husmenaga
husmenaga (üye)
İstanbul / Meraklı

Kalitesiz Uv Kullanmayın.

Takip edenler bilir, Canon 400mm 5.6L lens aldım bir süre önce, tabii alır almaz, o kadar para verdiğimiz lensin camı çizilmesi vs. diye üzerine bir de UV filtre aldım. E bu kadar para harcamışken, UV'de tasarruf etmek için ucuz bir UV filtre aldım ve taktım.

Sonra çekimlere başladım, bir türlü net fotoğraf çekemiyorum, üç ayağa bağladım, çekirdek torbasına koydum, iyi havada çektim, hep bir çamurlanma var sanki, dedim ben beceremiyorum bu lensi kullanmayı.

En son bu hafta sonu Ankara'ya gittim. Aynı lens zafertekin'de de var, değişerek makinalarda test yaptık , bir baktık ki, benim lens hakikaten kötü çekiyor çamur gibi fotoğraf sanki, sanki hep titriyor. Şekil A:

Benim makinada Zafer Abi'nin lensle çektik , sonuç fıstık gibi, Şekil B:

Lens bozuk, kalibrasyon gerekir deyip , koyduk kenara, Ankara gezisi boyunca Zafer Abi'nin 400 ile çekimler yaptım, bayıldım.

İstanbul'da erkayalar'a götürelim diye düşünüp bu cumartesi Özgür Foto Teknik'te Özgür'e gittik Akın'la. Özgür tam gönderecekken lensi Erkayalar'a filtre dikkatini çekti. Hiç filtreyi çıkarıp da çekim yaptın mı dedi!!! Sanmıyorum dedim ve orada back-fokus testi yaptı, bir de gördü ki, tüm mesele filtrede. Koskoca lensi 3-4 aydır salak bir filtre problemi nedeniyle adam gibi kullanamamışım. Olayı orada çözdük, bir tane de pahalı,kaliteli bir marka UV filtre taktık bu kez, sonuçlar yine iyi, ama pahalı filtre 45 EUR. Evet pahalı ama, bu kadar görece pahalı bir lense, böyle ucuz filtre takarsan , elbet sonuç alamazsın dersini bizzat almış olduk.

Sizlerle de paylaştım ki, basit ve önemsiz görünen bir UV filtre konusunun fotoğraf çekmeyi tamamen engellediğini görün, buna göre davranın.

Saygılarımla.

#husmenaga' tarafından 15.10.2008 16:43:03 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Mart 2008, 14:59 - İp: 212.***.**1.146
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

UV digitalde gereksiz,ve hertürlüsü enn iyisi dahil kaliteyi kesmekte ve gölge alanlarda ışık,kontrast kaybı,gereksiz yansımalar,köşelere gittikçe kaybolan geçişler vb :D
Çölde,Ralli'de,Deniz çevresinde çekim yapmıyorsak takmamak en iyisi,

Tarih: 6 Ocak 2009, 11:24 - İp: 85.***.**2.162
kiziltug
kiziltug (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Belki teorim komik gelecek ama benim düşüncem eğer bu filtre yapımcıalrı cam yapabişlme kabiliytinde olsalardı gidip objektif yparlardı filtre ile uğraşmazlardı. gördüğüm bütün filtreler özellikle makroda keskinlikden kaybediyor. Kalitesi az olanalr ise keskinlik yanında ışıkdanda kaybediyor.

Tarih: 11 Mart 2009, 23:32 - İp: 92.***.**8.77
elturco
elturco (üye)
Ankara / Amatör

bende filitre kullanmayanlardanım. yaklaşık 1 sene oldu. geçen yıllara acıdım. uv filitreye para vermeye değmez.

Tarih: 25 Nisan 2009, 07:44 - İp: 78.***.**4.185
hido1964
hido1964 (üye)
Trabzon / Amatör

Hüsmenağanın önerilerine katılıyorum. Ne olacak canım UV Uvdir deyip te objektifinizin önüne taktığınız nesne sizi baltalıyor. Ben de aynı şekilde tüm objektilerime çizilmesin diye üstelik te pro diye satılan Hoya vs UV filtrelerden aldım. Ama fotoğraflarda bir türlü istediğim kaliteyi yakalayamadım. Bu nedenle de bir sürü objektif değiştirdim. En son aldığım canon 100 mm/2.8 macro objektifle bile istediğim neticleri alamayınca filtreyi çıkardım. Ve artık o günden beri filteri sadece objektif çizilmesin diye çantasına koyarken takıyorum. Fotoğraf çekerken filtrei kapakla beraber çıkartıyorum. Herkese net fotolar

Tarih: 29 Eylül 2009, 20:25 - İp: 88.***.**2.53
alimansurcelik
alimansurcelik (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Bende bilmeyerek aldım cokin marka, ve gördümki fotoğraflarda netlik kaybı oluyor. Kullanmıyorum artık. Gereksiz bir şey olarak elimde kaldı.

Tarih: 23 Ekim 2009, 12:10 - İp: 81.***.**6.163
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

100-400'e 10$'lik filtre takanda kabahat
150mm sigma ile agac dalinda bir cicek cekerken makine elimden kaydi, dusmeden yakaladim ama lensin on cami hemen alttaki bir dala carpti. korkudan atesim cikti o an, ama lensin onunu cevirdigimda catlak bir b&w UV filtre gorunce rahatladim
o filtre baska bir zaman kirilsa gene icim giderdi ama lensi kurtarinca insan mutlu oluyor tabi

Tarih: 3 Kasım 2009, 14:34 - İp: 88.***.**7.67
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Bende bir kaç deneme yaptım. Sony A300 kullanıyorum. Sony 18-70 f3,5-5,6 ve Minolta 50mm f1,7 lenslerim var. 18-70 te sigma DG UV filtre kullanıyorum. Minoltada B*W UV filtre kullanıyorum.

Sony 18-70 filtreli

Sony 18-70 filtresiz

Minolta 50mm filtreli

Minolta 50mm filtresiz

Benim kişisel görüşüm biraz renk değişimi dışında netlikte fark yok. Filtre ile biraz daha sıcak renklere kayıyor.

Tarih: 26 Aralık 2009, 13:04 - İp: 212.***.**6.242
netmate
netmate (üye)
Denizli / Amatör

`Marumi` nasil bir markadir. 58mm`de C-PL ve UV filtrelerindne aldim. GOzluk cami ureticismis dediler herhalde lens camida uretebilir.

Tarih: 25 Ocak 2010, 17:50 - İp: 88.***.**0.193
bep
bep (üye)
Yurtdışı / Amatör

Fakat filtreyi çıkarınca güzel sonuç elde etmekde pek keyif vermiştir sonradan

Tarih: 27 Şubat 2010, 19:56 - İp: 78.***.**8.216
yakbulut
yakbulut (üye)
İstanbul / Amatör

hatırlatma için teşekürler hocam aklımızda olsun

Tarih: 14 Temmuz 2010, 20:49 - İp: 88.***.**8.151