canguler
canguler (üye)
Ankara / Amatör

Geniş Ve Tele Aralıklı Obj; 20d

Merhaba, bu güzel siteyi bir arkadaşımın tavsiyesi ile keşfettim. Oku oku bitmetecek kadar çok bilgi var.

Soruma gelince:
Canon EOS 20D için hem geniş açılı hem de biraz tele amaçlar için kullanabileceğim bir objektife ihtiyacım var. Bunun için 1000 YTLden fazla veremem malesef.
Uygun fiyatlı şu seçenekleri buldum. Ama distortion ve renk kayması gibi olaylarla karşılaşmak istemiyorum. Yardımcı olur musunuz?

SIGMA 18-200mm F3.5-6.3 SIFIR LENS 580 YTL
SİGMA 28-200mm F3.5-5.6 DG MACRO LENS 440 YTL
SİGMA 28-300mm F3.5-6.3 DG MACRO LENS 500 YTL

Bunların yanı sıra
Canon EF 28-135mm f/3.5-5.6 USM IS
Tamron AF 18-200mm f/3.5-6.3 Di II LD Aspherical (IF) XR macro
Tamron AF 24-135mm f/3.5-5.6 AD Aspherical (IF) SP

Seçenekleri var, ama Tamronların "barrel distortions" ve "Vignetting" problemleri yüksek düzeyde

#canguler' tarafından 25.06.2007 23:05:36 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Haziran 2007, 21:49 - İp: 85.***.**6.34
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Bu kadar geniş aralıklı zoom lenslerden fazla bir şey beklemeyin.
Aynı lens hem geniş açı hem tele olunca fazlaca amatör oluyor genelde.
Photozone sitesi oldukça güvenilir. Oradan bir len seçin.
Bana sorarasanuz zoom faktörü 3 ün üzerinde lens almayın derim. Gövdeler değişir lensler kalır.

Tarih: 25 Haziran 2007, 22:38 - İp: 85.***.**6.166
canguler
canguler (üye)
Ankara / Amatör

Zoom faktör 3 ne demek bilmiyorum.
Aslında Canon EF 28-135mm f/3.5-5.6 USM IS gayet başarılı gözüküyor.

Photozone'de yazan adam nasıl bir edebiyat yapıyorsa iyi bir şey mi dedi yoksa kötü mü anlamıyorum!

#canguler' tarafından 25.06.2007 23:06:13 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Haziran 2007, 23:04 - İp: 85.***.**6.34
burfak
burfak (üye)
İstanbul / Amatör

geniş açı istiyorsanız 28'den başlayanları silin.
18 den başlayan bir şey almanız gerekecek.
hem geniş açı hem tele herkesin hayali, şu an pek de mümkün değil açıkçası.
tabii kaliteli olarak.
bence bir 17-50 tamron alın. muhteşem bir lens.
geri kalan paranızı da iyi bir tele almak üzere kenara koyar, üstüne de para biriktirmeye başlarsınız.

Tarih: 26 Haziran 2007, 02:39 - İp: 84.***.**7.68
radayhan
radayhan (üye)
Bursa / Amatör

sn canguler benım ekıpman lısteme altta bakarsanız 18-200 tamron umu goreceksın..hem genıs acı hem tele.bu lens ıle doga maqnzara da cektım börtü böcekte cektım af hızıda fena deıl motogp de yarısta araclarıda cektım.trıbünün bı basında taa satart noktasınıda cektım..daha ne olsunkı??? bu paraya bu kadarı cok bıle....

Tarih: 26 Haziran 2007, 12:28 - İp: 88.***.**1.168
canguler
canguler (üye)
Ankara / Amatör

Geniş derken 24mm benim için yeterli. 18mm olması şart değil!

Sayın radayhan
Sizi, ekipmanlarınızı ve fotolarınızı takip ediyorum
Tamron 18-200 ü almak isterim gerçekten ama photozone daki eleştiriler çok çok kötü. Dediğim gibi adam kinayemi yapıyo iyi bir şey mi söylüyor tam anlayamadım.

Ama 18mm.de distortion denilen düz çizgilerde pörtleme/yamulma etkisi çok fazla (%3.6) Bu da geniş açı kullanımını çok zoe hale getiriyor. Hatta mimari fotoğraflar için kullanmayın diye dalga geçmiş.

Birde yine anlamadıım bir şey söylenmiş. Zoom bileziği ile AF motoru bağlı denilmiş! AF yaparken zoom bileziği dönüyormuş. Bu ya da buna benzer değişik bir durum var mı?

(Tamron still didn't manange to implement a focus ring that detaches from the AF motor (in other words: it rotates during AF operations).)

Siz memnunsanız ve al diyorsanız alırım. Fazla uzatmayı sevmiyorum

Tarih: 26 Haziran 2007, 13:14 - İp: 85.***.**6.34
radayhan
radayhan (üye)
Bursa / Amatör

sn canguler ben hakıkaten memnunum 18-200 tamron umdan.once ki yazımdada belırttıgım gıbı kullanmadıgım yer kalmadı lensı..hemen herseye cevap verıyor.fıat ve mm aralıgına gore bence harıka lens..heee elestırıler var dıyosun olacak tabıkı. mesela canon ef 100-400 usm is veya sıgma 100-300 lens alıcam ama herkez bısey soyluyo..kımısı sıgma al dedı ama kımısıde canon toz alıyo ıcıne sorun var denıyor bu durumda 2lensıde almayalımmı yanı? bence sacma hercıhazın mutlaka eksı yönü illaki cıkar..ama verdıgı artılar yuzde 90-95 cıvarındaysa bence cıhaz iidir. sony h9 cıkarmıs iyi ve cok ozellıklı bır cıhaz .ekranıda buyutmus ama gene yara namaış bızım ınsanımıza???vay efendım ekran buyuk ama pıl sarfıyatı cok dendı..pekı ufaktı ekranda nıye herkes buyuk olsaydı dedı madem..haksızssam söyle??? kullandıgın makına nedır bılmıyorum ama fokal çarpanı onemlı..sen 24mm yeter bana demısın ama iş öle deıl..mesela benım 30d de 1,6 fokal çarpanı var yanı 1,6x24mm=38,4mm eder bak genıs acı nasıl daraldı? 1,6x 18mm=28,8 oldu gordunmu?? demekkı sen 18mm den baslayan lens alırsan ozaman genıs acısından memnun kalacaksın bence..200mm tele gayet guzel..ben tamronu alırken 2sınıde denedım cektım baskı aldım ve tamron dedım. tabıkı her markadan ayrı memnun kalan kısıler cok..mesela sıgma asla kotu deıl öle olsaydı 100-300almayı dusunmezdım veya 50-500...herkese herseyı begendırmek zor..aklına hangı sı yatarsa onu al ama benım yaptıgım gıbı 2sınıde deneyıpte alabılecegın bır satıcı varsa cok daha verımlı olur..eger yoksa böle bır yer tarıf edeyım sana gıt 2sınıde tak dene..

Tarih: 30 Haziran 2007, 19:14 - İp: 88.***.**1.168
  • 1