espiriktuel
espiriktuel (üye)
İstanbul / Amatör

Macro Macro Macro

Arkadaşlar merhaba;
uzun zamandır fotoğraf cekme merakım ve hevesim vardır en sonunda gecenlerde nikon D90 aldım üzerinde kendi 18-105 lensi var.ben her konu da fotoğraf cekmek istiyorum ama şimdi başlangıc olarak makro cekimden başlamak istiyorum bunun için bir lens araştırmasına girdim forumda macro ile ilgili konular var fakat benim sormak istedigim. Gerçek macro cekimleri ile diğer macro cekimlerin farkını anlamak.. büyütme oranı diye bir şey var 1:1 - 1:3 vs gibi gercek macrolar 1:1 mi oluyor.. ikinci konu ben sinek böcek cekmek istiyorum ve örn. bir karınca cektigimde fotografda tamanıı görmek tüylerini saymak istiyorum bunun için ne önerirsiniz... son olarak 50mm - 60mm - 100mm gibi degerler var bunlardan hangisi en kaliteli macro lensidir. 50mm daha yakından mı cekmeye olanak saglar... sabit lens mi önerilir yoksa değişken mi....

Benim baktıgım lensler...
tamron 17 - 70 2.8
tamron 60mm 1:1

şimdiden teşekkür ederim...

Tarih: 23 Nisan 2011, 17:05 - İp: 78.***.**1.51
baynikon
baynikon (üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Oncelikle belirteyim ki Macro lensle 1:1, karincalarin, sineklerin tuylerini ve gozlerini ayrintili goremezsiniz hayal kirikligi olabilir. takviye olarak Uzatma tupleri, koruk, close up yakinlastirma lensleri, lenslerin ucuna ters lens takma yontemi olabilir, 18-55mm lensiniz olsaydi bir adaptor yardimiyla ters takarak guzel neticeler alabilirsiniz.selamlar...

Tarih: 23 Nisan 2011, 18:14 - İp: 174.***.**9.7
mamilongbow
mamilongbow (üye)
Malatya / Amatör

AF-S VR Micro-Nikkor 105mm f/2.8G IF-ED veya sigma 105 lik
bu lensin fotolarını youtube dan bakarsan belki yardımı olur.

Tarih: 24 Nisan 2011, 15:15 - İp: 95.***.**6.51
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

50-60-70-90-100-105-150-180 ne alırsanız alın 1:1 buyutme saglar.
ancak bir 50mm kullanmak 180 mm kullanmaktan cok daha kolaydır.
cekeceginiz konuya gore degişir alacagınız lens. 105mm genellikle en yaygın kullanılan.makro lens performansları cok farklı olmaz genellikle.

ama o sinegin bocegin kıllarını goz peteklerini cekmek için makro objektiften fazlasına ihtiyac var. baynikon yazmış

Tarih: 25 Nisan 2011, 21:33 - İp: 88.***.**8.140
espiriktuel
espiriktuel (üye)
İstanbul / Amatör

sayın gaijin öncelikle verdigin bilgi için teşekkür ediyorum biraz önce tekrar aynı konuyu acmıştım cevap bulamadıgım için gerek kalmadı sanırım... lens e karar verdim peki sineğin böcegin göz peteklerimi artık ne ise cekmek için nasıl bir donanım almam gerek bilen varsa yazabilirmi saygılar..

Tarih: 25 Nisan 2011, 21:37 - İp: 78.***.**4.103
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

makro fotografcılık belli bir fotografcılık tecrubesi gerektirir.
yani fotografcılıga makro fotografcılıktan baslayayım derseniz buyuk hayalkırıklıgı yasayabilirsiniz.
boyle bir alana yonelmek istiyorsanız, ekipmanı almadan once, ekipmanın size saglayacaklarını bilmeniz gerek.

http://forum.netfotograf.com/photo_technics.asp?msg_id=39499

oncelikle alan derinligi kontrolunu, alternatif yontemler nelerdir bunları ogrenin.
sonrasında butceniz varsa bir makro lens alın ve bunu kullanın, sonrasında alternatif katkı yontemlerini ogrenirsiniz.
forumda soru sorarak ekipman almayın. kendi ihtiyacınızın ne oldugunu siz bilmiyorsanız burada kimse size birşey soyleyemez.
soylese de işinizi görmez.
sizin kendinizin ogrenmesi gerekli bunları

Tarih: 25 Nisan 2011, 21:54 - İp: 88.***.**8.140
mamilongbow
mamilongbow (üye)
Malatya / Amatör

peki şu anda nikon nun 105 liği hala satılıyomu.sanki üretilmiyo diye biliyorum

Tarih: 25 Nisan 2011, 22:44 - İp: 78.***.**0.161
byjehan
byjehan (üye)
İstanbul / Amatör

http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=49811

nikonda oluyormu bilmiyorum ama bi arastir istersen.

Tarih: 25 Nisan 2011, 23:06 - İp: 78.***.**6.215
  • 1