kakalente
kakalente (üye)
Samsun / Amatör

Neye Göre Lens Seçmeliyim? Yardım..

Üstadlar merhaba,

1 hafta önce canon 450d mi aldım.
Cihazı çözmeye başladım. Tabii ki buradan sıkı şekilde takip ederek, çok sağolun.

Malum 18x55 lens cırt. Bana hiç bir şekilde hitap etmiyor. Compact kamera gibi aynı. Tek farkı elinizde yarım kiloluk canavar gibi bir cihazın olması. Ancak işte o canavar kükremiyor

2 haftadır lensleri araştırıyorum. Buradaki konuları da okudum. Çoğunluk bir cevap var ancak gördüğüm çatışmalar da (mecazi anlamda) var. Takıldığım bir kaç nokta var yardım istiyorum izninizle.

Şudur;

1. Rivayete göre, bir örnekle, 70x300 lenslerde 300/70=4,3 optik zoom mu olur? Esas merakım burada şudur. 70x200 yada 70x300 lensle odak uzaklığını kaç kat zoomlarım? Niyetim gidip 40 metreden kelebek çekmek değil tabii ki ancak hani bunun ölçüsü nedir? hangisi ne yapar?

2. Geniş açı dar açı kaç mm'den başlar. Bildiğim 18 in altı geniş açıdır. Mesela 17x55 de 55 zoom ile ilgilidir değil mi?

3. Neden aynı markalarda, mesela sigma, 70x200 lens 70x300 den daha pahalı? 300 daha fazla zoom demek değil mi? Odaknoktasını daha öne getirmek demek değil mi? Daha fazla zoom a kaçınca netlik mi azalıyor? Yine ayrıca Canon USM lensler 1000 tl nin üzerindeyken sigma APO lar 450 lira gibi daha düşük bir fiyat. Yani bu canonun ürettiği USM ler bukadaaaaaaaaaaar mı kaliteli? Yada diğerleri neden çıkarılmış. Sırf ucuz etin yahnisi misali mi? Yada benim gibi çok paralı olmayan amatörler yararlansın diye mi? Bunların tam farkı nedir?

4. Forumda bir abimiz insan gözünün, düz baktığında ortalama 55 derecelik bir açı ile etrafını gördüğünü belirtmiş. Öyle ise; gördüğümüzden daha geniş açıyı lenslerde nasıl yakalarız? 0.42X Geniş Açı Lens bu orana yakın mıdır? Yada buradaki .42 neyi belirtiyor? Yada 17x55 ile 18x55 arasındaki açı farkı nedir? Görsel örnek var mı?

5. İşin mantığı için siz profesyonellerin teorik bildikleri tabii ki çok önemli ancak, ben de amatör olarak ilk kez kullandığım 18x55 üzerine matematiksel olarak kurmayı düşündüm. Yani, bu 18x55 ile çektiğim resimleri diğerleri ile çekseydim ne olabilirdiyi kıyaslamak istiyorum. Burada eşten dosttan ödünç alıp deneme şansım da yok pratikliği görmek adına.

6. İncelediğim lenslerden bazılarında şöyle bir ibare var:
Görüş Açısı: 20.4-6.2 derece yada Görüş Açısı: 27º 50' - 6º 15' Çapraz
Peki bu ne demektir? Buradaki ilk değer ikinci değer nerelerin açıları?

Amacım çaktırmadan kızımın resimlerini çekmek, çünkü anlayıp da gülünce objektife tüm doğallık gidiyor. Makro, manzara, panorama, gökyüzü öncelikli çözmek istediğim teknikler. Tabii ki ihtiyacıma göre sıraya koyarak

Fazla mı oldu ney?

Şimdiden çok teşekkürler...

Saygılar

Tarih: 29 Mart 2009, 15:44 - İp: 81.***.**4.63
siyaresmer
siyaresmer (üye)
Ankara / Amatör

Selam
Çok detay var gerçekten anlatmak isteyende vazgeçebilir çünkü işin içinde fizik te var matematikte..

tabiki tüm detayları hepimiz öğrenmek istiyoruz ama bu bir süreç okumak lazım ve onları uygulamak lazım.

bendede sendeki kameradan var makinayı tanımaya çalıştım önce kamerayı tutuş bile çok anlam katıyor fotoğraflara.

tavsiyem bir kerede herşeyi "öğrenmek" olmamalı o zman üniversite "inek" çalışkan fakat asosyal arkadaşlara dönmen umarım dediğimi yannışi anlamzsın.

yada şaraptan anlayan fakat hiç şarap içemeyen lerde buna örnek.

Deneyim yenilen kazıkların bileşkesidir.

Kolay gelsin.

Tarih: 30 Mart 2009, 12:17 - İp: 85.***.**8.43
sereze
sereze (üye)
Karabük / Meraklı

1. 70x300 4.3x tir ama 70 mm.'ye göre 4.3x .
2. Dar açı 450D gibi makineler için 10 mm.den başlar doğru İç mekan çekimleri veya geri gitmenin olanaksız olduğu durumlarda 10 mm iş görür.. Yukarı doğru çıktıkça 20 mm civarından sonra manzara fotoğarafları için gerekli açılar ortaya çıkar. 17-55 'deki 55 te zoomla ilgilidir doğru
3. Lenslerde zoom özelliğinin yanında optik kalite keskinlik, oto fokus başarısı ve hızı, lenslerden kaynaklanan optik hataların meydana gelmesi veya gelmemesi görüntü sabitleyici olup olmaması ile ilgili olarak da fiyat deişir. Ucuzlar çok paralı olmayan amatörler içindir doğru. Ama deneme yanılma ve lenslerle ilgili yorumları okuyarak bir miktar kalite artırıp bir miktar fiyat düşürmeniz olası. Nası fiyat düşürürüz ? Mesela size lazım olmayacak bi özellik bulun. O özelliğin olmadığı lenslere yönelin. Not . USM : Sessiz ve hızlı çalışan fokus motoru
4. 55 derecelik açıyla kastedilen 55mm. lensin verdiği açı (ama full frame makinalar için) Kastedilen açıyı Canon 450D ile yakalamak için 55/1.5 35,40 mm gibi bir değr ççıkar. Gördüğümüzden daha geniş açı için canon 450 D kit lensinde 35 mm.'den düşük açıları kullanmamız gerekir (18-35) zaten bu lensin de bu açılarda başarılı olduğu söyleniyor.

17-55 size 17 ila 55 mm arasındaki açıları kullanma imkanı sağlar. 18-55 ise tahmin edileceği üzere 18 ila 55 arası. Hiç fark yok desek yeridir. Burda 18 ila 55 mm lr arası kareler nası değişiyor aşağıda bir fotoğraf var. http://photo.net/equipment/canon/efs18-55/
5. Ben şu anda oturduğum yerden 18-55 'in 55'ini kullanırsam 5 mtre uzaktaki koltuk kareyi dolduruyor. 18 mm kullanırsam 5 mtre uzaktan odanın tamamı kare içine giriyor.
6. Hiç bir fikrim yok
7. Ben de bu konuda yeniyim yanlışım varsa bilenler düzeltsin lütfen.

#sereze' tarafından 02.04.2009 00:44:57 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Nisan 2009, 00:43 - İp: 88.***.**8.89
  • 1