nutty
nutty (üye)
İstanbul / Meraklı

Makro Objektif İçin Bir Sorum Var

herkese merhabalar. hem portre fotoğraf hem de makro fotoğraf çekmek için bir lens almak istiyorum. aklımda bir marka var ve bunu aşağıdaki özelliklerle paylaşacağım. bu marka ve değerler portre ve makro çekim için idealmidir? bir diğer sorum ise açıklık ile alakalı. açıklık için 2.8 diyor, bu yeterlimidir? şuan elimde 18-135 lens var ve kapalı alanda ışık yeterli ve ayarlarım doğru olmasına rağmen istediğim verimi alamamaktayım. 2.8 açıklığındaki bir objektif ile bu sorunu aşabilirmiyim? yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum...

Carl-Zeiss Makro-Planar T* 2/100
Teknik özellikler
Fokal uzunluk
100 mm
Diyafram değeri
f/2 - f/22
En yakın netlik mesafesi
0.44 m
En yakın mesafede büyütme oranı
1 : 2
En yakın mesafede kadrajladığı ölçü
48 x 72 mm
Açısal alan (diag./horiz./vert.) 25/21/14°
Filtre M 67 x 0.75
Ağırlık 680 g
Çap
76 mm
Boyut L: 113 mm

Tarih: 30 Ekim 2012, 17:58 - İp: 46.***.**5.25
alimallah
alimallah (üye)
İstanbul / Amatör

Bildiklerimi paylaşayım:
Çarpanlı bir makina kullanıyorsanız, portre amaçlı lensin üst sınırı 70 mm, ff makinanız varsa üst sınırı 100 mm olması idealdir.
Makro lenselerin diyafram maksimum açıklığı genellikle 2,8 dir ve bu değer yeterlidir.
Sizin kullandığınız lens ile makro lenslerin görüntü kaliteleri mukayese dahi edilemez. Daha ilk çektiğiniz karede size "vaaay" detirtir.
Mesajınızda değerlerini verdiğiniz lens gerçek makro değil, çakmadır. Gerçek makroda "en yakın mesafede büyütme oranı 1:1" dir.
Bildiğim kadarı ile

Tarih: 31 Ekim 2012, 09:22 - İp: 212.***.**6.170
evrendemir
evrendemir (üye)
İzmir / Meraklı

Sn.alimallah'ın yazdıklarına tamamen katılıyorum, sorduğunuz lens kullanabileceğiniz en güzel lenslerden birisidir, genelde birçok lenste f4 üstü elde edilen keskinliği bu lenste f4 altında da elde edersiniz, manzara,portre de doku fotograflarıda çekebilir, macroda 1/1 için close-up veya converter kullanabilirsiniz. Bu lenste 1/1 için takacağınız aparatlarda görüntü kaybına uğramamak için lensle kullanılması tavsiye edilen aparatları tercih edin.
İkinci sorunuza gelince,
zoom lenslerde 2.8 çok iyi aralıktır, ışığın yetersiz olduğu ortamlarda kullanabilirsiniz ama yetersiz ışığın olduğu ortamlarda genelde benim tercihim, 1.4 veya 1.8 diaframlı sabit lensler örneğin 50mm 1.8 - 1.4 85mm 1.8 gibi,
makinanızı veya sensör çarpanını birde tam ne çekmek istediğinizi verseydiniz daha detaylı bilgi verilebilirdi.

Tarih: 31 Ekim 2012, 11:12 - İp: 78.***.**8.27
nutty
nutty (üye)
İstanbul / Meraklı

affınıza sığınarak birşey söyleyeceğim çarpan olayını bilmiyorum, makinam canon 600d. alimallah sizin dediğiniz gibi makro olan bir lens olarak öneriniz nedir? evrendemir sizin bildiğiniz bir lens mi bu? carl-zeiss'ın sitesinde araştırma yaparken gördüğüm ve sizinle paylaştığım bir üründür bu. tavsiye edebileceğiniz daha başka lensler var ise, onlara da bakabilirim. fakat söz konusu lense güvenebilirsin diyorsanız seçimimi bu lens üzerine yapacağım.

Tarih: 31 Ekim 2012, 14:17 - İp: 46.***.**5.25
pika
pika (üye)
Yurtdışı / Amatör

Bahsettiginiz objektiv cok iyi fakat fiyatinida biliyorsunuzdur umarim.

Sizin icin ideal olan canon un 100mm si fiyati uygun bir macro objektiv dir portrede de basarilidir.

Tarih: 31 Ekim 2012, 15:51 - İp: 85.***.**4.123
alimallah
alimallah (üye)
İstanbul / Amatör

Cevaplar sizi tatmin etmedi, daha doğrusu yeterli detayda değildi ve siz hala kararsızsınız sanıyorum.
Sizi biraz daha karara yaklaştırmak için tecrübemi yazayım.
Lens alırken, bir gün satmak istersem kolay satabilir miyim diye düşünmeli. Bu açıdan bakınca Carl Zeiss kırık not alır.
Makro çekimlerde makro lensler çok başarılıdır ama, pahası bir tarafa iyi makro çekim yapmak konuyu ileri derecede bilmek gerekir. Herhangi bir kare için uygun bir kadraj yeterli olurken, bir makro kare için türlü şekillere girmeniz gerekir, ilave aksesuvarlara, ışıklara vb. ihtiyacınız olur. Bir hevesle alınan lensler maalesef yanlış yatırım olmakta ve bir müddet sonra satılığa ( zararına ) çıkarılmaktadır. Genelleme yapılamazsa bile ben ve benim gibi bir çok kişinin başına gelmiştir.
Ne yapmalı? 200 tl ödeyerek 50mm 1,8 almalı, en güzel portreleri çekmeli. Makroyu da çok istiyorsak benzer bir ödeme ile converter edinerek konuyu halletmeli.
Selamlar

#alimallah' tarafından 31.10.2012 16:41:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Ekim 2012, 16:37 - İp: 212.***.**6.170
nutty
nutty (üye)
İstanbul / Meraklı

söyledikleriniz çok doğru. lensimi satarmıyım satmazmıyım orasını bilemiyorum ama turşusunu da kuracak değilim doğrusu canon'un 100mm 2.8 makro lensi ile carl zeiss'ın 100mm 2.8 lensi arasında neredeyse 2000tl fark var. benim merak ettiğim konu şu. her ikisi de aynı görevi görüyor olmasına rağmen bu fark neden? camın kalitesinden mi, gövdenin kalitesinden mi yoksa benim bilmediğim başka teknik konulardan mıdır? ayrıca aralarında bu denli uçurum var iken, fotoğraf çekiminde de o denli uçurum mu olacak? sürekli bir şeyler soruyorum farkındayım, ancak sizlerin doğru bilgileriyle bir çok yeni şey öğrenmekteyim.

Tarih: 31 Ekim 2012, 17:11 - İp: 46.***.**5.25
evrendemir
evrendemir (üye)
İzmir / Meraklı

Sayın nutty,
Sorduğunuz lens profesyonel kullanıcıların tercih ettiği ve turşusunu kurmam düşüncesyle almadıkları bir lenstir. Alanın hevesim geçti ben bunu satayım diyeceğini düşünmüyorum, ekipman değişikliği veya kriz sonrası satılabilir ki herkesin alacağı bir lens olmadığı için zarar edilebilir.
Makinanızın sensörünü sordum, lenslerin üzerindeki değerler genelde FF sensörlere göre isimlendirilirler, siz hem portre hem macro çekmek istiyorsunuz, Portre genelde 85 mm ile 135 mm arasında lens ile çekilir, sahip olduğunuz makinanın sensör çarpanı 1.6 olduğu için sizin makinanızda portre çekmek için 50mm ile 85 mm arasında lenslere ihtiyaç var, makroda da kullanmak isterseniz 50mm veya 65 mm macro lens almanız gerekir, ayrıca EF-S bayonet te alabilirsiniz.
Örneğin Canon EF-S 65mm macro-portre ve makinanız için cazip,
ileride FF makina alırım derseniz EF bayonet olmasına dikkat edin,hareket halinde macro çekeceğim derseniz EF 100mm f/2.8L Macro IS USM harika bir seçim.
Şahsi önerim,
Bütçeniz doğrultusunda Canon macro lens tercih edin, sonra bu işte profesyonelleşeceğim derseniz Carl Zeiss geçersiniz.
Not: sorduğunuz macro lens sizin tabirinizle açıklığı 2.8 değil sadece 2, netliklik ayarı farklı, arabada Ferrari neyse macro da Carl Zeiss o. Sıfır alırsınız özel günlerde kullanırsınız satma ihtiyaçiniz olursa da aldığınız bedel ile satmanız mümkün olmaz.

#evrendemir' tarafından 31.10.2012 19:04:05 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Ekim 2012, 18:55 - İp: 78.***.**8.27
nutty
nutty (üye)
İstanbul / Meraklı

fakat makinemin sensör çapı 100mm için uygun mu? amacım çok net porte ve makro çekimler yapabilmek. ayrıca carl-zeiss konusundaki tavsiyelerinize uyacağım, fikirleriniz beni çok aydınlattı ve bunları paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum.

Tarih: 31 Ekim 2012, 19:06 - İp: 46.***.**5.25
evrendemir
evrendemir (üye)
İzmir / Meraklı

100 mm macro L lensle makinanızda harika macro cekebilirsiniz, ama portrede 160 mm açı ile göreceğinden çeker ama biraz sizi zorlayabilir, ileride FF makina alacağım derseniz, kesinlikle tavsiye ederim.

Tarih: 31 Ekim 2012, 19:28 - İp: 78.***.**8.27
nutty
nutty (üye)
İstanbul / Meraklı

ileride makineyi değiştireceğim. söylemiş olduğunuz lensin 2 farklı çeşidi var ve aralarında fiyat farkı mevcut. bu neyden kaynaklanmaktadır?

Tarih: 31 Ekim 2012, 19:38 - İp: 46.***.**5.25