malkocy
malkocy (üye)
Yurtdışı / Amatör

Formula 1 Çekimi

Haftasonu Formula 1 Çin Grand Prix'sini seyredeceğim. Pitlerin karşısındaki ikinci katta olacağım. Gerek pitleri görebileceğim gerekse başlangış ve bitişi görebileceğim fotoğraflar çekmek istiyorum. Konum itibarıyla biraz yukarıdan fotoğraflar olacak.

Canon 7D kullanıyorum, haftasonu için 70-200mm F/2.8 IS kiralamayı planlıyorum. Sizce bu lens yeterli yakınlık verir mi? Yoksa daha uzun bir lens almamı mı tavsiye edersiniz. Ya da bu lense konvertör de mi kiralamalıyım.

Daha uzun bir lens diyorsanız; hangi lensi önerirsiniz. Monopod sokabileceğimi düşünüyorum, ancak tripod sanırım zor olacaktır.

Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim..

Saygılarımla..

Tarih: 14 Nisan 2011, 16:05 - İp: 180.***.**5.123
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bence 70-200 oldukca iyi bir secim.

kısa kalır korkusu varsa bulunabiliyorsa 100-400mm tercih edilebilir.

canon 70-300 ıs usm de iyi bir secim olur bana gore.

bu uc lenste cok iyi sonuc verecektir.

Tarih: 14 Nisan 2011, 17:41 - İp: 88.***.**8.140
malkocy
malkocy (üye)
Yurtdışı / Amatör

Teşekkür ederim.. 70-200 ve 70-300'ü deneyerek karar vereceğim sanırım.. henüz 400'lerde lens hiç kullanmadım, hakim olamayabilirim diye korkuyorum.. Malum makine de croplu, titretebilirim ziyadesiyle diye düşünüyorum.

200'e bakacağım olmadı 300.. F/2.8 ile güzel seyirci fotoğrafı da iyi çekilebilir düşüncesindeyim..

Tarih: 14 Nisan 2011, 18:00 - İp: 114.***.**4.57
kerempekin
kerempekin (üye)
İstanbul / Amatör

Pan denemesi yapmanızı öneririm.
Görmek için sabırsızlanıyorum fotoğraflarınızı.
Başarılar.

Tarih: 14 Nisan 2011, 18:36 - İp: 78.***.**2.192
malkocy
malkocy (üye)
Yurtdışı / Amatör

Panning için bayağı şansım olacak sanırım. Ayrıca güzel pitstop fotoğrafları da elde etmeyi umuyorum.. Start-Finish'te olması nedeniyle viraj fotoğrafı şansım çok az olacak ama..

Teşekkürler öneriniz için..

Tarih: 17 Nisan 2011, 02:28 - İp: 114.***.**7.105
malkocy
malkocy (üye)
Yurtdışı / Amatör

Seçimimi 70-200mm F72.8 II IS USM'den kullandım ve bulunduğum pozisyon için yanılmadığını gördüm. Ana tribünde üst kısımdan 200mm yeterli yakınlaşmayı sağladı, ilgilenenler için belirtebilirim.

Daha yakın, araçların kokpitini görüntülemek için 300mm ve yukarısı denenebilir.. Ayrıca ana tribün dışındaki diğer tribünlerden mesafe daha uzak olduğu için, 200mm yeterli olmayabilir diye düşünüyorum. Ana Tribün'ün bir eksi yönü de daha önceden fark etmediğim, tribünün gölgesinin piste inmesi. Bu bazı kısımlarda rahatsız ediyor. İstanbulpark'ta da yanılmıyorsam, ana tribün Doğu yönüne bakıyor, bu nedenle güneş battıkça piste gölge iniyordu.. Bu önünüzden geçen araçları makineyle takip ederken güneşle gölge arasında geçiş yapmasına neden oluyor, ve tabiki renklere etki ediyor. Gölgedeki araçların renkleri çok parlak olmuyor..

Tarih: 17 Nisan 2011, 17:40 - İp: 114.***.**0.32
  • 1