hypnoz
hypnoz (üye)
Çorum / Amatör

Filtre Seçimi..

67 mm filtre alacağım ama nasıl bir filtre ve hangi markayı tercih etmeliyiz yada filtre kullanmak gerçekten gerekli mi ?

Tarih: 1 Temmuz 2008, 17:44 - İp: 88.***.**2.25
ucanteneke
ucanteneke (üye)
İzmir / Amatör

bence bu biraz çok kapsamlı bı soru olmuş gibi .. filtreler bir çok amaç için tabiki kullanılır ama ilk önce hangi etkiyi yaratmak istiyoruz ilk buna karar vermeliyiz ikinci olarak sönümleme etkisinde bulunması için yani objektifi korumak için bence bi uv filtre tercih edilmeli ama diğer filtrelerde bi amaç uğruna tabiki kullanılabilir örneğin yansımaları yok etmek niyetindeysek bi polorize filtre yarar sağlayabilr ama öncelikle amacımızı saptamalıyız diye düşünuyorum ben ... bide ben cokin ve hama filtre kullandm ikisindende gayet iyi sonuç aldımm belki size bi yol gösterici olabilir..

Tarih: 1 Temmuz 2008, 17:54 - İp: 78.***.**8.103
hypnoz
hypnoz (üye)
Çorum / Amatör

evet haklısın önce tercih.. yansıma ve renk dolgunluğu için filtre almayı düşünüyorum.

Tarih: 1 Temmuz 2008, 18:59 - İp: 88.***.**2.25
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Yansılamalr gidermek, ve özellikle gökyüzü doygunluğu için bir circular polarize filtre alın. Gerekmedikçe kullanmayın.
Her filtre fotograf kalitesinden kayıp demektir.
Pahalı filtreler daha iyi maalesef.

Tarih: 1 Temmuz 2008, 19:37 - İp: 88.***.**4.142
tekşen_37
tekşen_37 (üye)
Kastamonu / Amatör

UV-Ultraviyole (Morötesi) Filtre
Mor ötesi (ultra-viyole) ışınların fazla olduğu yerlerde özellikle yüksek dağlarda, deniz veya plajlarda, kar çekimlerinde; Gözle görülmeyen morötesi ışınların fotografın keskinliği ve berraklığı üzerine yaptığı etkiyi azaltmak ve objektifin ön camını çarpmalara ve tozlanmalara karşı korumak üzere kullanılan renksiz ve saydam filtrelerdir. Fotografa çok hafif pembelik verir. Pozlamaya hiçbir etkisi yoktur

Polarize Filtre
Doğrudan gelen ışık kaynaklarının nesneler üzerinden yansıyan ışık kaynağına polarize ışık denir. Bu polarize ışığın yarattığı yansımaları azaltmak ve fotograftaki kontrastı artırmak için kullanılan filtrelerdir. Polarize filtrelerin oluşturduğu düzlemde; Yansıyan ışınlar kırılarak yaratığı etki azaltırılır veya yok edilir. Polarize filtre kullanarak çekilmiş mavi gökyüzü üzerindeki bulutlar gözle gördüğümüzden daha belirgin çıkarlar.
Polarize filtreler ikiye tipdir. Doğrusal (linear) Polarize Filtrelerde ışık tek düzlemden geçer. Dairesel (Circular) polarize filtrelerde ışık iki düzlemden geçererk işlevini tamamlar. Işık ölçümü objektifin içinden yapan fotograf makinalarında Dairesel(circular) polarize filtreleri kullanılır

Tarih: 1 Temmuz 2008, 20:46 - İp: 88.***.**9.251
hypnoz
hypnoz (üye)
Çorum / Amatör

elinize sağlık çok güzel açıklamışsınız.çok teşekkürler..

Tarih: 1 Temmuz 2008, 23:11 - İp: 81.***.**2.76
m-akan
m-akan (üye)
İstanbul / Amatör

Objektifinizi koruma amaçlı olarak Uv filtreyi sürekli takmanızı öneririm marka olarakta B&W tavsiye edebilirim. bu filtre hayyamda 80 ytl civarındayken 67mm hepsiburada.com da 40 ytl gibi bir fiyatla satılıyor kaçırmayın. Polarize filtreyi imkanınız varsa B&V , Heliopan gibi kaliteli bir markadan almanızı öneririm objektife ucuz bir filtre takarak kaliteden ödün vermeyin bence...

Tarih: 2 Temmuz 2008, 09:18 - İp: 212.***.**0.2
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Birşey sorayım ben de ; bugün 17-50 aldım ya ilk günden baya bi toz birikti önünde(baya dediğim 5-10 tanecik) sürekli fısfısla başa çıkmaz hele hele daha pahalı objektifler kullananlar napıyor? 1 haftada tozlar birikince mi temizlik işlemi yapılır?

Bir de uv koruma amaçlı derken toza ve elle dokunmaya karşı mı? düşmeye karşı mı?

Tarih: 5 Temmuz 2008, 01:10 - İp: 85.***.**9.179
  • 1