burakpusat
burakpusat (üye)
İstanbul / Amatör

Lens Secimi

Suan Canon 450D+kit lens kullanmaktayim ve elimde 600ytl kadar bir para var.Dusundugum sey ise acaba diyorum ki kit lensi elimden cikarip tamron 17-50 mi alsam yoksa sigma 70-300 yada canon 55-250 mi alsam?.

Buyuk ihtimal diceksiniz ki bitanesi genis digeri tele lens.Evet biliorum cunku ilk basta tele`den yanaydi gonlum ama sonra bir sekilde genis aci takildi kafama o bakimdan yardiminiza ihtiyacim var.Elimde ki paraya gore nasil bir yol izlemeliyim.

Son olarak ta kafamda su var 18-55 IS-kit lensi-elimden cikarmadan 55-250 alip birbirini izleyen bir seri mi yapsam yoksa basta dedigim gibi elimden cikarip tamron 17-50 mi alsam? yada elimde ki paraya gore sizin tavsiye edebilcegin genis aci bir lens var mi?

Tesekkur ediyorum simdiden..

#burakpusat' tarafından 14.12.2008 22:38:14 tarihinde düzenlendi.

#burakpusat' tarafından 14.12.2008 22:38:29 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Aralık 2008, 22:37 - İp: 78.***.**3.151
ardabalkan
ardabalkan (üye)
Eskişehir / Amatör

Merhaba,

Tele ile yapabileceğiniz işler, geniş açıya oranla kısıtlıdır. Geniş açı ile daha çok iş yapabilecekken, tele ile yapabileceğiniz işleri yapamazsınız. Yani burada karar verecek olan sizsiniz. Daha çok hangi konuları fotoğraflamaktan hoşlanıyorsanız, ona öncelik vermelisiniz.

Ancak, bana kalırsa, elinde geniş açısı olmayan birinin tele sahibi olmasındansa, elinde geniş açı olan birinin daha sonra tele edinmesi daha mantıklı geliyor.

Selamlar

Tarih: 15 Aralık 2008, 08:28 - İp: 88.***.**5.235
akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

Kit lens para olarak değerli değil ,
Her durumda elden çıkarmaya değmez , durmasının size zararı yok ,
400 dolar verip yerine alacağınız lenside beğenmeyip yine 18-55is kullanma ihtimalinizde var.
düşündüğünüz objektif alternatiflerinin çözümü :
1-Eğer çantanızda iki objektif taşımak zor gelmezse ,
Değiştirirken makineye toz girmesi sizi üzmezse ,
kullanmaya üşenmezseniz , sağa sola çarpmaktan eskimesinden korkmazsanız, 18-55 is ye ilaveten birde tele lens satın alın iki lens kullanın.
2-Yok ben makinemi objektifimi hırpalıyamam , durmadan lens değiştiremem diyorsanız,
çok iyi ve pahalı bir lens alıp tak çıkar yapmadan tek lens kullanın.
hayırlısı olsun.

Tarih: 15 Aralık 2008, 08:41 - İp: 85.***.**2.94
burakpusat
burakpusat (üye)
İstanbul / Amatör

Arda bey,size katılmıyor değilim ama elimdeki parayla geniş açılı lens almam sanki biraz zor gibi daha fazlasını harcayamıcak gibiyim o yuzden tele lens'e daha yakınım.Benimde aklıma olan tabı kı once genıs sonra tele ama maglum ımkanlarım ızın vermıyor.650ytl'ye alınabilcek iyi bir genis açık lens benimle paylasırsanız sevinirimi,cunku ben bulamadım.

Akkaymaz bey,eminim zor gelicektir ama ne de olsa ben seviyorum fotografı katlanmaya deger.Toz konusunda da kesinlikle sorun yasıcak olmam bıraz skntı verıcı ama onun bır cozumu yok mu temızle gıbı?

Tarih: 15 Aralık 2008, 16:45 - İp: 78.***.**3.151
akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

Tozlar tabiki temizlenir , sorun tozdan Rahatsız olmak .
Tamron 17-50 f2.8 kategorisinde en iyi lens , kesinlikle tavsiye olunuyor.
birde şu alternatif olmaz mı?
18-55 is dursun dahili çekimlerde kullanılır,
dışardaki çekimlerde canon 28-135 is kullanın ,

Tarih: 15 Aralık 2008, 21:33 - İp: 85.***.**1.173
burakpusat
burakpusat (üye)
İstanbul / Amatör

peki bu canon 28-135 IS `in suan ki fiyati konusunda bir bilginiz var mi?Ayrica benim cok sacma olabilcek bir sorum var.Ben suan ki kit lensle cektigim fotograflarda renkler pek tatmin edici gelmiyor.Belki de sorun bende ama bu 28-135`te renk konusunda durum nedir?

Tarih: 15 Aralık 2008, 21:54 - İp: 78.***.**3.151
akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

Hayyam pasajında en son sorduğumda çok temiz ikici el canon 28-135 is 400 usd idi.
Objektifler rengi çok az etkiler , adı üstünde objektif dir.
Renkleri fotoğraf makinesi ayarlar , hatta siyah beyaz bile yapar.

Tarih: 15 Aralık 2008, 23:40 - İp: 85.***.**1.173
burakpusat
burakpusat (üye)
İstanbul / Amatör

tesekkurler bilgilendirmeler icin.Ilk once sigma 70-300 alip,daha sonra genis aci alicak gibiyim.Tesekkur ediyorum tekrardan.

Tarih: 15 Aralık 2008, 23:45 - İp: 78.***.**3.151
akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

Hayırlısı olsun 70-300 satın alırken ; objektifi mümkünse 3 adet pil ile test edin.
bir pili ortaya birini 3cm öteye birini 3cm berisine masanın üzerine koyup
ortadaki pile netleyip bir fotoğraf çekin.
ortadaki pil net öndeki ve arkadaki piller bulanık çıkması lazım ,
aksi taktirde objektifin AF ayarsız demektir.
böyle objektifler olabiliyor dikkat edin.
bu test için bu forumda Objektif ve Filtreler , canon 55-250is testine bakın.

Tarih: 16 Aralık 2008, 02:25 - İp: 85.***.**3.147
  • 1