fiery
fiery (üye)
İçel / Amatör

İlerisi İçin Full Frame Lens mi Almak ?

Arkadaşlar bir full frame konusu var ve bu kafa karıştırıyor.Sanırsam 1-2 yıl içerisinde cihazlar full frame ye dönük olcakmış yani şuanki full frame olmayan lensler kullanılamicak başka cihazlarla... o zaman full frame lenslermi almak lazım.Yani ben canon 550d alacam ve bu makine sanırsam full frame değil peki alacagım lenslerde mi full frame olmamalı yoksa bu cihaza full frame lens takabilirmiyim? bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.Birde bu full frame olmayan lenslerin çarpanı gerçek uzaklıgı diye bişey var bu nedir?

Tarih: 9 Haziran 2010, 20:00 - İp: 88.***.**3.109
alegrias
alegrias (üye)
Yurtdışı / Amatör

Full frame her zaman avantaj saglayan bir ozellik degildir.
APS-C ve APS-H sensorler herzaman olacaktir.

550d ye full frame lensleri takabilirsiniz. Full frame lens alip kullanirsaniz, ileride makinanizi degistirme durumunda lenslerinizin hicbirini kaybetmemis olursunuz.

crop sensor carpani denilen sey ise, full frame sensorunun, boyut olarak crop sensore olan oranidir. Bu oran Canon govdelerde, APS-C icin 1.6, APS-H icin 1.3tur.

Gercek lens uzakligini ise bir ornekle aciklayayim.
Ornegin 100mm lik bir lensiniz var. Bunu full frame govdeyle kullanirken gercek 100mm acisi alirsiniz. Eger APS-C makina ile (mesela 550d) kullanirsaniz 100mm x 1.6 = 160mm nin acisinda yani daha dar bir kadrajiniz olur. Veya diger bi taraftan, full frame govde ve 100mm lik lens kullanilarak alinan aciyi, APS-C lensli govdede almak icin 100mm / 1.6 = 62.5mm lik bir lens kullanmaniz lazim. Cunku crop sensor carpani arttikca, kadraj aciniz lensin asil degerinden daha dar olur.

Umarim anlasilir bir sekilde anlatmisimdir.
Iyi gunler

Ali

Tarih: 10 Haziran 2010, 03:59 - İp: 210.***.**2.81
fiery
fiery (üye)
İçel / Amatör

tşk ederim çok açıklayıcıydı peki diyelimki full frame bi lens aldım bunu canon 550d de kullanacak olsam bana dez avantaj yaratırmı? sizce canon 550d için hangisini kullanmalıyım full frame mi olmayanımı... diyelimki ben 50 mm 1.8f lens taktıgımda bu bana 50.1,6 = 90mm mi gelcek?

Tarih: 10 Haziran 2010, 12:40 - İp: 88.***.**3.97
alegrias
alegrias (üye)
Yurtdışı / Amatör

Crop sensorun sana etkisi, oldugundan daha dar aci elde etmen.

Eger crop sensorlu makinanin, genis aci lense etkisini sorarsan, bu negatiftir. Yani dezavantajdir. Ayni lensi full frame takinca gorecegin acidan daha dardir.

Ama tele zoom icin dusunursen, mesela 200mmlik lensin 320m; veya 400mm lik lensin 640mm lik lense donusecektir. Bu da sana avantaj saglar diyebiliriz.

Kesin avantaj saglar diyemiyorum, cunku full frame makinadan aldigin fotografi 1.6 oraninda croplarsan, crop sensorlu fotografi elde etmis olursun.
Ote yandan crop sensorlu makinanin cektigi fotografi, full frame boyutuna genisletemezsin.

Buradan full frame daha avantajli gibi gorunuyor ama data aktarma hizi, ff govde fiyati, govdenin boyutu, agirligi gibi seni zor durumda birakacak baska faktorleri de dusunmen lazim.

Eger duvar boyutunda dev ciktilar almayacaksan, bence full frame cok da gerekli degil. Ileride full frame'e gecerim belki diye lens secimini kisitlaman da cok dogru olmaz. 1-2 yil icinde butun makinalar full frame'e de donse, ki bence bu biraz rivayet, yine de piyasada 1000lerce crop govde, lens olacaktir.

Canon A1, AE1 ler hala kullaniliyor. O yuzden korkularin yersiz.

Tarih: 11 Haziran 2010, 05:54 - İp: 210.***.**2.81
fiery
fiery (üye)
İçel / Amatör

peki o zaman ben geniş açı manzara fotografları çekmek istiyorsam crop lu lens olarak hangisini almalıyım? diyelimki canon 10-22 mm alcak olsam 10.1.6= 16 ya mı gelmiş olur?

Tarih: 11 Haziran 2010, 12:12 - İp: 88.***.**7.204
malkocy
malkocy (üye)
Yurtdışı / Amatör

Sn. Fiery,

Sakın yanlış fikre kapılmayın, EF-S lensler ileride kullanılmayacak diye bir durum yok. Ancak EF-S lensler; Full Frame olan ve yalnızca EF bayonete uygun makinelere oturmaz, ara başlantılarla oturtabilseniz de, fotoğrafta vigneting problemi başgösterir. Ayrıca makinenizin aynasını kırabilirsiniz ki bu da önemli bir problemdir.

Canon EF-S lenslerini, EF bayonete uygun makinelere takılmaması için önlemler almaya çalışmaktadır;
EF bayonete uygun makinelerin bağlantı noktasında kırmızı daire işareti,
EF-S bayonete uygun makinelerinde ise beyaz dikdörtgen işareti bulunmaktadır.
Yani farklı tırnaklara otururlar. Eğer aldığınız makinede sadece kırmızı işaret varsa, bu makinelere EF-S lensi normal şekilde bağlayamazsınız.. EF-S lensin arkasındaki çıkıntılı kısmı keserek EF uyumlu lenslerle kullanıldığını görmüştüm
İleride Full Frame makine alıp bu lensleri o makinede kullanmayı düşünmüyorsanız, EF-S lensler ucuz çözümler olarak bir seçenektir.
Saygılar...

Tarih: 11 Haziran 2010, 12:49 - İp: 116.***.**8.255
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=7105

sayfasında konuyu detaylandıran arkadaşlar vardı..

Benim ilk tercihim; fullframe uyumlu lensler.. Fakat Canonum için 10-22 EF-S lens düşünürüm.

Belirtmek istediğim detay:..

Canon Full frame makinelerin (5d Mk II için yazıyorum) EF-s lensi kabul ettiği..

BH photo nun teknik değer sayfasının linkini veriyorum:

http://www.bhphotovideo.com/c/product/583953-REG/Canon_2764B003_EOS_5D_Mark_II.html#features

Sayfasında "Features" bölümüne bakar ve şöyle başlayan parağrafı okursak:.

" Compatible With Over 60 Canon EF Lenses
The EOS 5D Mark II is compatible with all Canon lenses in the EF lineup (except EF-S lenses)

Konuyla ilgili ters yönde bir örnek vermek gerekirse; Aps-C sensöre sahip olan Eos 10d nin EF-s lensleri kabul etmediğini görebiliriz.. Bu lensleri kullanabilmek için modifikasyonla ilgili bazı sayfalar görmüştüm.. Ancak lense yapılan teknik müdaheleyi çok yanlış bulduğum için link dahi vermek istemedim..

Tarih: 11 Haziran 2010, 18:39 - İp: 94.***.**3.176
alegrias
alegrias (üye)
Yurtdışı / Amatör

Merhaba Mete007,
The EOS 5D Mark II is compatible with all Canon lenses in the EF lineup (except EF-S lenses)
cumlesinden benim anladigim Canon 5DMkII nin EF-S, yani crop lensler haric butun EF lensleri kabul ettigidir.

Canon Full frame makinelerin (5d Mk II için yazıyorum) EF-s lensi kabul ettiği..
bu soyledigin ise tam tersi..

Tarih: 17 Haziran 2010, 06:04 - İp: 210.***.**2.81
malkocy
malkocy (üye)
Yurtdışı / Amatör

Sn. Allegrias, 1D'ler de EF-S lensi kabul etmiyor şeklinde belirtiliyor teknik özelliklerinde. Dolayısıyla Canon'un Full Frame makinelerinde EF-S lensleri kullanılamıyor şeklinde anlayabiliriz. Bazı EF-S lenslerin matematiksel olarak aynaya dokunmadan full frame makinelere takılabildiği belirtiliyor, ancak Canon kesinlikle bunu tavsiye etmiyor.

Tarih: 17 Haziran 2010, 09:00 - İp: 116.***.**2.113
alegrias
alegrias (üye)
Yurtdışı / Amatör

Sayin Malkony,
1D lerin hepsi full frame govdeler degildir. Sadece 1Ds serisinde Full frame sensor kullaniyor.

Onceki mesajim mete007nin yorumundaki bi hatayi gostermek icindi. Lakin, EF-S lenslerdeki "S" harfi "short back focus"in kisaltmasi olarak konulmustur. Bu da lensin arka elemaninin sensore EF lenslere nazaran daha yakinda oldugunu gosterir. Bu da sizin dediginiz aynaya carpma problemini doguran ozellik.

Sahsen denemedim ancak, EF-S lenslerin, Full Frame bir govdeye takilabilecegini sanmiyorum. Yeterince zorlarsak, Nikon lensleri bile Canon govdeye takilabilir. Ama bir daha cikar mi veya dogru bir sekilde calisir mi onu garanti edemem. EF-S yi de full frame takmak benim icin ayni hatali kullanim degerini tasiyor.

Konudan cok uzaklasmadan,
Full Frame govdeler ve 1D serisi EF-S lensleri kabul etmiyorlar, ancak EF lensleri butun makinalara takabilirsiniz.

Karar verdiginiz bir govde hakkinda detayli bilgi istiyorsaniz bence dpreview.com sitesine bi goz atin..

Iyi gunler

Tarih: 21 Haziran 2010, 07:42 - İp: 210.***.**2.81
malkocy
malkocy (üye)
Yurtdışı / Amatör

Tabi Sn. Alegrias, benim yaptığım ekleme sizin verdiğiniz bilgiyi destekleme amaçlıydı..
Öte yandan, full frame makine alan bir kişinin de fiyat olarak ucuzlaştırılmış EF-S lenslerle uğraşmaz herhalde.
Sarı nednisin karşısına selamlar, ben de Şanghay'dayım..

Tarih: 21 Haziran 2010, 10:21 - İp: 116.***.**9.135
  • 1