kakcar
kakcar (üye)
Ankara / Amatör

Lens Koruma Amaçlı Filtre

Merhabalar ben aranızda yeniyim. Baya bir okuyup gezindim forumuda gayet güzel paylaşımlar olmuş herkesin eline koluna sağlık.

Ben kısa vadede bir tane Nikon D90 almak istiyorum. Şu anda Libyadayım ve acayip derecede kum fırtınaları oluyor. Arabaların camını çizecek kadar Aslında libyada çok foto çekmem ama özellikle bu sebeple lensimin önünde herzaman üzerinde tutabileceğim koruyucu bir cam/filtre olsun istiyorum. Bunu düşünürken bir amacımda lens kapağıyla uğraşmadan sürekli bu filtre ile kullanmak (kapatıp kaldırıken kapak takarımda normal bir gezide gün içerisinde çantaya koyup çıkartırken hiç kapakla uğraşmamak... UV filtrelerden bahsedilior. UV filtrelerin etkisi tam olarak nedir? Dereceleri (Güneş gözlüklerindeki gibi) varmıdır? En az etkili olanı hangisidir? Bide bu UV filtrelerin ek olarak zararlı güneş ışınlarından koruduğu yazıyor? Neyi koruyorki sensörümü?
Kısacası gece çekimleri dahil hangi durumlarda negibi bir etkisi olur (dezavantaj olarak) UV filtrenin? Eğer dezavantajı yoksa hiç çıkarmadanda kullanabilirmiyim? Yada hangi durumlarda çıkarmam iyi olur? sanırım pozlama süresine çokda bir etkisi olmuyomuş.

Birde hangi markayı önerirsiniz?

Tarih: 12 Haziran 2009, 15:55 - İp: 93.***.**3.126
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

kaliteli bir marka oldugu surece dezavantajı yoktur,lensi korumak için en mantıklı yol..

Tarih: 12 Haziran 2009, 21:31 - İp: 78.***.**6.123
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

İşte d300 gibi daha yalıtımlı bir makina (lens ön camı koruma anlamında olmasa da) bu durumlarda gerçekten gerekli olabilir..

Tarih: 13 Haziran 2009, 00:56 - İp: 92.***.**2.158
kakcar
kakcar (üye)
Ankara / Amatör

Hangi markayı önerirsiniz? Bide polarize filtrede alıcam mutlaka daha öncede kullanıyodum abimde HAMA polarize vardı... Sizin tavsiye ettiğiniz markalar neler?

Birde UV lerde derece varmıdır yani marka hariicinde dikkat edilecek bişey varmı? Gidipde yanlış (ışı az alan) bişey alıp pozlama sürelerini arttırmayalım

Tarih: 13 Haziran 2009, 01:42 - İp: 93.***.**3.126
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

hangi makineyı tavsıye ederim?
pentax k20d tavsıye ederim.
suya toza karsı korumalı bir makine sonucta..
daha etkin kullanılır diye dusunuyorum,

polarizeye gelirsek:
kum fırtınası bana çölü hatırlatıyor,çölde asırı yansımayı, bu durumda gerekli olacaktır.
uv ile kullanmanın faydasıda gorulecektir
uv filtre, fotograftaki pusu azaltır, ısık halelerini engeller, en onemliside yuzlerce lira verilip alınan lensleri korur..
bulundugunuz kosullarda gerekli filtreler olduklarını dusunuyorum..

Tarih: 13 Haziran 2009, 03:53 - İp: 78.***.**7.105
kakcar
kakcar (üye)
Ankara / Amatör

Yanıtınız için teşekkürler ancak çölde çok fotoğraf çekmicem. Çok nadir olabilir. Ben filtrenin markası olarak hangi markaları tavsiye ediyorsunuz hangileri kaliteli diye sormuştum (Sizin kalitelisini alırsan olumsuz bir etkisi olmaz demeniz üzerine)...
Makinada kararımı verdim sayılır Nikon D90.. K20D yide inceledim ancak çok beğendiğim söylenemez ayrıca abimde Nikon D70s kullandığı için onunda lenslerini kullanırım düşüncesiyle bilhassa Nikon a yöneldim.

Tarih: 13 Haziran 2009, 10:43 - İp: 93.***.**3.126
  • 1