savayigit
savayigit (üye)
Bursa / Amatör

Koruma Amaci İcin Filtre

arkadaslar selam

fotograf sevgimden baska ayrica manevi degeri olan sigma 18-200 1:3.5-6.5 (72 mm.) lensime koruma amacli olarak bir filtre arastirdim.(2. kriter ucuz olmasi ) Sonunda , B&W UV - Skylight / 72 mm UV Filtre `ye karar verdim.
lensime uygun olmasi ve performans olarak goruslerinizi almak istedim.

selamlar
canon eos 450D
sigma 18-200 1:3.5-6.5

Tarih: 19 Eylül 2009, 18:18 - İp: 88.***.**9.255
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Ben Sigma 17-70 lensimde BW marka UV filtre kullanıyorum. Çok memnunum. Şu an için fiyat/performans açısından en uygunu bu filtre...

Tarih: 19 Eylül 2009, 22:57 - İp: 217.***.**1.219
paracelsus
paracelsus (üye)
Gaziantep / Amatör

merhaba. sitede ve fotoğrafçılıkta çok yeniyim. kameram canon sx10, yeni aldım ve objektifi korumak için filtre almam tavsye edildi. UV filtre ararken polarize filtrelerle karşılaştım onlar hakkında da pek bilgim yok ama bulduğum kaynaklardan okuyup öğrenmeye çalışıyorum.

acaba işimi kolaylaştırmak için bana makineme uygun bir filtre tavsiye eder misiniz ? fiyat farkı çok deil gibi, polarize filtrenin daha çok şey katacağını düşünerek tercihimi o yönde yapmak isterim ama UV yeterli diyorsanız (çünkü esas amacım lensimi korumak) o zaman da ona göre karar vereyim.

bir de, kaçlık almalıyım emin olamadım. 48 lik mi oluyor acaba kameramın objektifi ?

Tarih: 24 Eylül 2009, 01:27 - İp: 62.***.**4.178
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

lensi korumak için en uygun filtre UV filtredir doğru karar vermişsiniz.

lense uygunluk diye bir durum olmaz filtrede. performans olarak çok iyidir b+w filtreler. tabi bu performans size güzel bir fiyatla gelir b+w pahalıdır diğer markalara göre.

fiyat/performans olarak en uygunu b+w olduğunu düşünmüyorum. kendim ekonomik olduğu için tüm lenslerimde kenko marka UV filtre kullanıyorum. fiyatı üçte biri b+w'ye göre. aralarında 3 kat fiyat farkı yapacak birşey yok diye düşünüyorum.

Tarih: 24 Eylül 2009, 05:19 - İp: 81.***.**7.8
paracelsus
paracelsus (üye)
Gaziantep / Amatör

cevabın için teşekkür ederim arkadaşım, artık tür ve marka olarak ne alacağımı biliyorum

peki filtrelerde boyut deişmiyor mu ? yani standardı var mı bunların ? mesela netten alacağım bir filtrenin makinama oturmaması gibi bi sorun yaşar mıyım acaba ?

Tarih: 24 Eylül 2009, 09:13 - İp: 78.***.**1.199
savayigit
savayigit (üye)
Bursa / Amatör

paracelsus
objektifinin uzerinde Ø isaretinin yanindaki sayi objektifin capini gosterir.Bu da alacagin filtrenin capi olacaktir.Ben b+w polarize filtre almak isterdim , korumanin yaninda cekime de katkisi olsun diye fakat polarizeler uv lere gore daha pahali bu yuzden b+w `nin uv filtresini aldim.
selam

Tarih: 24 Eylül 2009, 10:54 - İp: 88.***.**7.121
paracelsus
paracelsus (üye)
Gaziantep / Amatör

makinamı evirdim çevirdim ama öyle bi sayı yok makinası olan birine de gösterdim, bulamadı. 52lik filtre vardı elinde, onu denedi, oturtamadı. daha ufağı lazım dedi. ama emin deilim.

yok mu sx10 kullanan ???

Tarih: 24 Eylül 2009, 14:36 - İp: 78.***.**1.199
savayigit
savayigit (üye)
Bursa / Amatör

http://www.buzzillions.com/q/20280-what-is-the-filter-diameter-for-canon-powershot-sx10-is

Tarih: 26 Eylül 2009, 15:24 - İp: 88.***.**9.163
paracelsus
paracelsus (üye)
Gaziantep / Amatör

52 mm çaplı filtre gerekiyormuş. sağolun arkadaşlar.

Tarih: 28 Eylül 2009, 09:07 - İp: 78.***.**1.199
  • 1