eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

Minolta Lensleri Nikon İle Kullanmak?

eski Minolta manuel lensleri Nikon DSLR ile kullanmak için adaptör var mı? ya da nasıl kullanabiliriz? pahalı bir çözüm müdür?

Tarih: 26 Eylül 2009, 15:47 - İp: 81.***.**7.8
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

http://shop.ebay.com/?_from=R40&_trksid=p3907.m38.l1313&_nkw=minolta+nikon+adapter&_sacat=See-All-Categories

Hiç Minolta ya da Nikon kullanmadım ama ekteki ilanlardan görüleceği gibi 30-35$ gibi bir fiyata bulunabilir. Ama şöyle bir sıkıntı olabileceğini seziyorum. Kullanılan adaptörler optik eleman içeriyor. Yani sonsuza netlik yapabilmek için iki sistemi bu şekilde uydurabilmişler. Bu da lensin yarattığı keskinlik kaybına razı olmak demek...

Eski manuel lensleri kullanmak için en ideal makine Pentax'lar. Daha sonra Canon. Nikon ise en sorunlu olan diye okudum şimdiye kadar.

Ama bence biraz daha araştırın, kullananların görüşleri daha doğru olacaktır. Ben sadece Pentax DSLR üzerinde eski vidalı ve K mount lensler kullandım. Şimdi de Canon için adaptör alıp devam edeceğim.

Tarih: 26 Eylül 2009, 17:33 - İp: 188.***.**0.248
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

sağolun cevabınız için. 30-35 dolar çok ucuz bir çözüm değil. zaten elimdeki lensler etse etse o kadar eder (:

eğer birkaç eski nikon lens bulursam mount'ları söküp minoltalara takmayı deneyeceğim. tabi sonsuza netleme yapması için sensöre olan uzaklığı doğru tutturmak gerkek.

Tarih: 28 Eylül 2009, 12:28 - İp: 144.***.**1.223
legionella
legionella (üye)
Malatya / Amatör

Olmuyor malesef, Nikon bu konuda biraz problemli. Ben de birkaç gündür eski Rus malı lensler için araştırıyordum ama fdemirhan'ın yazılarını okuyunca neredeyse imkansız olduğunu öğrendim.

Yani sensöre olan uzaklığı doğru tutturmak için lensi gövdenin içine gömmek gerekiyor tabiri caizse

Tarih: 3 Ekim 2009, 23:14 - İp: 85.***.**5.241
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

anladım, nikonlarda mesafe diğerlerine göre daha uzak demek ki. teşekkürler cevabınız için.

Tarih: 4 Ekim 2009, 00:23 - İp: 81.***.**7.8
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

ayarcım elindeki manuel lensleri bana hediye edebilirsin. biliyorsun mintaxçıyım pentaxta nasıl çözülüyor bu olay bir anlatırsanız sevinirim hediye lense gelecek de öğrenmem lazım bir an önce

Tarih: 7 Ekim 2009, 16:49 - İp: 81.***.**7.150
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

abi elindeki mintax body'yi bana hediye edebilirsin böylelikle ben de adaptör derdinden kurtulurum tamron kalsın body yeter

Tarih: 7 Ekim 2009, 18:29 - İp: 81.***.**7.8
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

sendeki ile değiş tokuş mu yapacaz yoksam
ayıpsın senden kıymetli mi 11-16yı da alırım bak ona göre

Tarih: 7 Ekim 2009, 22:41 - İp: 78.***.**6.123
  • 1