erjan1
erjan1 (üye)
İzmir / Meraklı

Nd Filtre Hakkında

ND8 filtre aldım ama bulutlu havada bıle f13 10 sanıyelık pozlarda cok parlak cıkıyor resım bunun bır puf noktası varmı acaba. nette okudum f13 e 60 sanıye pozlamıs buda cok parlak cıkmamıs ama bnde cıkıyor neden acaba ?

Tarih: 7 Şubat 2013, 08:37 - İp: 88.***.**1.220
evrendemir
evrendemir (üye)
İzmir / Meraklı

Arkadaşım,

ND 8 filitre ile normal pozlama süresinin 2 2/3 F-Stop azaltabilirsiniz, filitrelerin yoğunluğuna görebu stoplar artıp azalabilir,

(Birde Öneri:
piyasada satılan ucuz ND filitrelerde camın film ile kaplanarak ND filitre diye satıldığına bizzat tanık oldum.Kaliteli olmasına dikkat edin

Örneğin Işığın
1 stop azalması için (ND .3)
2-stop (ND .6)
3-stop (ND .9)
10-stop (ND.3.0 )için kullanılır.

Sn.Baytan'ın aşağıdaki yazısında daha detaylı bulabilirsiniz.

filitreler-TIKLAYIN

#evrendemir' tarafından 07.02.2013 14:15:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Şubat 2013, 13:44 - İp: 78.***.**5.106
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Aşağıdaki tablodan yararlanabilirsiniz.

Tarih: 7 Şubat 2013, 14:27 - İp: 78.***.**9.50
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Bu is icin tablo bile hazirlanmis olduguna sastim - birinin cani sıkılmıs olmali. Filtre kullandiginda pozlamanin hesabini yapamayan/ ne kadar degisecegini bilmeyenler icin tek tavsiyem ND filtre ile bir sure daha fotograf CEKMEMELERI ! Bunlar ozen, isik bilgisi, tripod vs isteyen cekimler - daha isin en basinda, pozlama temelleri olusmadan bu tip fotograflara soyunulmasi gereksiz.

Filtre uzerindeki rakamlara da dikkat - ifadeleri karistirmamak, emin olmadan almamak lazim. Mesela ND8 , normalde 3 stop manasinda iken Evrendemir'in ornegindeki gibi farkli markalar farkli notasyonlar kullanabiliyor. 10 stop filtre yerine, ona yakindir diye ND8 alirsaniz, isigi 7 stop - yani 128 kat daha fazla geciren bir filtreniz olur.

Tarih: 7 Şubat 2013, 17:29 - İp: 96.***.**5.17
  • 1