aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Full Frame Uyumsuz Lensler Hakkında

Merhaba değerli dostlar..Full Frame uyumlu olmayan lenslerle ilgili öğrenmek istediğim bir soru var..Full frame uymlu bir lens düşünelim..Örneğin 28-70 mm aralığında olsun.Bunu 1.5 crop faktörlü bir gövdeye takıp kullandığımızda lens crop faktöründen dolayı 42-105 mm davranacağını biliyoruz.Peki full frame uyumlu olmayan lensleri gövdeye taktığımızda, takılan gövdenin crop faktörüne göre mi davranıyorlar, yoksa üzerlerindeki değerleri aynen koruyorlar mı?Örneğin full frame uyumlu olmayan 18-50 aralığındaki bir lensi yine 1.5 crop faktörlü bir gövdeye taktığımızda 27-75 gibi mi davranır; yoksa üzerindeki değerleri full frame uyumlu olmamasından dolayı olduğu gibi korur mu?Yani biz 18-50 olarak mı kullanırız?Bilgisi olup da paylaşan arkadaşlara şimdiden teşekkürler..

Tarih: 24 Ekim 2007, 03:01 - İp: 88.***.**7.18
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

lenslerin üzerinde her zaman full frame ölçüleri yazar. Lens full frame olsada, olmasada.
Yani crop faktörü geçerli olur. 1.5 croplu makineye takıldığında 20mm yazan crop lens, 30mm gibi davranır. 20mm yazan full lens, 20mm gibi davranır.

Şöyle düşünmekte fayda var.(tamamen uyduruk rakamlar) diyelimki 20mm full lens 10cm çapında mercekten oluşuyor, bu lensin kenarlarını kullanmayacağınız için, traşlayıp 5 cm çapında yaparsanız crop görüntüyü tam veriyor.
Ancak lensin odak uzaklığı (merceklerin küresel yüzeyleri) değişmiyor. İkiside hala 20mm lens.
O halde hatasız 10 cm çapında lens yapacağınıza ucuza 5 cm çapında lens yapıyorsunuz olup bitiyor.
lensin odak uzaklığı değişmiyor, ama daha dar görüntü veriyor.
Olay budur.

Tarih: 24 Ekim 2007, 07:04 - İp: 85.***.**6.241
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Fatih bey merhabalar..yazdığınız değerli bilgiler için teşekkür ederim.Cahilliğimi bağışlayın da sorduğum sorunun yanıtını yazdıklarınızı anlayamadığımdan olsa gerek tam olarak alamadım.Mesela şunu diyorum; örneğin Tamron 17-50 f/2.8 SP XR lensinin full frame uyumlu olmadığını biliyoruz.Bunu EOS 1D Mark II gibi full frame sensörlü bir makinede kullanamayağız.Peki aynı lensi ben EOS 400D'ye taktığım zaman (17-50)X 1.6 = (27.2-80) olarak mı kullanacağım; yoksa zaten FF uyumlu olmadığı için makine gövdesi 17-50 olarak mı algılayacak?

Tarih: 24 Ekim 2007, 14:00 - İp: 88.***.**7.18
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

(17-50)X 1.6 = (27.2-80) olarak kullanacaksınız.

Tarih: 24 Ekim 2007, 16:14 - İp: 85.***.**6.241
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

İlgi ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim..Lensin FF uyumlu olmasının yada olmasınını crop faktörüyle bir ilgisinin olmadığını anladım.Yani lens FF uyumlu olmasa dahi, taktığımız gövdenin crop çarpanına göre davranıyor..Tekrar teşekkürler..

Tarih: 24 Ekim 2007, 17:41 - İp: 88.***.**7.18
  • 1