misstanbul
misstanbul (üye)
İstanbul / Amatör

Lens Seçimi Nasıl Yapmalıyım

merhaba
ben yeni yeni resim cekmeye basladım bu konuda cok bilgim yok ama cabalıyorum.lens almak istiyorum
gece cekimlerini tripdsuz yapabilmek için hızlı diyaframlı bir lensmi kullanmalıyım
portre cekerken arka planı flu cekebilmek için ya da tam tersi için hangi lensi kullanmalıyım
ve derin sonsuz gözüken fotoğraflar için hangi lensi kullanmalıyım
bu arada makinam sony h9
yardım ederseniz cok sevinirim lens konusunda cahilim ilk basta kullanmaktan korkuyodum ama lens olmayınca makina yetersiz geliyor
TESEKKUR EDERİM

Tarih: 21 Ekim 2008, 05:47 - İp: 78.***.**7.255
hayyam
hayyam (üye)
İstanbul / Firma

tabiki tek diyaframlı lensler bütün her şeyi yapan lenstir arkası nkaranlık kutudan başka bir şey degildir lens ne kadar iyi ise o kadar kaliteli ve iyi resme ulaşırsınız gelelim yapmak istediğinize uzun bir konu ama kısaca diyaframı ne kadar açık yani 2.8 veya 3.5 gibi yaparsanız portredede o kadar arka planı flug yapabilirsiniz ama mümkün oldugu kadar elinizde bulunan yüksek teleyi kulanınız .benden bu kadar daha bilgi isterseniz konyalıdan 2.ad sütlaç alacaksınız yerkende anlatacagım kolay gelsin

Tarih: 22 Ekim 2008, 15:05 - İp: 85.***.**0.4
larmor
larmor (üye)
İstanbul / Amatör

Sony H9'u bilmiyorum ama size bir adet 50/1.4 lazım gibi geldi bana..

Tarih: 22 Ekim 2008, 15:28 - İp: 88.***.**2.186
zabazingo
zabazingo (üye)
Ankara / Amatör

nasi yani
h9 slr-like degil mi ki?
lens degisiyor mu ki?

Tarih: 22 Ekim 2008, 19:25 - İp: 193.***.**2.250
ogel
ogel (üye)
İstanbul / Amatör

SONY H-9'a lens takabileceginizi pek sanmiyorum. Olsa olsa Canon PowerShot serisinde oldugu gibi "convertor"lar mevcut olabilir. Bu da istediginiz etkiyi muhtemelen vermeyecektir. Siz elinizdeki makinanin diyafram - enstantane kombinasyonlarini kullanarak ve elinizdeki makinanin objektifini degisik odak uzakliklarina ayarlayarak alan derinligini (Depth-of-Field) bir dereceye kadar kontrol edebilirsiniz. Istediginiz etkiyi o sekilde elde etmeye calisin bence.

Tarih: 22 Ekim 2008, 23:53 - İp: 88.***.**4.239
misstanbul
misstanbul (üye)
İstanbul / Amatör

cevaplarınız için çok teşekkür ederim h-9 için lens ve mercek gordum ebay da bu sebepten oturu meraklandım ben h-9 a lens takılmadıgını sanıyordum.lens kullanmayı cok arzu ediyordum.boyle bi sans olabılmesı mutlu etmişti ama sanırım olmuyor dahada henüz emin olamadım ama

Tarih: 28 Ekim 2008, 05:25 - İp: 78.***.**4.117
ogel
ogel (üye)
İstanbul / Amatör

Bazi compact makinalara (Ornegin, Canon Powershot A720IS) converter benzeri bir seyler takilabiliyor. Lens elbette degil, yani makinanin uzerindeki lensi asla sokup yerine bir baskasini takamiyorsunuz. Ancak, converter benzeri bir seyler takip odak uzakligini degistirebiliyorsunuz.

Makinanizin kullanim kilavuzunu (Ozellikle de "Ayri satilan aksesuarlar" kismini) okumayi denerseniz muhtemelen size yardimci olacaktir.

Tarih: 28 Ekim 2008, 20:22 - İp: 78.***.**7.128
mehmetklyr
mehmetklyr (üye)
İstanbul / Amatör

Alla alla ben bu H9'u fotoğraf çekiyor diye biliyordum... Demek resimde çekiyormuş... Yağlı boyamı kullanıyor yoksa karakalemmi?

Tarih: 2 Kasım 2008, 17:58 - İp: 88.***.**6.77
ocanic
ocanic (üye)
İstanbul / Meraklı

mehmetklyr hayır ne yağlı boya kullanıyor nede karakelem , h9 ışıkla resim çiziyor, sizin fotoğraf makinanız resimleri ne ile çiziyor ?

Lütfen bukadar tepeden bakışlı olmayın....

#ocanic' tarafından 14.11.2008 10:15:46 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Kasım 2008, 10:15 - İp: 78.***.**6.243
misstanbul
misstanbul (üye)
İstanbul / Amatör

resim çekmek dilimize çok yerleşmiş birşey,yanlışmı diye araştırmıştım beyfendi uyarmadan önce.ve hem resim çekmek hemde fotoğraf çekmek ikisininde kullanılabileceğini öğrenmiştim bu sebepten cevap verme gereği duymadım

Tarih: 15 Kasım 2008, 01:16 - İp: 78.***.**4.15
  • 1