smallburak
smallburak (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Makro Çekim İçin Yardım Lütfen !!

Merhaba arkadaşlar. DSLR bir fotoğraf makinesi almayı düşünüyorum. Jeoloji Mühendisliği okuyorum ve kayaçların yakınından çekim yapmam gerekiyor. Görünebilen özelliklerini fotoğrafa aktarmam gerekiyor. Bu da bildiğiniz üzere makro objektifle mümkündür. Objeye, yaklaşık 5 cm yakınlıkta çeksem benim için uygun. Tabi bu mesafede netlik, benim için çok önemli. Büyük bir ihtimalle Nikon D90 alacağım. Fakat yanında verilen 18-105 lensin bunun için uygun olup olmadığını bilmiyorum. Beni bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim. Makro çekimler bi yana, manzara resimleri de çekeceğim. Portre resimler de çekeceğim. Bunun için bu lens bana uygun mudur acaba? Bu siteyi inceleme ve yorumlara bakma fırsatım olmadığı için sizlere danışıyorum. Cevaplarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Tarih: 30 Mart 2010, 02:41 - İp: 193.***.**5.225
yusufsfy
yusufsfy (üye)
İstanbul / Meraklı

ilk olarak şunu söyliyim d90 çok iyi bir makina. ağır olması macro için bi avantaj çünkü elinizin titremesi fotoğrafa pek yansımayacak. kendi üzerindeki lensi güzel bir geniş açı (manzara için ideal) ve portre fotoğraflarında iyi performans vereceğini söyliyim. Macro için bişe söyliyemicem uzaktan maximum zoomla çok küçük olmasada taşları güzel bi şekilde çekebilirsiniz. ( Macro konusunda lensin performansını pek bilmiyorum yinede biraz daha araştırın

Bende hemen hemen aynı işlerde kullanmak için D5000 ile başlayacağim (fiyatı iyi olduğu için)

Şimdiden hayırlı olsun

Tarih: 30 Mart 2010, 18:44 - İp: 88.***.**6.4
smallburak
smallburak (üye)

teşekkür ederim hepimize hayırlı uğurlu olsun

evet eveeeettt yok mu artıran

Tarih: 30 Mart 2010, 22:03 - İp: 193.***.**5.225
gezgen
gezgen (üye)
Muğla / Doğa Fotoğrafçısı

Hiç düşünmeden al.Ben d60 ve 18-55 le ne makrolar çekiyorum bi görcen

Tarih: 31 Mart 2010, 11:34 - İp: 94.***.**5.153
smallburak
smallburak (üye)

Peki o zaman, dediklerinizden şunu çıkarıyorum. 18-105 lens, 18-55 lensten daha iyi makrolar çeker... Yani makro çekim kalitesi, 18 - ...... nokta nokta olan yerin ne kadar büyük olmasına mı bağlı ?

Tarih: 31 Mart 2010, 12:03 - İp: 193.***.**5.225
mertozdemir
mertozdemir (üye)
Ankara / Amatör

evet biraz öyle düşünebilir ama büyütme oranları lensin kendi özelliğinin macro olması nedeniyle değişiyor söyleki 100mm macro lensle 300m zoom lensten elde edeceğinizden daha iyi çekimler alrsınız. Ayrıca netlik mesafeside önemli macro lensler netlik mesafesini minimum düzeye indirmenizi sağlar 20 cm civarı 5 cmden gözünüz bile zor netler zoom lenslerde ise 45cm ve üzeri olarak artar lens fiyatlarını karşılaştırın bir tercih yapabilirsiniz. Sitenin ana sayfasından objektiflere tıklayın oradan sigma 150mm macro sigma 105 mm makroyu inceleyerek bir tercih yapabilirsiniz.

Tarih: 31 Mart 2010, 19:54 - İp: 78.***.**2.202
smallburak
smallburak (üye)

Çok teşekkür ederim hocam hemen incelemeye başlayacağım

Tarih: 31 Mart 2010, 22:10 - İp: 193.***.**5.225
akhisar
akhisar (üye)
Almanya / Firma

bence macro cekim icin macro objektif gereklidir

Tarih: 3 Nisan 2010, 20:34 - İp: 81.***.**3.79
malkocy
malkocy (üye)
Yurtdışı / Amatör

Bence Nikon yerine Canon alıp, bir de aşağıdaki lensi alın.. Kayaçlar dediğiniz çeşitli minerallerin yakın çekimlerini, ayrıca minerallerin içindeki yan kayaçları, çok daha net görüntülersiniz. Sanki bir mikroskopla çalışıyormuş gibi.. Mesela bir albit içindeki biotitleri, piritin kristallerini, kumun tane yapısını, çeşitli diğer minerallarin mineral şekillerini bile görebilirsiniz fotoğraflarınızda.

Canon MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro Photo Lens

Tarih: 4 Nisan 2010, 19:16 - İp: 124.***.**7.118
smallburak
smallburak (üye)

siz de jeoloji mühendisisiniz sanırım peki neden canon, sadece lens yüzünden mi?

Tarih: 4 Nisan 2010, 20:02 - İp: 193.***.**5.225
  • 1