caylak_34
caylak_34 (üye)
İstanbul / Amatör

Lens Hakkında Bilgisi Olanlar Lütfen

merhaba arkadaşlar ben makinama lens almak istiyorum ama nasıl alacağım karar veremedim doğrusu o kadar çok marka ve çeşit var ki hangisi nedir bilmiyorum çok araştırdım ama yeni olduğum için anlamadım bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlar var mı lütfen

asıl sorum şudur.. benim istediğim şey sadece uzaklığı yakınlaştırmak zoom amaçlı lens düşünüyorum bu nedenle neye bakmam gerek özelliklerinde ne yazması lazım ( makina nikon d5100) mesela "Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO DG Macro Lens" diye bir lens buldum bunu alabilir miyim ?

Lütfen arkadaşlar (

Tarih: 19 Haziran 2013, 16:02 - İp: 95.***.**9.95
mthee
mthee (üye)
Eskişehir / Meraklı

nikon girişli olmasına dikkat etmelisin yani alırken nikon makinede kullanacağım diye belirt / af motoru olması gerekiyor ki tamron ve sigmanın belirttiğin modellerinde var / vr os ıs gibi terimler var bunları öğren hangi terim ne işe yarıyor diye. zaten bütçen benim gibi az olduğu için sigmayı alırsın büyük ihtimalle resimleri birazdan koyacağım

Tarih: 20 Haziran 2013, 12:16 - İp: 24.***.**9.20
mthee
mthee (üye)
Eskişehir / Meraklı

solüst/sağüst/solalt/sağalt/ 18mm-55mm-70mm-300mm aynı noktadan çekim yaptım. 70-300de açının ne kadar dar olduğunu şimdi daha iyi anlarsın anlatmak istediğim buydu :D yani yakından ailenin bir üyesini fotoğraflamak istesen sadece kafasını çekebiliyosn evde ama 18-55 de geniş açı olduğu için çok daha geniş alanı görüntüleyebiliyosn fakat zoom olayı fazla yok. ben 300mm ile dolunay çekiyorum istersen onuda ataym yani 70-300 aradanda 20-30m varsa işine yarar anladığım kadarıyla zoom için alıyorsun kit lens ile birlikte sigma 70-300 dg macro öneriyorum o bütçene. 200mm den sonra macro moduna geçip 1/2 oranında büyüme yapabiliyorsun tam macro değil ama işini görür oda :D

sonradan düzeltme : http://pinterest.com/pin/45247171229122301/ bu linktede bizzat çektiğim ay fotoğrafı var 300mm de ama %70-100 oranında büyütme yaptm daha büyük gözükmesi amaçlı

#mthee' tarafından 20.06.2013 12:41:35 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Haziran 2013, 12:35 - İp: 24.***.**9.20
caylak_34
caylak_34 (üye)
İstanbul / Amatör

çok teşekkür ederim gerçekten bu çok açıklayıcı oldu benim gibi amatöre göre saol gerçekten evet almaya karar verdim sanki ) bu arada kumanda kullanmayı biliyor musun kampanya puanlarımda aldım ama nasıl kullanacağım bilmiyorum (

Tarih: 20 Haziran 2013, 12:44 - İp: 95.***.**7.200
mthee
mthee (üye)
Eskişehir / Meraklı

kumandayı bende önümüzdeki ay almayı düşünüyorum onu sen bana öğretirsin öğrende :D

ama kabloyu takıp menüde zamanlayıcıda kumanda simgeli olanı seçip tuşa bassan yeterli gibi geliyor :D başka olayı varmı bilmiyorum bende

#mthee' tarafından 20.06.2013 12:49:39 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Haziran 2013, 12:48 - İp: 24.***.**9.20
caylak_34
caylak_34 (üye)
İstanbul / Amatör

kablo falan vermediler kablosuz kumanda bu nasıl oluyorsa artık tamam olur öğrenirsem yazarım

Tarih: 20 Haziran 2013, 13:00 - İp: 95.***.**7.200
caylak_34
caylak_34 (üye)
İstanbul / Amatör

kumandayı öğrendim onuda yazmak istiyorum belki diğer arkadaşlarıma da yardımcı olurum ) öncelikle makinada [İ] 'ye basıp denklanşör seçeneğinden üzerinede iki parantez işareti olan dikdörtgen şekli var yani kumanda şekline benzer bir şekil onu seçip "OK" e bas çekim yaparken direk kumandayı kullan hepsi bu kadar

Tarih: 20 Haziran 2013, 23:11 - İp: 88.***.**6.244
mthee
mthee (üye)
Eskişehir / Meraklı

teşekkürler bilgilendirme için kısmetse bende alacağım 7.ayda

Tarih: 21 Haziran 2013, 18:58 - İp: 24.***.**9.20
caylak_34
caylak_34 (üye)
İstanbul / Amatör

mthee ve ercan abi yorumlarınız için çok tşk ederim.. zoom daha önemli benim için çünkü ben ticari iş yapmıyorum hani lazım olursa bir de zoom yapacak lens olsun çok fazla foto çeken biri değilim ama işte yinede gerekiyor ister istemez en azından 1 defa alalım yeter yoksa bu lenslerin içinden çıkamayacağım ) Ercan abi dediğin gibi yapacağım tşk ederim

Tarih: 21 Haziran 2013, 19:06 - İp: 78.***.**3.197
sirin_nese
sirin_nese (üye)
Giresun / Amatör

bu konu tamda bana göre iyi geldi bende hem çiçek böcek arı kurbağa hemde yıldız ay resmi çekmek istiyorum birde balkon manzaramda güneşin batışını çekmek istiyorum kit lens yeterli gibi geliyor ama güneş daha büyük daha doygun olsun istiyorum bende sigma ve tamron arasında gidip geliyorum 70-300 için ama 55-200 nikon lensi de tavsiye etti vatanda ki satış temsilcisi orjinal lens daha işyi tat verir diye kafamı bulandırdılar benimde bütçöem çok değil aslında 28-300 mm sigma lenside çok sevmiştim macro çekimlerde yapılabilir diye tam anlamıyla kararsız kalmıştım benim makinemde 5100 burdan iyi fikirler aldım ama tamron mu sigma mı bilemedim tripodum var. ayrıca nikonun 50mmlik lensinide almak istiyorum ama af olmayanını sizce kıvırabilir miyim 700lira vermek içimden gelmiyor yine vatandaki arkadaş afsiz kullanabilirsinz demişti cevaplar için şimdiden teşekkürler

Tarih: 11 Temmuz 2013, 17:41 - İp: 95.***.**5.22
mthee
mthee (üye)
Eskişehir / Meraklı

sayın sirin nese ben sigma modelini kullanıyorum tripodla ve oldukça iyi sonuçlar alıyorum zaten iki lens arasında çok uçurum farklar yok. 55-200vr bulabilirseniz çok iyi ama fiyat olarakta biraz arttırmanız lazm. 50mm konusunu bende araştırıyorum d40 kullanıyorum gövdede af olmadığı için acaba manuel focusla halledebilir miyim diye. bilgim oldukça bilgilendiririm burdan sizide

Tarih: 11 Temmuz 2013, 20:55 - İp: 24.***.**9.20