bonjurkes
bonjurkes (üye)
İstanbul / Amatör

Lens Tavsiyesi?

Merhaba,

Açıkcası 70-300 Apo Sigma lens almayı düşünüyordum fakat okuduğum bazı olumsuz yorumlar beni bu tercihimden soğuttu. Özellike 70-300 de 200 mm den sonra fotoğrafların kalitesinin iyi olmadığına (net, derin olmayan) dair bazı şeyler okudum.

genelde 70-200 tavsiye ediliyor ama onların fiyatı da malum pahalı.

Sormak istediğim soru, sizin tavsiye edebileceğiniz ve 450 lira maksimum bütçeyle alabileceğim objektif neler olabilir?

Öğrenci olduğum için bütçem çok geniş değil, amatör olduğum için de açıkcası daha ileri ve profesyonel objektifler için erken olduğunu düşünüyorum.

Canon makine için lens bakıyorum, onu da belirtiyim

teşekkürler

Tarih: 14 Aralık 2008, 15:50 - İp: 88.***.**2.219
bonjurkes
bonjurkes (üye)
İstanbul / Amatör

Tekrardan merhaba,

Kısa bir araştırma yapıp, bütçeme uygun olan objektifleri aşağıya yazıyorum, arasından hangisinin daha iyi olduğunu belirtirseniz sevinirm

Almayı düşündüğüm :Sigma 70-300mm f/4-5.6 DG APO Macro Telephoto Zoom Lens

Diğer olabilecek lensler :

Canon EF-S 55-250mm f/4.0-5.6 IS Telephoto Zoom Lens

Canon EF 75-300mm f/4-5.6 III USM Telephoto Zoom Lens

Tamron AF 70-300mm f/4.0-5.6 Di LD Macro Zoom Lens

Tamron AF 55-200mm F/4.0-5.6 Di-II LD Macro Lens

Söylemek istediğim ve kafama takılan bazı şeyler var :

1-) Canon EF-S 55-250 hakkında photozone.de güzel yorumlar yapmış

2-) Canon 75-300 hakkında photozone da bir bilgi yoktu ondan 55-250 ye göre daha mı iyi bilmiyorum

3-) Bu forumda başka bir okuduğum yorumda Tamron 70-300 vs Sigma 70-300 APO yapıldığında Sigmanın daha iyi olduğu söylenmiş.

4-) Canon 55-250 IS Telephoto lenste Macro ibaresi yok, ama Sigma 70-300 de macro ibaresi bulunuyor. Bundan Canon 55-250 ile macro çekim yapamayacağım, yada macro çekim kalitesinin Sigma kadar iyi olmayacağı sonucu doğar mı?

Tarih: 14 Aralık 2008, 17:48 - İp: 88.***.**2.219
drvolki
drvolki (üye)
Ankara / Meraklı

Bende Sigma nın telefoto lenslerinin nasıl olduğunu merak ediyorum. web sitelerinde de genelde sigma lensler ile ilgili ciddi değerlendirmeler bulunmuyor. Bulunanlarda kısa ve genelde olumsuz.
8-9 aydır netfotograf.com'u takip ediyorum ancak bu forumda genelde sizin sorduğunuz tarzdaki soruları cevaplanmıyor.
Bende Nikon 80-400, Sigma 150-500 kullanan varmı, diye sorasım geliyor ama cevap genelde gelmez. Gelmesi için Canon Nikon'u döver gibi bir şey yazmak lazım. O zaman 15-20 kişi gelip cevap yazabilir. Hatta daha iyisi birisi küfürde edebilir. (şanslıysan ingilizce yazan bile bulabilirsin o zaman).
Ama bu tip sorulara arama motorunu kullan. İngilizce biliyorsan dpreview.com gibi sitelere bakabilirsin.

Tarih: 14 Aralık 2008, 20:01 - İp: 88.***.**3.71
bonjurkes
bonjurkes (üye)
İstanbul / Amatör

sanırım haklısın drvolki

açıkcası dpreview da da sordum, soruyu soralı 1 saat geçti ama daha cevap veren olmadı.

Sanırım bu tip sorular çok sıradan olduğu için cevaplanmıyor.

O zaman şöyle sorayım, telephoto lens ile macro lens arasındaki farkla ilgili olarak.

Telephoto lensle kaliteli macro çekimleri yapılamaz mı? Başka bir konuda NF da 55-250 ile macro çekim yapan bir üyenin galerisinin linki verilmiş. Burada hatta : http://galeri.netfotograf.com/portfolyo.asp?nf=102365&offset=12

Bu resimlere göre telephoto lensle de gayet güzel macro çekim yapılabiliyor? O zaman benim anlamadığım neden Telephoto ve Macro ayrımı var?

Tarih: 14 Aralık 2008, 20:05 - İp: 88.***.**2.219
crazyiso
crazyiso (üye)
Aydın / Amatör

arkadaşlar merhaba.
mesajlarınızı okudum fikirlerimi paylaşmak istedim.bu aralar benim de bir zoom lens alma isteğim var.başından beri aklımdan hep sigma 70-300 geçiyordu ama sonradan canon'un yeni çıkardığı 55-250 is lensi araştırıca sigma'dan vazgeçtim.
kuzenimin Nikon D70 makinası üzerinde sigma 70-300 ile birkaç makro deneme yaptım.genel olarak makro çekmeyi çok seven biri olduğumdan makro özelliği olmazsa olmaz benim için.sigmada makro özelliği olması avantaj ama istediğiniz kadar sabit durun veya nefesinizi tutun ne yaparsanız yapın titremeyi engelleyemiyorsunuzdüşük ışık şartlarında tripodsuz kullanılması mümkün değil çok güçlü ışığa ihtiyacnız olacak.
canon 55-250'de de makro özelliği var 200-250 mm arasında olması lazım.4 kademe görüntü sabitleme ile sigma'ya göre daha çok tercih edilebileck bir lens.ikinci elini bulabilirsem alacağım.ikinci el olmazsa spot bir tane alırım herhalde...
bu konu daha önce tartışılmış olacaktı ben hatırlıyorum ve bazı ustalar da tercihlerini canon'dan yana kullanmıştı bunu da söyleyeyim...

Tarih: 16 Aralık 2008, 14:46 - İp: 78.***.**8.20
  • 1