mecnun92
mecnun92 (üye)
Ankara / Amatör

Makro Lens

Selamlar ben fotoğrafçılığa yeni başlamış biriyim canon 600d var size bi kaç soru soracağım ben böyle daldaki kuşu çiçekteki arıyı uzaktaki köpeği , kediyi çekmek istiyorum ve makro çekimleri seviyorum aklımda bi tane lens var mesela bu lens Sigma 70-300MM F/4-5.6 DG Macro Objektif titreşim engelleme özelliği yok bana çok problem yaratırmı yaratır derseniz nasıl bi lens almalıyım maksimum limitim 400 tl belki diyebilirsiniz hem iyi bi lens hemde az para diye ama sabırsızlık şimdiden teşekkürler ..

Tarih: 8 Mart 2014, 17:00 - İp: 88.***.**1.115
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Ben sigma 70-300 F:4-5.6 DG apo macro lensin Canon versiyonunu kullandım. Üstelik titreşim engelleme özelliği yoktu. Kullandığım süre zarfında çok memnun kaldım. Titreşim önleme (OS) özelliği olmadığı zaman obje 200 mm den sonra sallanmaya, titremeye başlıyor. 300 mm de çok sallanıyor. Ama dert etmeyin. çekimleriniz net çıkıyor. OS'suzların fiyatı sizin yazdığınız bütceniz kadardır. kalacağınızdan eminim. Portre, kuş, havada uçak ve ay fotograflarını çekebilirsiniz. Zaten bu tür fotograflar için zum mm si en az 300 olmalı. İyi alışverişler...

Tarih: 10 Mart 2014, 18:14 - İp: 151.***.**9.102
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

atilla bey buluruz bi yer. sen gel boluya iskender benden
ercan bey 300mm de elde titreşim engelleyicisiz alınır da kullanılır da. ekrandan güzel gibi de görünür ama eve gelip pc de %100 bakınca bütün günün emeğinin boşa gittiğini görmek de kötü olur.. onu kompanze etmek için açılacak iso da bi noktadan sonra gren ve keskinlik kaybı olarak geri dönecektir.

para yok da ille 300 alınacaksa belki alınır da vatandaşın bazı konuları da biliyor olmasında fayda var.

nikon 55-300 vr 4 stop veriyor. bunun anlamı vr kapalı iken 1600 de çekmek demektir.vr açık 100 de çekmek varken 1600 de kaç makine temiz iso verir?

Tarih: 10 Mart 2014, 18:32 - İp: 151.***.**2.69
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Valla ben kullandım. Memnundum. Gayet de güzel sonuçlar aldım. Madem öyle, linki açan arkadaşa bir önerim olacak bu lensle deneme çekimleri yapsın. Sonra da PC de baksın. Kararı kendi versin. Ne diyeyim?...

Tarih: 10 Mart 2014, 18:36 - İp: 151.***.**9.102
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Linki açan arkadaşa bir önerim var. Samyang lensleri deneyin derim. Aynı bütçe ile 500 mm lensler var. Yani fiyatı ucuz. İstanbul'da olsanız satış yerini söylerim ama Ankara'yı malesef bilmiyorum. Ankara'da bulursanız deneme çekimi yapmadan ve PC de kontrol etmeden almayın derim.
Burda yorum yapan diğer arkadaşlar da bu lensle ilgili fikirlerini paylaşırlarsa iyi olur. Selamlar...

Tarih: 10 Mart 2014, 18:51 - İp: 151.***.**9.102
senolyilmaz
senolyilmaz (üye)
İstanbul / Amatör

örneğin titreşim önleyici olan lensden aldın diyelim ve sana 4 stop kazandırdı, peki istediğin gibi olacakmı herşey yani herşey net mi olacak... mesele is değil senin fotoğraf konusunda ne kadar bilgi sahibi olman yada mesele bu işi kısa yoldan işi öğrenmen...

Sigma nın bu ucuz lenslerini kullanmadan nasıl öğrenebilirsin ki makro çalışmasını... piyasadaki çoğu fotoğrafçılar mutlaka sigma nın bu lensleriini kullanmadan, merdiven basamaklarını hızla geçmemiştir...

tripot kullan tripot...

....

Tarih: 10 Mart 2014, 21:56 - İp: 176.***.**0.78
atilla61
atilla61 (üye)
İstanbul / Amatör

Mecnun92 kafan karıştıysa en iyisi sen kedileri köpekleri git yanından çek paran da cebinde kalsın

Tarih: 10 Mart 2014, 22:11 - İp: 176.***.**7.58
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

ercan bey samyang 500 kullanan arkadaşımın beyanatıdır:

Bu lenslerin genel adı MIRROR LENS'dir. Temel çalışma prensibi Rus optik dehası Dmitry Dmitrievich Maksutov'un teleskoplara uyguladığı sistemle aynıdır. Görüntü mercekler aracılığı ile değil, aynalar yardımı ile büyütülür.

genel olarak küçük hacimli, hafif, yakına netlenebilme avatajlıdır. Temel olarak mükemmel teleskop sistemleri üretmek için kullanılırlar. scope konverter ile çok az kromatik sapmalıdırlar.

Ancak fotoğraf çekimi için pek uygun değillerdir; düşük kontrast değerlidir, sabit diyaframa sahip olup değiştirilemezler, fotoğrafta ışık dağılımı eşit değildir, alan derinliği kötüdür bu da dikkat dağıtır, elle netleme yapıldığından ve belirli bir diyafram sistemine sahip olmadıkları için netleme zordur, sarsıntıya karşı aşırı hassaslardır.

Tarih: 11 Mart 2014, 00:32 - İp: 212.***.**3.232
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Samyang lens ile çekilmiş fotograflarI gördüm. Gerçekten bu fotograflar Samyang 85 mm lens ile çekilmiş ise harika sonuç veriyor demektir. bir de siz bakın. TIKLA

Tarih: 11 Mart 2014, 00:53 - İp: 151.***.**9.102
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

500 kötü diğer samyanglara lafım yok. arkadaşım 8mm balık gözü kullanıyor ben de bir iki denedim fena değildi. 85mm de başarılıdır die düşünüyordum zaten.

Tarih: 11 Mart 2014, 08:43 - İp: 151.***.**2.69
senolyilmaz
senolyilmaz (üye)
İstanbul / Amatör

Samyang lenslere laf attırmam, 14 ve 35 mm kullanıyorum çok iyi lenslerdir... 500 mm lik leri bende pek kullanmadım o yüzden yorum yapamam...

Tarih: 11 Mart 2014, 18:22 - İp: 176.***.**8.10