salihb
salihb (üye)
Aydın / Meraklı

K10d Macro Objektif

arkadaşlar K10D DSLR makinam var ve objektif olarak 18-55 mm ve 50-200 mm kullanıyorum ancak macro çekimlerde ve geniş açıda istediğim performansı alamadım.K10D kullanıcılarının çok olduğunu düşünerek tecrübelerinizden faydalanmak isterim.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Tarih: 1 Mayıs 2007, 20:11 - İp: 88.***.**5.91
hamsikoy
hamsikoy (üye)
İstanbul / Amatör

sevgili salihb,
Bu soruyu ve daha nicelerini "Netfotoğraf Pentax K10d Ürün İncelemesi" başlığında konuşuyoruz. Bu başlığı okursan aşağıdaki lensler konuşuldu daha önce:
Geniş açı için Sigma 10-20, 12-24, Pentax 12-24
Macro için: Pentax 50, 100; Sigma 50, 70, 105, 150, 180; Tamron 90 Di...

Tarih: 2 Mayıs 2007, 00:04 - İp: 88.***.**7.76
salihb
salihb (üye)
Aydın / Meraklı

sevgili hamsiköy o konu başlığını da daha önce inceledim ve konuyu çok dağılmış ve uzamış buldum.Kendi içinde bir çok bölüme ayrılmış ve dağınık belki bu konu başlığında toparlayabilirsek daha anlamlı ve kompakt olacak.Yardımların ve emeğin için yinede teşekkür ederim. Tavsiye ettiğin lenslerle herhangi bir tecrüben oldumu? yada bu lenslerin pentax K10D ile tam uyumu varmı? K10D de bayonetin Kaf2 ve KAF tipi olduğunu biliyorum bazı lenslerde de ..lenslerin tam randımanlı olarak kullanılamadığı ve ürünün bazı özelliklerini tam olarak kullanılamadığını okumuştum onun içindir ki özellikle tecrübe ile sabit izlenimlerinizi paylaşmak isterim.
saygılarımla...

Tarih: 2 Mayıs 2007, 01:21 - İp: 88.***.**5.91
hamsikoy
hamsikoy (üye)
İstanbul / Amatör

Bu saydıklarımın hepsinin Pentax uyumlu olanları, K10 ile tam uyumludur.

Geniş açı için Sigma 10-20 öneririm. Söylediğim konuda çekilmiş fotoğraf örnekleri de var, diğerlerinin daha iyi yapabileceği başka bir şey yok diye düşünüyorum. Ayrıca 10-12 mm arasında perspektifi abartarak, imajları yamultarak çok güzel etkiler de yaratılabiliyor.

Makro için ben de henüz tercihimi yapamadım. Belki en iyisi iki tane lens almak:
Pentax 50 (büyük böcekleri çekerken yarısı net yarısı flu çıkmasın istiyorum)
Sigma 180 (bazı böcekler et yiyormuş, uzaktan çekmek için)
Ama bir tane olsun, orta karar olsun diyorsan Pentax 100 alınır, pahalı dersen, Tamron 90 o da olmazsa Sigma 105, 70. (Sıralama öneri sırasıdır)
Bir de makro filtreler var. Hayyamda denedim Cozo marka Japon malı olanı aldım. İyi diye bilinen diğer markalardan daha temiz görüntü veriyor gibi geldi bana, aynı yerde karşılaştırınca. Değişik bir özelliği var bu filtrelerin: ortası net kenarlara doğru bulanık.

Bir de extension tube var, ben abartıp 3-5 mm'lik tüp yerine 150mmlik belows (körük) aldım. Dün geçti elime, henüz deneyemedim.

Tarih: 2 Mayıs 2007, 09:18 - İp: 213.***.**1.171
cfiliz
cfiliz (üye)
Bursa / Amatör

Hamsiköy'e gelen olarak katılıyorum.

Sigma 105mm ve özellikle 70mm'nin oldukça keskin olduğunu biliyorum (testlerdeki MTF değerlerine bakarak). Hatta 70mm için, "Sigma'nın şimdiye kadar ürettiği en keskin lens" deniyor.

Makro çekimi de -hamsiköy'ün belirttiği gibi- hangi mesafeden çekim yapacağına bağlı..

Geniş açıda, istediğin performansı alamadığını belirtmişsin, tam olarak kast ettiğin nedir..? 18mm'nin yeterli gelmemesi ise, Sigma 10-20 (veya full frame 12-24) bu iş için çok uygun. Optik kalite olarak diyorsan, 16-45 F/4 veya biraz bekleyip DA* 16-50mm F2.8 gibi mükemmel bir lens alabilirsin

Close-up lens kullanıyorum, sabit sahneleri çekmek için kullanılabilir, kenarlara doğru bulanıklaşma konusuna hamsiköy'e aynen katılıyorum. Ama börtü böcek çekmek için çok uygun olmayabilir - filtre tak/çıkar, doğru filtreyi seç,.. vb.. Ama ucuz olduğunu da unutmamak lazım

P.S. Uyumluluk konusunda bir soru işareti olmasın, hepsi tam uyumlu

Tarih: 2 Mayıs 2007, 11:26 - İp: 213.***.**6.250
salihb
salihb (üye)
Aydın / Meraklı

sevgili hamsiköy ve cfiliz;

çok güzel bilgiler vermişsiniz. Umarım diğer izleyenlerde bu bilgilerden ve tecrübelerinizden yararlanacaktır.Aslında daha sormak istediğim ancak konu bölünmesin diye sona sakladığım close-up ve teleconvertor lerle ilgilide bilgilerinizi paylaşmaktan büyük zevk duyarım. ne demişler "hekimden sorma çekenden sor " demişler.
sevgili cfiliz geniş açıdan memnuniyetsizliğim aslıda fish eye tutkusu olabilir.Birde dar alanlarda fazla açı istiyorum.kullandığım 18-55 de iyi bir lens ama alırken beklediğim bu değildi ve denemeden hepsiburadadan aldım.DA 16-50mm 2.8 i bende kulaktan dolma olarak iyi olacağını biliyorum.Ancak malum türkiye koşullarında fiyatıda bir o kadar güzel olacaktır.Yurt dışındaki bir forumda macro için kullanıcı yorumlarında pentax 100 için oldukça iyi yorumlar vardı.Sevgili hamsiköyde 50mm pentax ı öneriyor.50 ile 100 mm arasındaki dezavantajlarım ne olabilir bunlar kompanse edilebilir mi acaba .
sevgiyle kalın....

Tarih: 2 Mayıs 2007, 12:51 - İp: 88.***.**1.62
hamsikoy
hamsikoy (üye)
İstanbul / Amatör

50 mm ile net gördüğün uzunluk daha fazla olur belki ama çok yaklaşman gerekir,
100 mm ile daha uzaktan önü arkası flu çekersin.
Pentax 100 ile amatinin çektiklerine bakarsan kesin onu alırsın.
Bence sen Sigma 70 mm al... sen keskin bir lens sahibi ol, bizde onunla çektiğin imajları görelim. (Pentax 77 mm Lim'in makrosu olsaydı hemen alırdım)

Close-up filtreler ile açıklama benim yukarıdaki cevabımda ve cfilizin cevabında var.

Teleconvertörler kulağa hoş geliyor, tele objektifin x1.7 yada x2 uzayacak. Ama kazın ayağı pek öyle değilmiş Sigma lenslerin sadece adında CONV olanlar telekonvertörle kullanılabiliyor. Kullanılabilen lensi olanlar da ışık ihtiyacının arttığından yakınıyor.

Tabii ki bu yorumlar K10 aldığına göre amatörsen bile profesyonel kalite aradığın anlamına geldiği için. Yoksa fotoğraf makinası ve aksesuarı olarak pazarda ne varsa hepsi ile fotoğraf çekebilirsin aslında.

Tarih: 2 Mayıs 2007, 13:42 - İp: 213.***.**1.171
salihb
salihb (üye)
Aydın / Meraklı

arkadaşlar Olympus EZ-P0714 Zuiko Digital ED 7-14mm lense ne dersiniz gören duyan kullanan tanıyormusunuz?

Tarih: 4 Mayıs 2007, 20:52 - İp: 88.***.**9.88
salihb
salihb (üye)
Aydın / Meraklı

Model EZ-P0714
Odak Uzaklığı 7mm - 14mm Zoom
35mm Dengi Odak Uzaklığı 14mm - 28mm
YapıLens; 12 grupta 18 eleman, 2 cam aspherical lens elemanı (1 adedi ED cam), 2 super ED cam elemanı ve 1 ED cam elemanı
Mekanizma Floating mekanizmalı iç odaklama
Görüş Açısı 75 - 114 derece
En yakın odaklama uzaklığı
0.25
Maksimum Görüntü Büyütme
0.11x
35mm Dengi Yakınlaştırma
0.22x
Minimum Alan Boyutu
122x162mm
Açıklık
Blade Sayısı
7
Maksimum açıklık
1:4
Minimum açıklık 1:22
Filtre boyutu Filtreler vidalanabilir
Boyut / Ağırlık

Ebatlar
Çap 86.5x119.5mm
Ağırlık 780g
Uyumluluk
Tele Dönüştürücü EC-14
Evet
Genişletme Tüpü EX-25
-
Lens Hood
Dahili
Kutu içeriği
Lens kapağı (LC-87), lens kasası (LSC-1022) , lens arka kapağı (LR-1), belgeler.

http://www.olympus.com.tr/consumer/dslr_ZUIKO_DIGITAL_ED_7-14mm_1_4_0_Specifications.htm

Tarih: 4 Mayıs 2007, 21:06 - İp: 88.***.**9.88
salihb
salihb (üye)
Aydın / Meraklı

bu da macro için:
Model ismi EM-P5020
Odak Uzaklığı 50mm
35mm Dengi Odak Uzaklığı 100mm
Yapı
Lens 10 grupta 11 eleman, 1 ED lens elemanı içerir.
Meekanizma Floating odaklama mekanizması
Görüş Açısı 24 derece
En Yakın Odaklama Uzaklığı 0.24m
Maksimum Görüntü Yaklaştırma 0.52x
35mm Dengi Yaklaştırma 1.04x
Açıklık
Blade Sayısı 7
Maksimum Açıklık 1:2.0 (geniş)
Minimum Açıklık 1:22
Filtre Boyutu 52mm
Boyut/Ağırlık
Ebat 71mm (D) x 61.5mm (L)
Ağırlık 300g
Uyumluluk
Tele Converter EC-14 Mak. açıklık 1:4.0
Genişleme Tüpü EX-25 Genişletilmiş maksimum görüntü yaklaştırma; 0.98x
Lens Hood LH-55
Lens Kapağı LC-52 (52mm)
Lens Kasası LSC-0814
Kutu içeriği Lens hood (LH-55), lens case (LSC-0814), lens cap (LC-52), lens rear cap (LR-1), instruction manual, warranty card

http://www.olympus.com.tr/consumer/dslr_ZUIKO_DIGITAL_ED_50mm_1_2_0_Macro_Specifications.htm

Tarih: 4 Mayıs 2007, 21:15 - İp: 88.***.**9.88
salihb
salihb (üye)
Aydın / Meraklı

sevgili cem ,

Hoya R72 İR yi aldın mı? denemelerim var mı?

Tarih: 4 Mayıs 2007, 23:14 - İp: 88.***.**9.88