aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Makro Lensler Portre İçin Uygunmu?

Merhaba arkadaşlar..Sigma'nın 70 mm f/2.8 makro yada 105 mm f/2.8 makro lenslerinden birini portre çekiminde kullanmak üzere almak istiyorum.Bu lenslerin aynı zamanda makro lensler oluşu, olumsuz bir durum teşkil eder mi?Mesela başka bir forumda, makro lenslerin portre çekiminde, arka planı atmakta çok başarılı olamadıklarını okumuştum.Böyle bir durum olabilir mi?

#aeron' tarafından 03.03.2008 00:39:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Mart 2008, 19:40 - İp: 88.***.**1.194
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

2.8 diyafram, 2.8 diyaframdır. Lensin makro özelliği bunu değiştirmez, arka plan için aynı odak uzaklığında TÜM lensler aynı diyafram değerinde aynı neticeyi verir.
Gerçi her lenste değişen bokeh diye bir konu var, ama sözünü ettiğimiz konu açısından önemli değil.
Macro lensler genellikle oldukça keskin olurlar. Bir çok kişi portre için kullanmayı sever. Bazıları ise portre için fazla keskin lens sevmez.
Olumsuz hiç bir yanları yoktur bence.

Tarih: 2 Mart 2008, 22:48 - İp: 85.***.**6.126
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

2.8 diyafram, 2.8 diyaframdır. Lensin makro özelliği bunu değiştirmez, arka plan için aynı odak uzaklığında TÜM lensler aynı diyafram değerinde aynı neticeyi verir.
Gerçi her lenste değişen bokeh diye bir konu var, ama sözünü ettiğimiz konu açısından önemli değil.
Macro lensler genellikle oldukça keskin olurlar. Bir çok kişi portre için kullanmayı sever. Bazıları ise portre için fazla keskin lens sevmez.
Olumsuz hiç bir yanları yoktur bence.

Tarih: 2 Mart 2008, 22:49 - İp: 85.***.**6.126
dentist444
dentist444 (üye)
Malatya / Amatör

bence portre için tam yerinde bir tercih..hem macro hemde çok keskin portreler çekersiniz...

Tarih: 2 Mart 2008, 22:52 - İp: 85.***.**4.165
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

fdemirhan'in dedigi gibi diyafram diyaframdir, net alan derinligi (ayni diyafram degerinde) hicbir objektifte farkli olmaz. ancak soyle bir durum olabilir, objektifin diyafram yapraklarinin sayisi ne kadar fazlaysa net olmayan arka plan (bokeh) o kadar hos bir goruntu verir zannedersem sigma makro objektiflerde 9 yaprak var, bu da tatli bir goruntu olusturur zaten

Tarih: 2 Mart 2008, 23:15 - İp: 81.***.**7.8
4/3
4/3 (üye)
Ankara / Meraklı

portre objektiflernin diyafram değeri daha düşük olur 1.8, 1.4 gibi.bence buda 2.8 diyaframa göre belirgin şekilde arka planın atılmasına daha fazla yardımcı olur.yani önceliğiniz portreyse bence portre lensi alın.

Tarih: 3 Mart 2008, 00:02 - İp: 85.***.**1.94
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

''2.8 diyafram, 2.8 diyaframdır. Lensin makro özelliği bunu değiştirmez, arka plan için aynı odak uzaklığında TÜM lensler aynı diyafram değerinde aynı neticeyi verir.Gerçi her lenste değişen bokeh diye bir konu var, ama sözünü ettiğimiz konu açısından önemli değil.
Olumsuz hiç bir yanları yoktur bence.''

Bir Fatih Demirhan klasiği..Yanıt verirken gereksiz ayrıntı yok, kafa karıştırıcı terim ve kavramlar yok, boş konuşma yok, geyik muhabbeti yok..Direk sorulan soruya yanıt verip, konunun özüne iniyor..Teşekkürler Fatih Demirhan.

.......

Ayrıca yanıt verip bilgilerini paylaşan diğer arkadaşlara teşekkürler.

#aeron' tarafından 03.03.2008 00:33:08 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Mart 2008, 00:10 - İp: 88.***.**0.13
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

105 mm portre için biraz uzun bir deger olsada, iyi fotograflar cıkacagını dusunuyorum.tabi portrede cok keskin fotograf nekadar iyidir tartısılır.

Tarih: 3 Mart 2008, 00:13 - İp: 78.***.**8.197
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

''portre objektiflernin diyafram değeri daha düşük olur 1.8, 1.4 gibi.bence buda 2.8 diyaframa göre belirgin şekilde arka planın atılmasına daha fazla yardımcı olur.yani önceliğiniz portreyse bence portre lensi alın.''

Dediğiniz gibi porte lenslerinin diyaframlarını lense göre 1.4, 1.8 gibi değerlere kadar açabiliyoruz ve bu da haliyle daha fazla bokeh elde etmemizi sağlıyor ama f/2.8 diyafram da benim için son derece yeterli..Porte lensi ben de almak istiyorum da Canon kullanıcısıyım..EF 85 f/1.2 L'nin spotu 2500 YTL, garantilisi 4300 YTL civarında..henüz ona bu parayı verecek kadar kafayı yemedim.EF 85 f/1.8 USM var.O daha hesaplı ve spotu 500 YTL, garantilisi 800 YTL civarında ama hiç elime bile almadığım halde bir türlü ısınamadığım, sevmediğim bir lens..lens elementlerinin yapısında hiçbir özel elementi bulunmayan(UD gibi, asphericall element gibi..) bir lens..Bahsettiğim Sigma 70 mm'nin element yapısının, EF 85 f/1.8'den daha iyi olduğuna inanıyorum.

Tarih: 3 Mart 2008, 00:17 - İp: 88.***.**0.13
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

EF 85 f/1.2 L'nin spotu 2500 YTL, garantilisi 4300 YTL civarında..henüz ona bu parayı verecek kadar kafayı yemedim.

Tarih: 3 Mart 2008, 00:21 - İp: 81.***.**7.8
4/3
4/3 (üye)
Ankara / Meraklı

şöyle söyleyeyim ben de portre çekmek için objektif almak istediğimde tereddüt etmiştim ve hem portre çekiminde hem de tele olarak kullanırım diyerek sigma 50-150 2.8 objektif aldım.pişma deilim objektif çok güzel ama söylediğim gibi bence 1.8 diyafram fark ettiriyo ve şimdi yanına birde 85mm almak istiyorum. ama 2.8 lede gayet iyi sonuçlar elde edebilirsiniz tabiki. birde canon 85mm de usm olması da ayrıca bi avantaj.

Tarih: 3 Mart 2008, 00:30 - İp: 85.***.**3.182