ozgurtoker
ozgurtoker (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

Mobilya Çekimi İçin Lens Arayışı...

Arkadaşlar.

Canon 5D makinamız var. Ve mutfak banyo gibi ahşap mobilyası çekimi yapacağız. Elimizde 24-105 geniş açı bir lens var. Aslında iyi bir sonuç alıyoruz çekimlerde ama sonuç olarak mobilyanın kenarları düz iken geniş açı ie çektiğimiz için tüm düz çizgiler balık gözü etkisi yaratıyor. Aradığımız lens yine bir geniş açı olması ve yakından çektiğimiz mutfak mobilyasının geniş açı olarak almamız her tarafını ama balık gözü etkisini ortadan kaldırmak. Standart lensler gibi tüm açılarını düz almak istiyorum. Arkadaşım şuan dubaide ve oradan sizin tavsiye edecegimiz lensi alacak. 17-55 canon lens tavsiye ettiler daha öncesinde. Sonrasında 10-20 lens tavsiye ettiler. Hangi lens ne işe yarar pek kestiremiyorum. Bu konuda deneyimli Mutfak mobilyası veya mekan çekimi yapmış profesyonel fotoğrafçı abilerden tavsiye bekliyorum.

Tarih: 27 Temmuz 2008, 21:57 - İp: 78.***.**8.49
alpa_73
alpa_73 (üye)
İstanbul / Meraklı

canon lenslerini tanımıyorum mesafeniz nedir bilmiyorum ama geniş aşı istiyorsanı 28mm 1.8 bir prime lens almanızı öneririm bu lenslerde bombeleşme en az olur . zoom bir lens alırsanız fedkarlık kurumu devreye girer ve bir özellik için ötekinden fedakarlık başlar.

10-20 lenste bombe tavana vurur
17-55 kitlens gibi geldi bana anılıyormuyum ötle ise düşünmeyin bile

Tarih: 4 Ağustos 2008, 11:11 - İp: 88.***.**6.135
ozgurtoker
ozgurtoker (üye)

evet. mesafemiz alsinda maksimum 6 metreden 8 metrelik bir mutfagi cekecegiz... 17-55 cok onerilen bir lens. ayrica duydumki Canon 5D. 10-22 lensi desteklemiyormus. o nedenle bircok kisinin onerdigi 17-55 veya 28-70.

bende kararsiz kaldim...

Tarih: 4 Ağustos 2008, 11:21 - İp: 85.***.**6.103
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

Haftanın 6 günü herçeşit mobilya ürününü çeken biri olarak şunları soyleyebilirim.

Perspectif bozulmasını o dar mekanda o objektiflerle maalesef çözemessiniz. Burda zaten geniş açı bir lens gerekiyorsa hangi geniş acıyı kullanırsanız kullanın önüne geçemessiniz. Bir şey dışında. Shift - tilt lensler kullanmanız gerekir. O formatta makina ve lensleri takip etmedigim için direk bir model soyleyemem ama kısa bir araştırmadan sonra bulabilirsiniz. Mekanınız dar oldugu icin prime lens almayın derin. çünkü objektifin sınırlarına hapsolursunuz. Az bisey keskinlikten taviz verip kısa zoom aralıklı shift lens almanızı öneririm. Zaten başa sansınız da yok.

İkinci ve basit çözüm olarakta photohopa devam

Tarih: 4 Ağustos 2008, 13:07 - İp: 212.***.**9.195
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

Googleden baktımda 3 tane buldum canon. Ama hepsi prime lens. Artık bunlardan birini tercih etmeniz gerekecek.
http://www.fotozeynep.com.tr/?do=shop&show=viewproduct&productid=1075

Aynı sayfada diger modellerde var.

Tarih: 4 Ağustos 2008, 13:13 - İp: 212.***.**9.195
ozgurtoker
ozgurtoker (üye)

kontrasin verdigi bu bilgilerden dolayi tesekkur ederim...

ayni zamanda alpa-73'de...

mecidiyeköyden gecerken cay icmeye bekliyorum...

Tarih: 4 Ağustos 2008, 13:19 - İp: 85.***.**6.103
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

sadece çaymı

geri siliyorum yazdıklarımı

Tarih: 4 Ağustos 2008, 15:48 - İp: 212.***.**9.195
ozgurtoker
ozgurtoker (üye)

vallahi hocam menu genis bizde. Sicak soguk, alkollu alkollusuz, yasal, yasadisi her turlu icecek bulunur bizde... Misafirlerim hicbir zaman pisman olmazlar...

Tarih: 4 Ağustos 2008, 16:36 - İp: 85.***.**6.103
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

İstnbula yolum düserse ugrarim hocam. Saolasın..

Tarih: 4 Ağustos 2008, 16:39 - İp: 212.***.**9.195
ozgurtoker
ozgurtoker (üye)

bekleriz...

Tarih: 4 Ağustos 2008, 17:18 - İp: 85.***.**6.103
alpa_73
alpa_73 (üye)
İstanbul / Meraklı

sayın kontrast isabetli yönlendirmeniz için yebrikler arkadaşlar kit lenslerden bahsederke ben sift tilte girmeye cesaret edemedim

Tarih: 5 Ağustos 2008, 13:29 - İp: 88.***.**6.135
  • 1