4er
4er (üye)
İstanbul / Amatör

Mikro Lensler

Mikro lenslerin kullanım alanları hakkında bilgiye ihtiyacım var.
Konu hakkında yapacağınız yönlendirme veya bilgi için şimdiden teşekkürler.

Tarih: 22 Temmuz 2007, 09:39 - İp: 85.***.**0.159
radayhan
radayhan (üye)
Bursa / Amatör

makro olmasın sakın

Tarih: 5 Ağustos 2007, 13:17 - İp: 85.***.**5.239
nemru_t
nemru_t (üye)
Ankara / Meraklı

neden oldugunu anlamadıgım bir nedenden dolayı micro fotografda tam tersi macroya dönüyor.
şayet macro objektiflerden bahsediyorsanız,bunlar düz mantıklaa nesneyi 1:1 büyüten cicek böcek cekimlerinde agırtlıklı kullanılanm ama cok da iyi portre lensi olarakda kullanıması mümkün olan objektiflerdir.

Tarih: 5 Ağustos 2007, 13:43 - İp: 85.***.**9.24
4er
4er (üye)
İstanbul / Amatör

Benim de anlamadığım nokta burası zaten... Lens tanımında mikro varken makro çekim için kullanılıyor... Anlamadım ben bu notasyonu...
Örneğin

105 Micro
105mm f2.8 Micro
105mm f/2.8G IF-ED AF-S VR Micro-Nikkor vb. listeler yayımlanıyor. Bilgisizliğimi hoş görün lütfen.

Neden mikro neden makro?

Tarih: 7 Ağustos 2007, 17:56 - İp: 212.***.**5.200
beks
beks (üye)
Malatya / Amatör

Micro, nikonlar için geçerlidir yani canon ve diğer markaların objektiflerinde macro yazariken nikon da macro bir anlam ifade etmez ve onun yerine micro yazısı onun macro objektif olduğunu gösterir.Yani görevleri ayni, bildiğim kadarıyla..

Tarih: 12 Ağustos 2007, 15:25 - İp: 82.***.**0.165
kiziltug
kiziltug (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

hehe arkdaşlar nikon nikkor lensler 105mm gibi iyi lensleri mikro diye geçiyor... yani makronun alası bana kalırsa en azında benim bildiğim kadarıyla benim nikkor 105mm lensimin üstünde mikro diyor

aslında makro demek büyük demek mikro küçük demek biz mikro nesneleri makro büyüklükte kayıt ediyoruz o yüzden çektiğimiz işe büyütme işi yaptığımızdan dolayı makro çekilen objektife ise küçğk nesnelerle muhattap olduğundan dolayı mikro diyor nikoncu amcalar

Tarih: 19 Ağustos 2007, 01:12 - İp: 88.***.**7.141
  • 1