Ona göre cevap vereyim...

Tarih: 18 Mart 2010, 00:03 - İp: 217.***.**9.79
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Nikon'un D90'dan sonraki modellerinin kit lensi olmaz..Yani D300s dahil üzeri modelerinin kit lensi yoktur..

Sorunuza - nacizane - yanıt verecek olursam, eğer giriş seviyesi bir makineniz olsaydı, örneğini verdiğiniz tarzadaki objektiflerden öneride bulunabilirdim ancak gerek 18-105, gerek 18-70, gerek 24-85, öyle ahım şahım objektifler değiller..yani kötüdürler demiyorum ancak öyle ömürlük, çok kaliteli optiğe sahip objektifler de değiller..her zaman söylerim, objektifin önemi, marka ve modelin öneminden daha büyüktür..makinenin modeli yükseldikçe, bu önem daha da artar..D300s gibi birmakineden maksimum randumanı alabilmek için, tabir-i caizse onun kalitesine yakışacak bir objektifle kullanmak gerekir..ayrıca markaya bağımlı olmayın..marka bağımlılığı, bilinçli tüketicilikle çelişen bir durumdur..nikon'un orta seviye bir objektifi yerine başka bir markanın daha kaliteli bir objektifini almanızı öneririm..

Tarih: 18 Mart 2010, 00:19 - İp: 94.***.**4.34
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Aeron, kit lensi şunun için sordum. Karfo sitesinde nikon d 300 s in üzerindeki lens 16-85 idi. 16-85 lens arkadaşın değiştirmeyi düşündüğü lenslerden daha kaliteli ve iyi bir lenstir. Bunu belirtmek için kit lensi sormuştum. Eğer makineyi Bady olarak aldıysa bir diyeceğim yok. Yazdığı lenslerden birisini seçebilir. Yanlız sigmayı tavsiye etmem D 300 s gibi bir makinaya sigma lens takılmamalı... Bence...

Tarih: 18 Mart 2010, 09:48 - İp: 217.***.**9.79
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Karfo'nun sitesindeki fotoğrafları biliyorum..Kit lensi olmayan makinelerin üzerindeki lensler, tamamen tesadüfen seçilmiş ve makineyi çıplak, yani gövde olarak tanıtmaktansa daha estetik durmasu için takılmış lensler..

Sigma'nın, muaidili olan Nikon'la başedebilecek kadar kaliteli objektifleri de var..Bu kadar önyargılı yada marka bağımlısı olmayın lütfen..Mesla Sigma'nın geçtiğimiz aylarda yeni çıkardığı 50 mm f/1.4'ü hiç incelediniz mi bilmiyorum ama çok açık diyafram değerlerinde gerek Nikon 50 f/1.4'ten gerekse Canon 50 f/1.4'ten daha kaliteli sonuçlar verdiği tüm inceleme sitelerince kanıtlandı..Mesela Sigma 50-150 f/2.8'in ne Canon'da ne de Nikon'da karşılığı dahi yok ve optik olarak çok başarılı bir objektif...Yani söylemek istediğim önemi olan minümum maaliyetle maksimum faydanın alınabilineceği ürünü seçmek..

Tarih: 18 Mart 2010, 09:55 - İp: 94.***.**4.34
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Sigma lensleri kullandım. Nikon d 300 s gibi bir makinaya sigma lens yakışmaz. Bence bu makinaya en uygun lensi Karfo seçmiş ve 16-85 koymuş. Arkadaş eğer makinasını bady olarak almışsa 16-85 lik lensi taksın güle güle kullansın. Fiyatını da söyleyeyim. Hayyamda 780 dolar. Yani 1200 TL az buz bir fiyat da değil... D 300 s aldıktan sonra lenste tasarruf düşünülmemeli.

Tarih: 18 Mart 2010, 10:05 - İp: 217.***.**9.79
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Ercan bey , Sigma lens yakışmaz da neden yakışmaz peki ? Yani Sigma'yı bu denli kötü yapan şeyler neler ? Detaylı açıklasanız da bizler de bilgi sahibi olsak..

Tarih: 18 Mart 2010, 10:10 - İp: 94.***.**4.34
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Aeron, kullanmasam ve bilmesem yazmam...
1 - Fokuslaması yavaş
2 - Pili çok çabuk tüketiyorlar.
3 - Kütük gibi lens. çevirmesi bile zor.
4 - Ağırlıkları çok fazla. Makina lensi değil, lens makinayı taşıyor.
İlk aklıma gelenler bunlar. Daha önce de bu konularda açılan linklerde fikirlerimi beyan etmiştim.
Sigma 17-70 ve 70-300 apo macro lensleri kullandım. İkisini de sattım.
Demem o ki vasat bir makinada kullanabilirsiniz. Keskinlikleri fena değil. Ben d 300 s gibi bir makina alsam sigma lens kesinlikle düşünmezdim.

Tarih: 18 Mart 2010, 10:22 - İp: 217.***.**9.79
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Ercan bey ben de bilmeden konuşuyorsunuz demedim ki zaten..rahat olun lütfen..dikkkat ettiyseniz ben de bildilerinizi paylaşırsanız biz de öğrenmiş oluruz dedim zaten..

Ancak bazı itirazlarım olacaktır..Öncelikle her markanın kendi içinde çok kaliteli, orta kaliteli ve de vasat lensleri mutlaka mevcuttur..Bahsettiğiniz Sigma 17-70 ve 70-300, Sigma'nın orta kalite hatta orta kalite altı lensleridirler..Mesela Sigma 70 mm f/2.8 makro objektifi, DIWA ve EISA tarafından, kendi kategorisindeki Canon ve Nikon muadilleriyle yarışıponları geride bırakıp ödül almış bir objektiftir..

fokuslaması yavaşdır demişsiniz..Doğrudur..Canon ve Nikon muadillerine göre daha yavaş odaklarlar ancak odaklama hızının önemimin olduğu ve de önemsiz olduğu yerler var..fokus hızı, gazeteceliklte, fotomuhabirlikte, aksiyon sahnelerinin çekimlerinde ön plana çıkan bir kriter..her objektif illa ki çok hızlı odaklamalı diye bir gereksinim yoktur değil mi ? Mesela manzara veya portre çekerken bu hızın herhangi bir önemi yok..kaldı ki hızlı odaklayan objektiflerle yavaş odaklayanlar arasında birkaç dakikalık fark da yoktur takdir edersiniz ki.. Az önce örneğini verdiğim Sigma 70'i ben endi makineme takıp denemiştim..abarttığımı düşünmeyin ama hayatımda gördüğüm en hızlı odaklayan objektiflerden birisi idi..

Çok ağır olduğundan bbahsetmişsiniz..Hermarka objektifin kategorisine göre zaten bir ağırlığı yok mu ? Mesela Canon e Nikon'un 70-200'leri 1550 gr iken Sigma 70-200, 1300 gr ağırlığında..

Çevirmesi zor demişsiniz..Evet, mazleme ve konstrüksiyün konusunda Canon ve Nikon kadar kaliteli değil..bu konuda haklısınız..

pil tüketimi konusunda ise bu eleştiriyi ilk defa sizden duyuyorum..doğrudur..

Tarih: 18 Mart 2010, 10:41 - İp: 94.***.**4.34
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Aeron yanlış izlenim verdiysem kusura bakma... İsmini bilmiyorum ama sana kızmam mümkün değil..
Bu tartışma linki açan arkadaşa umarım faydası olmuştur.
Bu kadar bilgiden sonra en doğru kararı kendi vermeli. Bizden bu kadar...
Selâmlar...

#ercan43' tarafından 18.03.2010 10:56:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Mart 2010, 10:55 - İp: 217.***.**9.79
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Ercan bey rica ederim..ne kusuru..hiç düşünmedim öyle şeyler..diyorumya rahat olun lütfen..bizler reelde tanışmamış olsak da sık sık burda karşılıklı yazışan insanlar olarak birbirimizi tanıyor kategorisine koyuyorum ve adeta arkadaşımla bir konu hakkında düşünüp konuşur gibi yazılıyorum...sorun yok yani.. kaldı ki fotoğrafınızdan anladığım kadarıyla da benden yaşça büyüksünüz de..herşeyi geçtim, yaşınıza bi saygımız var.. ..sevgi ve saygılarımla..

Tarih: 18 Mart 2010, 11:13 - İp: 94.***.**4.34