akifyzb
akifyzb (üye)
Ankara / Meraklı

Nikon 50mm Lens

nikon 50 mm lens almak istiyorum ancak D ve G kısaltmalarının detaylı olarak ne anlama geldiğini bilmiyorum.. kısaltmaların yazdığı birçok sayfaya baktım ama tam olarak ne işe yaradıklarını anlayamadım.. bir de 1.4 ile 1.8 arasında çok fazla fark oluyormu bilmiyorum.. yani 1.8 alsam keşke 1.4 alsaydım dermiyim.. teşekkürler

Tarih: 1 Ağustos 2013, 23:13 - İp: 195.***.**6.2
mthee
mthee (üye)
Eskişehir / Meraklı

50mm sabit odaklı lenstir hangi amaçla alacaktınız? genelde portre çekimlerinde kullanılır. G serisi daha yeni ve focus yapmayan gövdelerde otomatik focus yapıyor. Daha sessiz ve kısmen daha hızlı netlediğini söylüyorlar inceleme videolarında. Gövdede focus motoru varsa D alın bence ekstra para vermeyin ama focus motoru bulunmayan bir gövde kullanıyorsanız G alın. 1.8 ile 1.4 arasındaki farkı daha tücrübeli abilerime bırakıyorum.

Tarih: 1 Ağustos 2013, 23:51 - İp: 24.***.**9.20
sfkbay
sfkbay (üye)
Ankara / Amatör

Bu tarz konular daha önceleride açıldı ama yinede mthee arkadaşımın söylediklerine ilave olarak 1.8 ile 1.4 arasında kalite farkı,alan derinliği gibi etken faktörler var ancak neyi nerede hangi amaçla kullanacağınıza bağlı olarak karar vermeniz gerekir.

Amaç sadece portre çalışmak ise zaten en açık diyaframın 3-4 stop üstü(kısık diyafram) değerlerde en iyi sonuca varıyorsunuz.Bu durumda 1.4 yada 1.8 'in kendi şahsım için pek önemi kalmıyor,başka ları bu konuda benimle aynı düşünmeyebilir.

Ben 1.8D kullanıyorum oldukça memnunum.Ama sizin makinede D serisi otomatik netleme yapmaz o yüzden G serisi almanız gerekiyor.

Tarih: 2 Ağustos 2013, 12:57 - İp: 91.***.**4.100
akifyzb
akifyzb (üye)
Ankara / Meraklı

bir de dikkatimi çekti nikon 50mm 1.4g lens iki farklı türde var.. sanırım bi tanesi yeni nesil.. yeni nesil almama veya almamam çok önemli mi?

Tarih: 2 Ağustos 2013, 16:46 - İp: 94.***.**8.38
gokhanz
gokhanz (üye)
İstanbul / Amatör

şu anlık mevcut lens ile devam edin ilerleyen zamanlarda lensin üzerindeki ifadelerin ne anlama geldiğini anladığında lens alma fikrini gündeme getirin.

50 mm sabit lens olduğu için şu anlık sizde bir hayal kırıklığı yaratacaktır.

Mevcut lens ile sürekli farklı tarzlarda fotoğraflar çekin.

Tarih: 3 Ağustos 2013, 02:08 - İp: 78.***.**3.203
paradoksss
paradoksss (üye)
Giresun / Amatör

sabit lenslerin arkaplan fluluğu ve düşük ışıkta çekim kolaylığının yanında fotoğrafçının fotoğraf çekerken pozisyonunu daha iyi almasını sağladığını söylemeliyim.zoom yapamadığınız için kendiniz ileri ya da geri gider , gezdiğiniz için daha iyi açılar yakalayabilirsiniz.

sfkbay size de bir nebze katılıyorum.1.4 ve 1.8 diyaframda kaliteden biraz ödün verebilirim önemli olan fluluk derseniz dikkatli olmalısnız çünkü fotoğrafını çektiğiniz modelin omuz, kiyafet vs si net olurken yüzü flu olabilir. başıma gelmişti

Tarih: 3 Ağustos 2013, 09:16 - İp: 78.***.**6.118
akifyzb
akifyzb (üye)
Ankara / Meraklı

AF kısaltması lensin otomatik odaklama yaptığını göstermiyormu?? kafam karıştı

http://www.akakce.com/objektif/en-ucuz-nikon-af-50mm-f-11-4d-fiyati,831851.html

Tarih: 9 Ağustos 2013, 21:43 - İp: 94.***.**8.38
mthee
mthee (üye)
Eskişehir / Meraklı

af yazısı lensin netleme yapabildiğini gösteriyor ancak "g" de lenstede focus motoru bulunuyor yani makine gövdesinde focus motoru yoksa dahi netleme yapar (örn d40 d3000 d3100...) "d" serisi ancak makine gövdesinde netleme motoru varsa yapar (örn: d80,d90..). ancak bazılarında dx ve fx ibaresi vardır dx bir lensi fx(fullframe) bir gövdeye takarsanız kararmalar olur fotoğrafların köşesinde. iyice emin olmadan lens almamanızı öneririm bir süre araştırın makinenize uygunluk durumunu

Tarih: 9 Ağustos 2013, 23:43 - İp: 24.***.**9.20
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

" "g" de lenstede focus motoru bulunuyor yani makine gövdesinde focus motoru yoksa dahi netleme yapar "

"G" eki lensin uzerinde ayarlamaya izin veren diyafram halkasi olmadigini belirtir. G serisi olup, AF motoru olmayan lensler vardir - bu sebeple dikkat.

Lensdeki AF-S ibaresi, fokus motoru oldugunu gosteren bilgidir.

Tarih: 11 Ağustos 2013, 20:25 - İp: 96.***.**5.17
  • 1