tugce200
tugce200 (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon Bokeh

Merhaba, kullandığım makine Nikon D80 18-135 de objektifim ancak bir kazada kırılmıştı yaptırıldı ama şuan pek memnun değilim. Makinemi değiştirmesem de 50mm f 1.8G alsam memnun kalır mıyım? En büyük amacım fotoğraf çekerken bokehimin iyi olması, ve arkadaki ışıkların yuvarlak bi şekilde çıkmasını istiyorum. 50mm f1.8 ile 35mm f1.8 arasındaki fark nedir, fazla mı? ve 50mmf1.4 alsam aradaki fiyat farkına değecek kadar fotoğraflarda fark olur mu?

Tarih: 10 Mart 2012, 16:45 - İp: 94.***.**8.106
burak33
burak33 (üye)
Ankara / Meraklı

50mm f1.8 ile 35mm f1.8 arasındaki tek fark mm farkıdır bunun dışında bir fark yoktur. 50mm f1.4 ise sizinde gördüğünüz gibi diyaframı 1.4 değerine kadar açılabileceğidir diğerinden tek fark budur bu lenslerin hepsiyle güzel bokehler elde edebilirsiniz

Tarih: 10 Mart 2012, 17:07 - İp: 88.***.**7.128
tugce200
tugce200 (üye)
İstanbul / Amatör

peki aradaki fiyat farklarına da bakarsak hangisi daha mantıklı benim için? arkadaki bulanıklığın yanı sıra ışıkların yuvarlak ve belirgin yapmak istiyorum sadece

Tarih: 10 Mart 2012, 17:56 - İp: 94.***.**8.106
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

Bokeh olarak 1.4 diyafram 1.8 e göre daha başarılı denebilir ama büyük farklar beklememek gerek. Ağırlıkla portre çekecekseniz 50mm daha geniş bir kullanım alanı içinse 35mm almanız yararınıza olur.

Tarih: 10 Mart 2012, 21:28 - İp: 85.***.**3.229
burak33
burak33 (üye)
Ankara / Meraklı

sizin için en mantıklısın 50mm1.8 dir. fazla para verip f1.4 almanıza gerek yok emin olun pişman olmazsınız. portre ve bokeh fotoğrafları için çoğu fotoğrafçının kullandığı lensdir.

Tarih: 10 Mart 2012, 22:46 - İp: 85.***.**6.195
avanti
avanti (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba
Sorunuzu ve dostların yazdıklarını okudum. Makineniz Dx format diye isimlendirilen sensör büyüklüğü açısından kırpık sensör tabir edilen bir cihaz. Bu makinede kullanacağınız objektifler eğer üzerlerinde DX yazıyorsa size gerçek değerleriyle çekim imkanı verir. Yani 35mm f:1,8 DX bir objektifle çekim yaptığınızda makinenizin sensörünün kaydedeceği alanla, 50 mm f:1,8 DX özellikli olmayan yani full frame sensörlere göre üretilmiş bir objektifin sensörünüze düşüreceği fotoğrafın alanı aynı olmayacaktır. Burada üzerinde 50 mm yazmasına rağmen sizin sensörünüz sanki üzerinde 50*1,5=75mm bir objektif varmış gibi davranacak ve cisimler daha yakın ama görüntü alanı daha dar olarak kaydedilecektir. Öncelikle ekipmanınızla uyumlu objektif kullanmalısınız.Kullanamazmıyım diğerlerini derseniz, size elbette kullanırsınız ama mesela sokakta oyun oynayan bir çocuğu çekmek istediğinizde 35mm ile çektiğinizde göreceğiniz alanı 50mm DX olmayan bir lensle çektiğinizde göremeyeceğinizi,35mm ile full kadrajınızı dolduran bir görüntüyü o 50mm ile çekmek istediğinizde bulunduğunuz yerden çok çok daha geriye giderek uzaktan çekmek zorunda kalacağınızı farkedeceğinizi söyleyebilirim...İkisi de DX format bir 50mm f:1,4 ile f:1,8 arasında ise kolayca farkedebileceğiniz kadar alan derinliği farklılığı yakalayacaksınız. f:1,4 size çok daha fazla alan derinliği kontrolü sağlayacak ama bunun bedelini ödemeniz koşuluyla.Dilerim yardımcı olabilmişimdir. Saygılarımla.

Tarih: 11 Mart 2012, 14:41 - İp: 88.***.**2.169
tugce200
tugce200 (üye)
İstanbul / Amatör

Teşekkür ederim bir de bugün mağazaya gittim görevliye sorduğumda bana 50mm f1.8G almama gerek olmadığını makinemin D80 olduğu için zaten auto focus yapabileceğini söyledi yani 50mm f1.8 alsam yetermiş. Gerçekten öyle mi pek inanamadım eğer öyleyse çok iyi

Tarih: 11 Mart 2012, 21:28 - İp: 94.***.**8.106
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

@avanti,

"...Bu makinede kullanacağınız objektifler eğer üzerlerinde DX yazıyorsa size gerçek değerleriyle çekim imkanı verir..."

Böyle bir cümle, DX olmayan lenslerin, DX olanlardan farklı bir değerde görüntü vereceği şeklinde anlaşılıyor. Bu konuda bir kavram kargaşası varmış veya en azından bilinenler yanlış ifade edilmiş gibi geldi.

APS-C format üzerinde, DX bir lens ile DX olmayan bir lens AYNI görüntüyü verir/kapsar. Nikon D80 gibi tüm APS-C format kullanan makinalarda, 50mm bir DX lens ile 50mm bir FF lens kullanılmasının arasında kapsama alanı olarak bir fark yoktur.

DX lens sadece FF gövdeye takılınca sorun yaratır çünkü aktardığı görüntü FF sensörün ebatlarından küçüktür ( APS-C sensör alanına denk gelen kısmı aynıdır ).

Bir çok lensin DX versiyonu olmadığını da unutmayalım - en basitinden Nikon 50mm'in.

Krop faktörü / 1.5x çarpan ise, lensin üzerinde DX yazıp yazmamasına bağlı olmadan, tüm lensler için geçerli bir durum.

Tarih: 11 Mart 2012, 23:18 - İp: 96.***.**5.17
  • 1