emreaksoy
emreaksoy (üye)
Antalya / Amatör

Geniç Açı Ve Çok Kullanışlı Lens

Merhabalar öncelikle. Ben 2 lens almaya karar verdim 1-Geniş açı 2-Normal günlük kullanabileceğim bir lens. Makinem D5000 3 adet lensim nikon 18-55 vr,nikon 50mm 1.8g ve nikon 55-200. Ben 18-55imden şikayetçiyim bu aralar baya bana fazlasıyla yetersiz geliyor çektiğim fotoğrafların hiç birini beğenmiyorum yaklaşık 1 senedir kullanıyorum keskinlik olarak zayıf geliyor. Bunun yanı sıra manzara fotoğrafı hayranı olarak da açısı dar geliyor.

Yaklaşık 1-1.5 aydır geniş açı lens arayışı içindeyim. Tam tokina 11-16 ya karar kılmıştım ki makineme uyumsuz olduğunu duydum. Ama yine de manuel netlemeyle yapabileceğimi zor olmayacağını hemde kendimi geliştireceğini düşündüğümden tekrar gündemime geldi. Ancak şu sigma 10-20 de fazlasıyla kafamı karıştırıyor. Birde yeni Tamron 10-24 çıktı karşıma ona da iyi diyorlar iyice kafam karıştı.

Şimdi geniş açı alırsam günlük hayatta kullanabileceğim açılarda lensim olmayacak olsa bile ben 18-55 ten şikayetçi olduğum için yine beğenmeyeceğim bu yüzden Tamron 17-50 yi bunun yerine koyabileceğimi düşünüyorum.(VC) siz olan daha iyiymiş araştırmalarıma göre.

Ne yapmamı önerirsiniz. Tecrübeli ve bilgili olan sizlerin yorumlarını bekliyorum bir türlü işin içinden çıkamadım.

#emreaksoy' tarafından 14.01.2012 22:50:00 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Ocak 2012, 22:47 - İp: 78.***.**2.185
senolyilmaz
senolyilmaz (üye)
İstanbul / Amatör

Bana göre geniş açı lens olarak bu markalar içinde tokina ön seçim olarak geliyor, optik kalitesi ve 2.8 avantajı olarak tercih sebebim, almayı düşünüyorum...

Tarih: 14 Ocak 2012, 23:17 - İp: 176.***.**4.177
emreaksoy
emreaksoy (üye)
Antalya / Amatör

Açıkçası bende tokina düşünüyorum fiyat olarak diğerlerinden yüksek olması düşündürüyor.

Tarih: 14 Ocak 2012, 23:21 - İp: 78.***.**2.185
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

zaten herşeyin ayrıntısına kadar farkındasınız, olayı kavramışsınız...size önerilebilecek tüm seçenekleri sıralamışsınız...

belli ki kafanız karışık ve karar veremiyorsunuz...

bir tane de benden...d5000'e bu kadar lens yatırımı yapılır mı?..baştan seçim hatası...

Tarih: 14 Ocak 2012, 23:35 - İp: 46.***.**2.179
emreaksoy
emreaksoy (üye)
Antalya / Amatör

Orası ayrı bir olay bugüne kadar geniş açı almadıysam makine yüzünden. İnşallah bu yaz makinemi değiştireceğim babamdan aldığım bir söz var istediğim makineyi alacak yani o d700 istediğimi biliyor ancak ben korkuyorum ona uygun sadece bir lensim var ve FF lensler pahalı ve bende boyuna ekipman tamamla düşüncesi var. Bu yüzden biraz daha kalıp dx makinede sonra FF ye geçebilirim diye düşünüyorum o zamanda d300s almayı düşünüyorum ama d300s hayallarimi d700 kadar karşılar mı o konuda ayrıca kararsızım.

Tarih: 14 Ocak 2012, 23:56 - İp: 78.***.**2.185
emreaksoy
emreaksoy (üye)
Antalya / Amatör

amazon.com un almanya sitesinde Şuan Tamron 17-50 280 euro babamı bugün ikna edersem alacağım %50 indirim var kaçırmak istemiyorum

Tarih: 15 Ocak 2012, 13:36 - İp: 94.***.**9.203
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

" 18-55imden şikayetçiyim bu aralar baya bana fazlasıyla yetersiz geliyor çektiğim fotoğrafların hiç birini beğenmiyorum yaklaşık 1 senedir kullanıyorum keskinlik olarak zayıf geliyor. "

Emre kardeş , ultra geniş açı istemene itirazım yok ama 18-55mm'in zayıf/yetersiz bir lens olduğu görüşün konusunda önce aşğıdaki teste bakmanı öneririm .

Site , en güvenilir olanlardan DxoLabs . Kıyaslanan ultra geniş açı yurt dışı satış fiyatı $850 , diğer 17-35mm pro seri lens ise $1600 . Bildiğiniz gibi 18-55mm ise $150 etmiyor .

Beğenmediğimiz 18-55mm kit lens , keskinlik konusunda diğer 2 lensten iyi , diğer yönlerden de bir farkı yok.

Diyeceğim , $2000 verilse bile alınacak çözünürlük/keskinlik aynı zira onlar da D5000'in sensör kapasitesiyle sınırlı( aslında APS-C boy sensör kapasitesyle ) . Tamron 17-50mm aldığınızda da bir şey değişmeyecek.

Kit lensler, beraber geldiği makinanın tüm keskinlik/çözünürlük ihtiyacını karşılayacak şekilde imal ediliyor unutmayalım . Yeter ki hakkı verilsin , doğru diyaframlar kullanılsın. Benim portfolyomdaki tüm fotoğraflar - belki 3-5 tanesi dışında - 18-135mm kit zoom lens ile çekildi. Zaman zaman daha keskin bir lens arayışına girişmiş , her seferinde bulamayıp yerime oturmuşumdur

Ultra geniş açıya gelirsek , o farklı bir konu . Bambaşka bir çekim açısı sunuyor - o konuda isteğine hak veririm.

Tarih: 15 Ocak 2012, 14:49 - İp: 96.***.**5.17
emreaksoy
emreaksoy (üye)
Antalya / Amatör

Uğur abi öncelikle gerçekten çok teşekkür ederim cevap verip benim sorumla ilgilendiğin için

Uğur abi benimde sorun yaşamamam yeni yeni başladı belkide lensimin performansı düştü Lens konusunda fazla bilgili değilim daha yeni başlamış olmam ve daha yeni yeni lens ihtiyacı duymam sebebiyle.

Resim 1

Abi baktıysan benim yaptığım karşılaştırmada tamron biraz önde gibi yada ben yanlış düşünüyorum.

Eğer makinemi değiştirip d300s alırsam ileride hedefim de bu yönde o zaman tamron biraz daha kendini belli edecek gibi.

Resim 2

Bunun yanında lensin yalnızca son 2 günlüğüne €570 dan 280 Euroya düşmesi da beni ayrı bir cezbediyor bu sayede geniş açı lense 290 Euro ayırabiliyorum. Bu benim için gerçekten bir fırsat gibi.

Ne dersin Uğur abi sence hala gereksiz mi

#emreaksoy' tarafından 15.01.2012 19:33:38 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Ocak 2012, 17:54 - İp: 94.***.**9.203
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Tamron 17-50mm iyi ve keskin bir lens ; puan kazandıran asıl özelliği de f2.8 olması . Bir çok defalar almayı düşünmüş ama sadece manzara çeken biri olarak f2.8 diyaframın bana hiç bir fayda getirmemesi , keskinliğin de elimdeki lensten farklı olmaması sebebiyle vazgeçmişimdir.

Keskinlik testinde sanırım 18-55mm 41 lp/mm'de , Tamron ise 45 lp/mm'de - yani %10 daha iyi , tabi görebilene. Eğer elindeki lensin %100 hakkını verip 41. çizgiyi elde ettiğini ve fazlasını görmek istediğini düşünüyorsan , 17-50mm Tamron alabilirsin tabi. Mesele , 18-55mm'in tam kapasitesini ulaşıp ulaşamamanda ... Fotoğrafı fotoğraf yapanın keskinlikten çok çekim açısı , kadraj kurulumu , ışık dengesi gibi faktörler olduğunu , ona da lensin çok etkisi olmadığını hatırlatayım .

D300s üzerinde ise 18-55mm'in biraz yetersiz kalacağı konusunda hemfikirim . 17-50mm Tamron , 18-105/18-135mm Nikon gibi lenslerin daha uygun olduğuna katılıyorum . Yakın zamanda da D300s'e geçme niyeti varsa , tabi ki Tamron şimdiden alınabilir zira fiyat gerçekten iyi . Bu arada lens ABD'de zaten $400 ( €300 ) civarında satılıyor yani €570 fiyat zaten fahiş .

Diyeceğim Tamron 17-50mm, D5000 üzerine takılınca şimdiye kadar çekilemeyen fotoğrafların çekilebileceği beklentisi içinde olunmamalı ...

#paperman' tarafından 16.01.2012 02:34:18 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Ocak 2012, 00:22 - İp: 96.***.**5.17
emreaksoy
emreaksoy (üye)
Antalya / Amatör

Ugur abi tesekkur ederim tekrar dun gece gec saatlerde siparisi verdim bu yaz d300s e gececegimi de dusunerek daha sonra daha pahaliya almamak icin aldim .1 ay icinde elime gececek artik almanyadan ilk kim gelirse tesekkur ederim degerli yorumlarin icin

Tarih: 16 Ocak 2012, 11:32 - İp: 188.***.**1.71
emreaksoy
emreaksoy (üye)
Antalya / Amatör

Geniş açıda samyang markası çok iyi diyorlar acaba bilgisi olan var mı bu konuda?

Tarih: 17 Ocak 2012, 20:42 - İp: 85.***.**7.32