esu37
esu37 (üye)
İstanbul / Meraklı

Neden 50mm

Neden 50mm_?
50mm'yi içeren lenser varken neden sabit 50mm kullanılır _?

Tarih: 2 Aralık 2009, 08:34 - İp: 78.***.**1.100
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

soru yanlış sorulmuş.

neden 50mm değil neden sabir objektif kullanılır? mesela neden 50mm?

gibi olacaktır.

--------
Böyle sordulduğunu farezedip cevaplayayım. Benim görüşümce hiçbir zoomlu lens sabit lensin kalitesine erişemez. Dikkat ederseniz zom olmayan 50mm, 100mm, 400mm gibi lensler çok pahalıdırlar. ve çok kalitelidirler.

ben tercihen,
50mm f1.4
85mm f1.8
100mm macro
400mm i beğenirim.

hatta ben sabit lensleri özel amaç için üretildiğine inanıyorum. Çünkü belli bir alan için özel bir aralıktırlar. ve o alan içinde en iyi sonucu verirler.

yani sabit lensler kaliteli ve pahalıdırlar. el yakabilir.

Tarih: 2 Aralık 2009, 10:41 - İp: 88.***.**6.122
fgorgun
fgorgun (üye)
İzmir / Özel Gün Fotoğrafçısı

Daha iyi sonuç verdikleri için. Sadece 50 mm için değil tüm sabit odaklı lensler zoom objektiflere göre daha iyi sonuç verirler. İyi olması için sebeplerden birisi içinde daha az mercek olmasıdır.

Tarih: 2 Aralık 2009, 10:45 - İp: 85.***.**9.157
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Evet, soruyu, Neden sabit odak uzaklıklı lens? ve Neden 50mm? diye ikiye ayırmak daha doğru olur.

Neden sabit odak uzaklıklı lens?

Sabit odak uzaklıklı lensler (prime lens) daha geniş diyaframlar açabilir. f/1.2, f/1.4, f/1.8 gibi. Bu da lensin daha fazla ışık almasını sağlar, az ışıklı ortamlarda daha rahat fotoğraf çekebiliriz. Zoom lenslerde bu değerlerde diyafram açabilenler olsa bile ya çok pahalıdırlar ya da bu değerlerdeki diyaframları ancak en geniş açılarında açabilirler. Sabit odak uzaklıklı lensler, daha az eleman içerdiklerinden hem daha hafiftirler hem de daha kaliteli. Bu gibi nedenlerle, çoğunlukla zoom yapamama dezavantajları gözardı edilir. Tabi ki fotoğrafçıya ve onun o lensi kullanım alanına bağlı olarak.

Neden 50mm?

35mm filmli çekimlerde 50mm odak uzaklığındaki lenslerin tercih edilmeleri, insan gözünün görüş açısına en yakın görüş açısını vermeleridir. Dijital makinelerin çoğundaki yaklaşık x1.5 krop faktörü nedeniyle 50mm odak uzaklığı yerine full frama olmayan makinelerde 35mm odak uzaklığı olan lensler tercih edilebilir. (35 x 1.5 = 52.5)

Tarih: 2 Aralık 2009, 10:49 - İp: 88.***.**3.75
esu37
esu37 (üye)
İstanbul / Meraklı

Teşekkürler mevzuyu anladım.

Tarih: 2 Aralık 2009, 17:22 - İp: 78.***.**1.100
akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

Aynı olayı şöylede söylebiliriz ;
50mm sabit lens eşit diyafram değeri için zoom lens'ten çok daha keskin ve net imaj üretiyor .
50mm sabit lensin daha açık diaframlarda bulanıklaşması ise zoom lenslerde
f = 1/1.8 gibi açık diafram değerleri bulunmadığı için mazur görülüyor.

Tarih: 21 Aralık 2009, 20:02 - İp: 88.***.**6.32
  • 1